Özel Arama

Fırsatlar

Suyu ısıtmak için ne kullanmalı, elektrik mi gaz mı

Mutfakta çokça ihtiyaç duyduğumuz sıcak suyu sizce elektrikli ısıtıcıda mı ısıtmalı yoksa doğalgazlı ocak mı daha ekonomik? İşte bu konudaki araştırmamız:
elektrik-mi-gaz-mi

Başta çay olmak üzere pek çok yemekte sıcak suya ihtiyaç duyuyoruz. Elektrikli kettle su ısıtıcıları ile çok daha kısa sürede suyu ısıtmak mümkün. Peki bunun maliyeti ile nispeten düşük verimli doğalgaz ocakta su ısıtmayı kıyaslayabilir misiniz?

Öncelikle su ısıtma maliyetlerini ölçmekte kullandığımız cihazlardan bahsedelim. Elektrikli su ısıtıcısı olarak 1650 watt maksimum güçte AR311 model Arzum Çaycı’dan yararlandık. Elektrik tüketimini ölçümlerimizde ısıtıcının azami 1600 watt çektiğini gördük. Kettle’ımızın suyu sıcak tutma modunun bulunduğunu ve bu aşamada 130 watt civarı tüketmeye devam ettiğini de belirtelim.

Doğalgazlı ocakta ise Korkmaz marka çelik tabanlı çaydanlıktan yararlandık. Ocağın en büyük gözünü çaydanlık tabanı dışına alev gelmeyecek şekilde ayarladık.

1 lt. suyun elektrikli ısıtıcıda 3 dakika 58 saniyede 0.103 kwh elektriği tüketerek kaynadığını hesapladık. Söz konusu tüketiminin kwh başına 35 kuruş maliyette karşılığı yaklaşık 3,6 kuruştur. Aynı miktar suyu ankastre ocakta doğalgaz ile 9 dakikada, 0.028 metreküp gaz tüketerek ısıtabildik. Bunun maliyeti ise metreküp başı 1 TL’den, 2.8 kuruş.

1,5 litre suyu ısıttığımızda benzer rakamlarla karşılaşıyoruz. Elektrik ile suyu 5 dakika 55 saniyede, 0.155 kwh enerji harcayarak kaynatmak mümkün oldu. Doğalgaz ile 12 dakika 15 sn. süren ısınmada gaz tüketimi ise 0.042 metreküp. Maliyetleri karşılaştırırsak 5,4 kuruşa, 4,2 kuruş karşımıza çıkıyor.

Beklendiği gibi elektrikli ısıtıcı zamandan yaklaşık %50’den fazla kazanç sağlamakta, ancak maliyet olarak %20-30 fazla gelmektedir.

Söz konusu kıyaslamada elektrik tarifenize göre farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Mesela 3 zamanlı sayacınız varsa, gece suyu elektrik ile ısıtmanın maliyet olarak çok daha ekonomik olabileceğini söyleyelim. Doğalgaz ocağının altını daha çok açarak, LPG’li ocak kullanmak gibi kaynama süresinin kısalacağını belirtelim. Sonuçta zamanın değeri kimi durumlarda çok daha yüksek olduğundan (örneğin ani misafir gelmesi veya bebek ağlaması gibi) suyu elektriklı ısıtıcıda ısıtmakla fazla bir şey kaybetmeyeceğinizi, hatta karda bile olabileceğinizi düşünüyoruz.İlgili aramalar:
kettle elektrik tüketimi (26), kettle çok elektrik harcar mı (23), kettle ne kadar elektrik harcar (22), kettle cok elektrik yakar mı (16), çaycı ne kadar elektrik harcar (8), kettle ne kadar elektrik tüketimi (8), kettle ne kadar yakar (7), kettle kaç watt (7), su ısıtıcı ne kadar elektrik harcar (7), kettle ne kadar elektrik yakar (5), su ısıtıcısı ne kadar elektrik yakar (4), kettle ne kadar enerji harcar (4), kettle mı doğalgaz mı (3), az elektrik harcayan kettle (3), su ısıtıcısı elektrik tüketimi (3)

Yayın tarihi:
Konu: "Suyu ısıtmak için ne kullanmalı, elektrik mi gaz mı"
Kategori: Hesap-Kitap

Firsat-Cenneti.com » Hesap-Kitap » Suyu ısıtmak için ne kullanmalı, elektrik mi gaz mı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?