Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , , .

Linkedin nedir, Linkedin ne işe yarar, nasıl kullanılır

Sosyal ağların iş dünyasına uyarlanmış versiyonu Linkedin nedir, Linkedin ne işe yarar ve nasıl kullanılır konularında bilgiler sunduğumuz bu yazıyla Linkedin hakkında bazı temel malumatlar edinmiş olacaksınız. İşte Linkedin:
linkedin nedir
Sosyal ağların internet ortamına taşındığı günümüzde facebook ve twitter’dan sonra profesyonel bir iş ağı oluşturan Linkedin 2003 yılından bu yana popülerlik kazanmakta. Peki Linkedin nedir, Linkedin nasıl kullanılır?

Linkedin nedir? Yeteneklerinizi ve tecrübelerinizi gösterecebileceğiniz profesyonel bir iş ağı olarak kendini tanıtan Linkedin bir nevi “Link edinme” olarak da düşünülebilir yani iş alanında ağ kurmak. İş yaşamında kendini geliştirmek isteyenler Linkedin sayesinde yeni fırsatlar için bulunma imkanı yaratmaktalar. Ayrıca tıpkı facebook gibi arkadaşlar ve hatta meslekdaşlar ile bağlantı kurmanıza olanak tanınmakta. Linkedin de kişi bulmanın en kolay yolu adres defterinizdeki epostaları kullanmak. Örneğin google gmail hesabınızdaki tüm epostalar otomatikman taranarak Linkedin hesabına sahip olanları görebilmektesiniz.

Linkedin kaydolma, Nasıl kayıt olunur, nasıl hesap açılır? Linkedin’e üye olmak için sadece eposta adresine sahip olmanız yeterli. Ad, soyad, eposta adresi ile şifre belirlemeniz müteakibinde iş yeri ve ünvan bilgilerini girmektesiniz. Bu aşamalarda dilerseniz eposta adres defteriniz kontrol edilerek Linkedin hesabı olan arkadaşlarınızı tespit edebiliyorsunuz. Linkedin hesabı bulunmayanlara davetiye göndermeniz de mümkün. Linkedin üyeliği tamamen ücretsiz ancak bazı ekstra özellikler talep ederseniz aylık 25 dolardan başlayan üyelik çeşitleri de mevcut.

Linkedin ile profesyonel bir profil oluşturup networkünüzü kurabilirsiniz. Dilerseniz sektörel gruplara ve mezun gruplarına katılarak deneyimlerinizi paylaşabilme imkanınız var. İş veya staj yeri arayanlar Linkedin vasıtası ile iş başvurusunda veya staj başvurusunda bulunabiliyor. Linkedin’in sınırlı olarak tanıdığı olanaklar ise profilinize kimin baktığı ve 100 milyondan fazla kimsenin profilini görmek. Bağlantınız olmayan kişilere mesaj atmak, nitelikli arama filtreleri oluşturmak ve otomatik arama sonuçlarının gönderilmesi, profilleri klasörlere kaydetmek, her hangi bir profile not düşmek veya iletişime geçmek için paralı olan üyelik hesabına geçmeniz gerekiyor.

Linkedin facebook farkı-ilişkisi: Facebook günlük hayata dair bir sosyal ağ oluşturmanıza olanak sağlarken, Linkedin iş hayatına yönelik fırsatlar ve kariyer amaçlı kullanılıyor.

Linkedin twitter farkı-ilişkisi: Twitter bildiğiniz gibi facebooktaki durum kısmında oluşan bir sosyal ağ. Linkedin twitter bağlantısı sayesinde durum bilginiz her iki tarafta birden gözükebilmekte.

Linkedin hakkında bazı temel bilgiler, linkedinde yapılabilecekler:
Aynı işyerinizdeki meslekdaşlarınızdan tanıdıklarınızı network’ünüze davet edebilirsiniz.
İş bilgisi ve deneyimlerini paylaşmanın en iyi yollarından birisi Linkedin kullanmak. Linkedin’de bilgi, tecrübe ve görüş alışverişi amacıyla soru sorup ağınızdan veya dünyadaki diğer uzmanlardan hızlı ve doğru cevaplar edinebilirsiniz. Soru cevaplayarak bilgi, tecrübe ve alakanızı göstermeniz mümkün. Linkedin sayesinde sektörünüzdeki veya alakalı olduğunuz alanlarla ilgili güncel kalabilirsiniz. Sorduğunuz sorular isterseniz kendi profilinizde ve bağlantılı olduğunuz kimselerin ana sayfasında gözükür veya hususi sorular da sorabilirsiniz.
Linkedin’de en beğenilen soru cevaplayan olduğunuz durumlar size tecrübe puanı kazandırmakta ve sizi uzmanlar alanına taşımakta.

Linkedin türkçe ve türkiye hesabı şu an için mevcut değil. Bu nedenle ülkemize yönelik olarak genelde çok uluslu şirketlerde çalışanlar, akademisyenler veya ingilizce bilgisi iyi olanlar tarafından tercih edilmekte. Ülkemizin iş piyasası yurt dışı piyasalardan bir hayli farklı, fakat uzun vadeli kariyer hedefleyenler ve belli bir alanda uzmanlaşanlar için Linkedin tercih edilmekte. Viadeo ve XING gibi iş piyasasına yönelik diğer sosyal ağlar da mevcut, fakat Linkedin piyasanın yegane hakimi. Linkedin üyelik sonrası sizi eposta bombardımanına tutabilir, ayarlardan bunu halledebilirsiniz.İlgili aramalar:
gmail linkedin bağlantısı nedir (1), linkedin bağlantı daveti ne işe yarar (1), linkedin ne (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Linkedin nedir, Linkedin ne işe yarar, nasıl kullanılır"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Linkedin nedir, Linkedin ne işe yarar, nasıl kullanılır

2 Yorum: "Linkedin nedir, Linkedin ne işe yarar, nasıl kullanılır"


  1. nakil dedi ki:

    Linkedin hakkındaki bilgilerden dolayı teşekkürler…

  2. Celal dedi ki:

    email adresini bildigim veya bilmediğim tanıdık,arkadas ve akrabalarıma linkedin’de davet göndermek istiyorum nasıl yapabilirim adım adım tarif edermisiniz.


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?