Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Gömlek nasıl ütülenir, Sıra halinde gömlek ütüleme yöntemi

Gömlek nasıl ütülenir diye soranlar için gömlek ütüleme tekniklerinden bahsettiğimiz bu yazıda basamaklar halinde gömlek ütüleme yönteminden bahsetmekteyiz. Dilerseniz ütü yapmanın inceliklerine de bakabilirsiniz.
utu nasil yapilir
Bir gömlek ne kadar kaliteli ve güzel olursa olsun eğer iyi ütülenmemişse güzel görünüm vermez. İdeal bir ütüleme için iki önemli kural vardır: Birincisi ütülenecek gömlek hafif nemli olmalıdır. Kurumuş ise nemlendirilmelidir. İkincisi gömleğin ütülenen bölümlerine mümkün olduğu kadar el değdirilmemelidir. Peki gömlek nasıl ütülenir? Gömlek ütüleme sırası nasıldır?

Gömlek ütülemek için aşağıdaki basamaklar takip edilmelidir:

Gömlek ütüleme yöntemi:
1. Ütüye önce kollardan başlanmalıdır. Kolun arka yüzü üstte kalacak şekilde ütü masasına yerleştirin. Alt kenar dikişini düzelterek manşetten yukarıya doğru ütüleyin. Daha sonra kolu üstten manşetlere doğru ütüleyerek bitirin.

2. Aynı şekilde kolun ön yüzünü çevirip ütüleyin. Daha sonra da manşetin önce tersini, daha sonrada yüzünü ütüleyin.

3.Şimdi de düğmelerin dikili olduğu patı, önce düğmeler alta gdecek şekilde gerdirerek etekten yaka altına doğru ütüleyin, sonra düğmeler üste gelecek şekilde ütü masasına yerleştirin ve robadan eteklere doğru ütüleyin.

4. Gömleği biraz ileri kaydırarak yan dikişleri yine elekten yukarı doğru gerdirerek üteleyin.

5. Sıra robada sağ omuzu ütü masasının uç kısmına yerleştirin, robayı önden arkaya doğru ütüleyin. Sol omuzdada aynı işlemi uygulayın. Yalnız bu sefer arkadan öne doğru ütüleyin.

6. Arka bedeni ütü masasına yerleştirin. Yan dikişten başlayarak diğer yan dikişe doğru kaydırarak ütüleyin. Yan dikişleri de aşağıdan yukarıya doğru kaydırarak ütüleyin.

7. Şimdi de gömleğin ilikli patını düzgün olarak ütü masasına yerleştirin. Etekten başlayarak yaka altına doğru gerdirerek ütüleyin.

8.Ön kısmı da yaka altından eteklere doğru ütüleyerek tamamlayın.

9. Şimdi gömleğin en önemli bölümü olan vakayı ütü masasına kendi kavisli formuna uygun olarak arka yüzü üstte kalacak şekilde ütüleyin.

10. Sonra ön yüzünü çevirerek aynı işlemi tekrarlayın.

11. Böylece ütüleme işlemini bitirdikten sonra yakayı formuna uygun olarak elde katlayınız.

12. Her türlü ütülemede olduğu gibi gömlek ütülemede de en ideal ütü buharlı ütü veya buhar kazanlı ütüdür. Ancak ütünü/ buharlı değil ise dert etmeyin, su püskürtme yöntemi ile ideal ütüleme sağlanabilir. Gömlek ütüleme teknikleri bu kadar.

Kaynak: Bisse


Yayın tarihi:
Konu: "Gömlek nasıl ütülenir, Sıra halinde gömlek ütüleme yöntemi"
Kategori: Giyim

Firsat-Cenneti.com » Giyim » Gömlek nasıl ütülenir, Sıra halinde gömlek ütüleme yöntemi

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?