Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Boya çeşitleri ve özellikleri, Duvar boyası çeşitleri, Boya türleri

Boya çeşitleri ve özelliklerinden bahsedeceğimiz bu yazıda özellikle duvar boyası çeşitleri ile boya türleri hakkında aydınlatıcı bilgiler sunmak istiyoruz. Su bazlı boya çeşitleri ve solvent bazlı boya nedir diyenler için yazımızın faydalı olacağını umarız. Yaşadığı mekanı renklendirmek isteyenler için boya çeşitleri ve özellikleri:
boya cesitleri ve ozellikleri
Boya çeşitleri ve özellikleri: Boyalar su bazlı veya solvent bazlı boyalar olarak ikiye ayrılır. Kokusuz olmaları ile tercih edilen su bazlı boyalar katkılı olmalarına göre parlaklık veya silinebilir özellik kazanmaktadır.

Su ile inceltilebilen su bazlı duvar boyası çeşitleri mat, yarı mat veya parlak olmak üzere üçe ayrılır. Su bazlı mat boyalar (halk diliyle plastik boyalar) kaygan bir yapıda değildir. Bu nedenle plastik boya çeşidi tam silinebilme özelliğine sahip değildir. Plastik boyalı duvarlardaki lekelerin silinmesi renk kaybına neden olur ve lekeler tam olarak çıkmaz. Plastik boyalar her türlü yüzeye mükemmel bir yapışma gösterir, çatlama veya dökülme yapmaz. Ayrıca sürtünmeye ve yıkanmaya dayanıklı plastik boyalar teneffüs etme özelliği ile duvardaki rutubetin dışarı atılmasını sağlar. Yüzeylere mat, temiz, dekoratif bir görünüş kazandırır. Örnek ürünler DYO dyoplast, beşyıldız; Polisan Natura P1 Extra, Matplast, Primera Silikonlu Mat; Filli Boya alpina plus, promat vb. Silinebilir mat bazı boya türleri de mevcuttur.

Diğer bir duvar boyası çeşidi ise saten boyalardır. Su bazlı yarı mat boyalar olan saten boyalar, alçı ve macun ile düzeltilmiş yüzeylerdeki hataları gizleme kabiliyetlerinden dolayı dekoratif amaçlarla kullanılmatadır. Saten boyalar kaygan bir yapıda olduklarından tam silinebilme özelliğine sahiptir. Örnek ürünler Polisan Elegans Anti-aging veya extra Yarımat ile Natura İpek, Filli Boya AlpinaSilan, DYO vb.
Parlak su bazlı boyalar ise genelde kapı-pencere gibi ahşap veya metal yüzeylerde kullanılır. Bu boya çeşidi kokusuz olmasından dolayı tercih edilmektedir. Örnekler DYO hidrolux, Filli Boya Alpina Tek, Polisan Matrix Lux Kokusuz Parlak, vb.

Solvent bazlı sentetik boyalar ise tiner ile inceltilerek kullanılır. Uygulama ve kuruma esnasında koku veren solvent bazlı boyalar uygulanırken havalandırma ve maske giyme işlemine dikkat edilmelidir. Daha uzun sürede kuruyan sentetik boyalar ancak kimyasal çözücüler yardımı ile temizlenebilmektedir. Söz konusu zararlardan dolayı çocuk ve bebek odaları, astım hastaları ve alerjisi olanlar için bu boya çeşidi önerilmemektedir. Solvent bazlı boyalar genelde kapı pencere ve bazı metalleri boyamakta kullanılmaktadır.

Bahsettiğimiz boya çeşitlerinden başka rutubetli, isli yüzeyler için özel boyalar yanında antipaslı, vs. boyaların da olduğunu hatırlatalım.

Sizlere kısaca boya çeşitleri ve özellikleri, boya türlerinden bahsederek duvar boyası çeşitleri konusunda bilgiler aktarmaya çalıştık. Siz de tecrübelerinizi yorum şeklinde aktararak katkıda bulunabilirsiniz.İlgili aramalar:
boya çeşitleri ve özellikleri (39), boya çeşitleri (13), duvar boyası çeşitleri (11), duvar boya çeşitleri (9), duvar boya çeşitleri ve özellikleri (8), boya turleri (5), boyaların özellikleri (5), en uzun süre kullanılan boya çeşitleri (4), duvar boya türleri (3), en ıyı duvar boyası çeşidi nedır (3), duvar boyası türleri (3), duvar boyası özellikleri (2), boya türleri ve özellikleri (2), duvar boyaları çeşitleri (2), bütün boya çeşitleri (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Boya çeşitleri ve özellikleri, Duvar boyası çeşitleri, Boya türleri"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Boya çeşitleri ve özellikleri, Duvar boyası çeşitleri, Boya türleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?