Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Ahşap nasıl boyanır, Ahşap pencere boyama, Kapı nasıl boyanır

Sizlerin ahşap nasıl boyanır, ahşap pencere boyama ve kapı boyama vs. hususlarında bazı bilgileri burada derlemeye çalıştık. Boya yapmanın püf noktalarına bakmanızda yarar vardır. İşte ahşap kapı, pencere boyama:
ahsap pencere boyama
Ahşap nasıl boyanır, ahşap pencere boyama: Normalde ham ahşap, astar vurulup verniklenme işlemine uygun durumdadır. Ancak ahşap malzeme, boyanın ömrünü azaltacak bazı kusurları içerebilir. Ahşaptaki çivi delikleri, birleşme yerleri ve diğer kusurlar ahşap macunu ile doldurulmalıdır. Dolgu kuruduktan sonra 220 numara zımpara kağıdı ile liflerin yönünde (suyuna doğru) zımparalayarak düzgün bir yüzey elde ediniz. Oluşan tozları nemli bir bezle silebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra yüzey, astara hazır hale gelmiştir.

Boyalı ahşapta ise eski kat boyanın kayganlığı ortadan kaldırılarak yeni boyanın uygulanmasına imkan sağlamak için, ahşap yüzeyi mutlaka lifler yönünde, yani suyuna zımparalanmalıdır. Kabarmış veya dökülen boyalar sert kıllı tahta fırçasıyla yüzeyden temizlenmeli, ayrıca kenarlar zımparalanmalıdır. Ahşap malzemedeki oluk ve delikler macun ile kapatılmalıdır. Zımparalama işlemi sonucu oluşan tozlar nemli bir bezle veya elektrikli süpürgenin uygun bir başlığıyla temizlenebilir.

Dolap kapakları gibi ahşap malzemelerde dolap ve çekmece kulpları sökülerek menteşeler bantla maskelenmelidir. Eğer menteşelerde pas mevcutsa onlar da boyanabilir. Ahşap yüzeyler 120 numara zımpara kağıdıyla hafifçe zımparalanarak ve tozlar nemli bir bezle silinmelidir.

Pencere ve kapı gibi ahşap kısımlarının boyanması duvar boyasının kuruması müteakip yapılmalıdır. Ahşap boyamak duvar boyamaya göre daha çok vakit almaktadır ve sabır gerektiren bir iştir. Ahşap fırçaları normal fırçalardan daha pahalıdır ama kaliteli bir fırça yaptığınız işin daha nitelikli olmasını sağlayacaktır. Ahşap boyarken boyayı ahşabın lifleri yönünde uygulayınız. Ahşap pencereleri boyuyorsanız öncelikle panjurlar daha sonra çerçeve boyanmalıdır. Ahşap boyamak için uygun boya olarak tavsiye edilen solvent bazlı boyaları kullanabilirsiniz.

Kapı nasıl boyanır: Kapı boyama da tipik bir ahşap boyamadır. Dikkat edilmesi gereken kitabeli yani kabartmalı kapılarda ise boya öncelikle en yüksek kabartmaya uygulanır. Daha sonra yukarıdan aşağıya doğru devam edilir. Düz kapılar için rulo kullanmak daha pratik bir çözümdür.İlgili aramalar:
ahşap pencere boyama (22), ahşap KAPI boyama örnekleri (11), ahşap pencere nasil boyanir (11), ahşap pencere boyama teknikleri (6), ahsap kapı boyama (5), ahşap pencere boyası (5), ahşap kapı pencere boyama teknikleri (5), ahşap kapı pencere boyama (4), kapi cercevesi (3), Pencere boyaları (3), kapı boyama teknikleri (3), kapı çerçevesi boyama (3), kapı nasıl boyanır (2), tahta pencere nasil boyanir (2), ahşap kapı boyama teknikleri (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Ahşap nasıl boyanır, Ahşap pencere boyama, Kapı nasıl boyanır"
Kategori: Hırdavat

Firsat-Cenneti.com » Hırdavat » Ahşap nasıl boyanır, Ahşap pencere boyama, Kapı nasıl boyanır

1 Yorum: "Ahşap nasıl boyanır, Ahşap pencere boyama, Kapı nasıl boyanır"


  1. Fatih dedi ki:

    Faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık…


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?