Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Boya nasıl yapılır, Boya yapma teknikleri, Boya öncesi temizlik

Boya nasıl yapılır, boya yapma teknikleri ve boya öncesi temizlikten bahsettiğimiz bu yazıda ayrıca boya içeriği, boyanın içindeki maddeler konusunda da bilgiler sunmaktayız. İşte boya yapma konusunda bilgiler:
boya yapma teknikleri
Boya içeriği dört esas maddeden oluşmaktadır. Yani boyanın içindeki maddeler pigmentler (renk tanecikleri), bağlayıcılar, kimyevi katkılar ve çözücülerdir. Renk tanecikleri toz halinde bulunan katı tanelerdir. Pigmentlerin esas görevi boyaya örtme, renk, dayanıklılık ve parlaklık katmaktır. Bağlayıcı maddeler ise pigmentleri bir arada tutar ve boyayı film haline getirirler. Bu sayede boya yapışma, sertlik-sağlamlık ve dış etkilere mukabil dayanıklılık kazanır. Kimyevi katkılar ise boyanın özelliklerinde iyileştirmeler yaparlar. Mesela küfe dayanma ve akışkanlık gibi. Çözücü maddeler ise uçucu özelliktedir ve boyanın uygulanması amacıyla inceltici görevi yürütürler.

Boya nasıl yapılır: Sizlere adım adım boya nasıl yapılır konusunda bilgiler sunmak istiyoruz. Boyamadan önce rutubet veya su sızıntısı olup olmadığı kontrol edilmeli varsa önlenmelidir. Duvar sıvasının düzgün, sağlam ve kurumuş olduğundan emin olunmalı varsa çatlaklar doldurulmalıdır.

Boya öncesi temizlik: Boya uygulamasından evvel yüzey hazırlığı çok önemlidir. Boyanın yağlı, kirli yüzeylere uygulanması başarısızlığa davetiye çıkarır. Bu nedenle boya yapmadan önce yüzeyin temizlenmesi, eski boya artıkları ve fazlalıkların giderilmesi gerekir. Ayrıca duvardaki çatlaklar, vida, çivi delikleri, çukur ve çizikler duvar macunu ile kapatılmalıdır. Kapatma işlemi sonrası zımpara kağıdı ile düzeltme yapılır, tozlar temizlendikten sonra astar uygulanır. Tozdan etkilenmemek için pamuklu maske kullanılabilir. Boyalı duvarlardaki çatlamış veya soyulmuş boyalar ise sert kıllı bir fırçayla kazınmalıdır.

Yüzey temizliğinden başka eğer boya yapılacak yüzey parlaksa, boyanın yapışması sorun olabilir. Bu nedenle parlak yüzeylerin zımpara vs. ile matlaştırılması gerekir. Yüzey hazırlığından sonra boyanın iyi yapışmasını temin etmek ve sarfiyatı azaltmak amacı için boya öncesi astar uygulanması gerekir.

Boyamadan önce astar uygulaması yapılmalıdır. Beton, ahşap veya metal yüzeyler için farklı türde astarlar mevcuttur. Astardan sonra yüzeyde bozukluklar göze çarparsa macunlama işlemi yapılmalıdır. Macunun kuruması ardından zımparalama yapılarak ikinci kat astar uygulanmalıdır. Bunu müteakip son kat boya sürülür. Beton yüzeylerin iyice kuruması (12 saat civarı) beklenmelidir. –5 °C’nin altında boya uygulaması yapılmamalıdır. Son kat sürülecek olan boya inceltilmeli ve uygulanmalıdır. Genelde 2 ya da 3 kat son boya yeterli olmaktadır. Katlar uygulanmadan aralarında 4-8 saat geçmesi gerekir.

Boya yapma teknikleri arasında fırça, rulo veya püskürtme makinesi kullanmak sayılabilir. Fırça ile boyama yaparken fırçanın yan tarafı ile boya alınmalıdır. Rulo da ise alınan fazla boya rulo ızgarasına geri bırakılmalıdır. Bu sayede boya ruloda eşit olarak dağılır.

Boyarken, boyanın yüzeye daha hızlı yayılması sağlamak için çapraz veya zikzaklı şekilde ruloyu gezdiriniz, daha sonra yukarı aşağı daha uzun çekişlerle boyanın yüzeye eşit olarak dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Duvarı boyama yöntemi olarak 1×1 metrelik kareler şeklinde ilerleyebilirsiniz. Ancak kareler arasında kat izi oluşmaması için komşu karenin kurumamış olması gerekir. Parlak boyalar için daha küçük karelerde çalışmanız uygun olacaktır.

Dar alanlarda rulo yerine fırça ile çalışılmalıdır. Maskeleme bantları kullanmak boyanın taşmasını önler. Boya nasıl yapılır, boya yapma teknikleri ve boya öncesi temizlikten bahsetmeye çalıştık. İyi boyamalar…İlgili aramalar:
astar boya nasıl yapılır (2), damarlı tavan boyası (2), boya duvar boyası isimleri (1), boya öncesi astar nasıl atılır (1), boya öncesi astar nasıl yapılır (1), boya öncesi astar sorunları (1), boya yapma (1), temiz boya yapma teknikleri (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Boya nasıl yapılır, Boya yapma teknikleri, Boya öncesi temizlik"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Boya nasıl yapılır, Boya yapma teknikleri, Boya öncesi temizlik

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?