Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , .

Çamaşır Yıkama Talimatları, Kıyafet Bakımı

Çamaşır yıkama talimatları ve kıyafet bakımından bahsettiğimiz bu yazıda elde yıkama, çamaşır suyu kullanma talimatı, deri giysi bakımı, yünlü kazak nasıl yıkanır vs. konularını incelemekteyiz.
yikama talimatlari




Kıyafet Yıkama: Yüksek ısı her türlü kumaş için zararlıdır. Ürün yıkama talimatlarını okuyup uygulayınız ve belirtilen en üst ısılarda elbiseleri yıkamamaya gayret ediniz. Giysilerinizin, yıkanmadan önce, çok fazla kirlenmemesine, her zaman havalandırılmış ve kuru olmasına dikkat edip kıyafet ceplerininin boşaltmayı, düğmelerini çözmeyi ve yakalarını kaldırmayı unutmayınız. Ayrıca çamaşır makinanızı gereğinden fazla doldurmak temizliğe engel olabilir. İnatçı lekeleri uzmanına bırakınız. Renkli ürünlerinizi ve beyazları kendi deterjanları ile yıkayınız.
Kıyafetleri elde yıkama: İlk yıkamalarda giysi renk verebilir ve su boyanabilir, dolayısıyla ilk yıkamada giysinizi diğer giysilerle birarada yıkamayın. Elde yıkamayı her zaman soğuk su ile yapın ve önceden suya bastırmayın. Giysiyi suya sokmadan önce sabun veya deterjanın tamamen çözülmüş olmasına dikkat edin. Giysiyi çitilemeyin, nazikçe yıkayın. İyice durulayın.
Kuru temizleme ve kurutma: Ceket, palto, pardesü, takım elbise, bayan elbiseleri vb. içi astarlı giysilerinizi mutlaka kuru temizleme ile temizletiniz. Ağır giysilerinizi deforme olmamaları için katlayın. Eğer giysiniz renkli ise doğrudan güneş ışığına ve kuvvetli rüzgara bırakmayın. Eğer kapalı mekanda bir çamaşır askısında kurutulacaksa, mekanda hava akımı olmasına özen gösterin. Örgü giysilerinizi düz bir yüzeye serilmiş havlu üzerinde kurumaya bırakın, güneşe asmayın, kalorifer üzerine sermeyin. Deforme olabilecek giysilerinizi formlarının bozulmaması için gererek serin. Hassas ürünlerinizi kuru temizleme yaptırınız.
Çamaşır suyu kullanma talimatı: Çamaşır suyu kullanmadan önce lütfen giysinizin bakım etiketini dikkatle okuyun. Yalnızca soğuk su kullanın ve en fazla bir saat uygulayın. Demir, bakır ya da pirinç kap kullanmayın.
Ütüleme: Ürün içinde belirtilen ütüleme ve kurutma tarifine uyunuz. Ütülenecek giysilerinizi bakım etiketlerindeki talimatlara göre grupladıktan sonra en düşük ısı derecesi ile ütülemeye başlayın. Yüksek ısı derecesinden daha düşük ısı derecesine geçmek için bir kaç dakika bekleyin. Giysilerinizi hafif nemli iken ütüleyin. Ütünüzü soğumaya bırakmadan önce altına yapışmış olabilecek herhangi bir artığı nemli bir bez ile temizleyin.
Polycotton giysileri elde yıkarken çitileme yapmayınız. Fermuarlı ve çıtçıtlı giysilerinizi fermuar ve çıtçıtını kapatarak yıkayınız. Giysilerinizi yıkadıktan sonra, kesinlikle santrifüjlü kurutma makinesinde kurutmayınız, sererek kurutunuz. Baskılı ve nakışlı giysilerinizi ters çevirip yıkayınız ve ütüleyiniz. Renklilerde çamaşır suyu kullanmayınız. Yaka ve bantlarda daha sık görüntü için yıkama sonrası bahsi edilen bölgelerde kola kullanınız.
Yünlü kazaklar nasıl yıkanır, Yünlü giysiler: Yün deterjanı kullanınız. Soğuk su ile yıkayınız, Klorlamayınız. Pamuklaşmadan korumak için çitilemeden yıkayınız. Otomatik makinede yıkamayınız. Mümkünse yün için uygun deterjanları tercih ediniz veya saf beyaz sabunu rendeleyerek toz haline getiriniz. Asmadan kurutunuz. Bunun için file tipi çantaları kullanabilirsiniz. Çamaşır makinesi santrifüjünde, güneşte veya soba yakınında kurutmayınız. 150 derecede buharlı ütüyle veya nemli bezle ütüleyiniz. Yün giysinizi yıkadığınızda kesinlikle sıkmayınız. Saf yün giysiler yıkandığında çok çeker. Çekme oranının düşük olması nedeniyle bu tür giysilerinizi kuru temizlemede temizletiniz. Güve ve diğer zararlı böceklerden koruyunuz. Shetland ve Lambswool ürünlerini kesinlikle kuru temizlemeye veriniz. Ütüleme de nemli bezleri ve buharı kullanınız. Yünlü, ipek gibi hassas kumaşlar için özel deterjanlar kullanılmalıdır. Yünlü ürünler yüksek ısıda yıkandığında çeker ve eğer asılarak kurutulursa deforme olurlar. Yünlü ürünlerinizin tüylenmesini önlemek amacıyla, yıkama sırasında sürtünmeyi azaltmak için çamaşır makinesini çok doldurmayınız. Tüy bırakan çamaşırla, tüy çekenleri birlikte yıkamayınız. Yünlü ürünlerinizin yünün doğasında bulunan statik elektriklenme ve keçeleşme özelliğinden dolayı zamanla ve kullanım sıklığına bağlı olarak tüylenebilir.
İpekli giysiler: Hassas ürünler için uygun deterjan yada yukarıda anlatıldığı gibi saf beyaz sabun kullanınız, çitilemeyiniz. Soğuk su ile durulayınız. Klorlamayınız. Çamaşır suyu kullanmayınız. Fermuarlı yada çıt çıtlı ürünlerinizi kapatarak yıkayınız. Kumaşın tersinden 120 ile 150 derece arası ısı ile ütüleyiniz. Dikiş yerine fazla bastırmayınız. Su ve buharın leke yapabileceğini unutmayınız. Mümkünse kuru temizleme yaptırınız.Çamaşır makinesi veya güneşte kurutmayınız.
Polyester giysiler: Çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Ütüde yüksek ısıya karşı hassas olduğunu unutmayınız.
Trikolar: Trikolarınızı aksi bir uyarı bulunmadıkça 1 dot buharla ütüleyebilirsiniz. Ütünün parlama yapmaması için üzerine nemli biz bez konabilir. Trikoları giyip, çıkarırken yüzük, kolye gibi metallerden zarar görmemesi için dikkat ediniz.
Mayo: Kullanımdan sonra mayonuzu duru soğuk su ile yıkayınız. Gerekiyorsa yalnız beyaz sabun kullanınız. Çamaşır makinesinde yıkamayınız. Kesinlikle sıkmayınız ve ütülemeyiniz. Direk güneş ışığından uzak ortamda kurutunuz. Çevredeki materyallere taktırtmayınız.
Saraciye, Deri giysi bakımı : Yağlı derilerde (nubuk vb.) yıkama ve kuru temizleme yapmayınız. Nubuk bezi, fırçası ve silgisi ile temizleyiniz. Diğer deri ürünlerinde kuru temizleme yaptırabilirsiniz. Silgi ve fırçayı yağlı deriyi zedelemeden hafifçe kullanınız. Yağmur ıslanmalarında silkeleyip askıya asarak oda ısısında kurutunuz. Leke çıkarmak için tiner, benzin ve benzeri maddeler kullanmayınız. Deri mont ve kabanlarınızı kullanmadığınız zaman bir elbise torbası içine koyunuz. Normal olarak ayda bir havalandırarak saklayınız. Saten çantalarınızı yumuşak bir bezle sadece silerek temizleyiniz. Beyaz ve krem çantaları ılık, bol köpüklü ve nemli bir bezle silerek temizleyiniz. Kullanmadığınız zaman elbise torbasında ve ayda bir havalandırarak saklayınız.
İç Çamaşırı: Çocuk beyaz iç çamaşırlarını mümkünse çamaşır suyu katkısı ile kaynattıktan sonra yıkayınız. İç çamaşırı alırken kaliteli ve kaynatmaya uygun penyeleri tercih ediniz. Esnek ve rahat iç çamaşırları tercih ediniz. Gelişmekte olan çocuklar için önemli olduğunu unutmayınız. Sağlığınız için beyaz iç çamaşırları tercih ediniz. Yıkama ve kurutma işleminde en çok önemi iç çamaşırlarınıza gösteriniz.



İlgili aramalar:
çamaşır suyu kullanma talimatı (7), çamaşır yıkama talimatları (4), yıkama talimatı (2), polyester yıkama talimatı (2), kıyafet bakım talimatları (2), ters çevirerek yıkayınız (1), saf su ekleme talimatı (1), polyester yıkama talimatında nasıl yazılır (1), polyester pardesü nasıl yıkanır (1), polyester giysiler elde yıkanırmı (1), pardesü yık (1), nubuk kumaş elbise nasıl temizlenir (1), nubuk kıyafet nasıl yıkanır (1), yünlü yıkama talimatları (1), yıkama talimatı 150 derece buharlı ütü (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Çamaşır Yıkama Talimatları, Kıyafet Bakımı"
Kategori: Giyim

Firsat-Cenneti.com » Giyim » Çamaşır Yıkama Talimatları, Kıyafet Bakımı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?