Özel Arama

Fırsatlar

Ütü nasıl yapılır, ütü yapmanın incelikleri

Ütü yapmanın incelikleri ve püf noktalarından bahsettiğimiz bu yazımızda ütü yaparken nelere dikkat etmeli konusu işlenmekte.
utu yapmanin incelikleri
Ütü yapmayı bir eziyet olmaktan keyifli bir işe çevirmek için ütü yapmanın inceliklerini bilmekte yarar vardır. Sizlere profesyonellerden ütü yapma konusunda tavsiyeleri iletiyoruz. Özellikle gömlek ütülemek hakkında bilgiler almak isterseniz buraya bakınız.

Giysi ve kıyafetlerinizi düzgün bir şekilde bir ütülemek için aşağıdaki hususlara dikkat edilmeldir:

1. Birçok kıyafetinizi birden ütüleyecekseniz, kıyafetlerinizi ütü sıcaklık ihtiyaçlarına göre ayırabilirsiniz. Yüksek veya düşük ısı ihtiyacı olanlardan başlayıp kademe kademe ısıyı değiştirebilirsiniz. Peki hangi kıyafetler yüksek ısı, hangileri düşük ısı ister? İpek ve sentetik gibi hassas giysilerin düşük ve orta ısıya gereksinimi vardır. Yünlüleri orta ısıda, pamuklu ve keten kıyafetler ise yüksek sıcaklıkta ütülenebilirler. Ütü ısısını yüksekten düşüğe getiriyorsanız, hassas kıyafetler için azami dikkat sarfetmekte yarar vardır.

2. Ütülenen kıyafetlere derhal askıya asılmalı veya katlanıp kaldırılmalıdır.

3. Ütü yaparken giysiler boyuna ütülenmelidir, yoksa dairesel hareketler kullanarak ütülemek kumaşı esnetebilir. Zor ütülenen gömleklerin hafif nemli olmasında yarar vardır, yoksa buharlı ütü kullanılmalı veya su püskürtülmelidir.

4. Perde veya masa örtüsü gibi oldukça büyük parçaları ütülemeniz gerekiyorsa ütü masasına kanepe veya sandalye yanaştırarak ütülenen kısımları bunların üzerine koyabilirsiniz. Ütü masasının yeterli gelmediği durumlarda havlu veya birkaç kat kumaş kaplanmış bir masanın üstünde de ütü yapabilirsiniz. Kullandığınız masanın buhardan-sıcaktan etkilenmeyeceğinden emin olmalısınız.

5. Ütülediğiniz kumaşlarda parlama oluşuyorsa, bu tarz giysileri tersten ütüleyebilirsiniz. Hassas kumaşlar pamuk bir kumaş, mendil ya da tülbent örtülerek de ütülenebilir.

6. Bir güvenlik önlemi olarak ütüyü uzatma kablosu ile kullanmamanızda yarar vardır. Eğer mecbursanız uzatma kablosunun amper değerinin yüksek olduğundan (veya yeterince kalın olduğundan) emin olunuz.

7. Pileli bir etek ütülüyorsanız önce pilelerin iç kısmını sonra da dış kısmını ütüleyiniz.

8. Ütü işiniz bittikten sonra giysilerin bir kaç saat bekletilmesi, kırışıklıkların tamamen kaybolması için gereklidir.

Kaynak:Zaman gazetesiİlgili aramalar:
giysi ütüleme fırsat (1), konfeksiyon utu gibi utu yapmak (1), masa örtüsü nasıl ütülenir (1), perde hangisi utu ister (1), utiye hassas kiyafetler nasil utulenir (1), utu masasinin resmi nasil cizilir (1), ütü resmi nasıl çizilir (1), ütü yapmanın incelikleri (1), utunun kıyafetinbrengini almaması için ne yapmalı (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Ütü nasıl yapılır, ütü yapmanın incelikleri"
Kategori: Giyim

Firsat-Cenneti.com » Giyim » Ütü nasıl yapılır, ütü yapmanın incelikleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?