Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , .

Lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur, Toner dolum fiyatları

Toner dolum fiyatlarını merak edenler ve lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur diyenler için hazırladığımız bu yazıda yazıcı maliyetini minimuma indirmek isteyenler için bazı bilgiler sunmak istiyoruz. İşte lazer yazıcı toner dolumu konusu:
lazer yazici toner dolumu
Bildiğiniz gibi mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre lazer yazıcılar maliyet avantajına sahipler. Her ne kadar ilk yatırım maliyetleri daha yüksek olsa da baskı başı maliyetler lazer yazıcılar da çok daha düşük. Bunun yanısıra baskı kalitesi farkı da cabası. Üstelik çok sık kullanılmayan mürekkep püskürtmeli yazıcıların kartuşları kuruduğu için ayrı bir sorun oluşmakta.

Tipik bir lazer yazıcının toneri yaklaşık 3000 sayfa basabilmekte. Ancak lazer yazıcınızın toneri bittiği zaman karşımıza hiç de küçümsenemeyecek toner değiştirme masrafı çıkıyor. Tipik bir lazer yazıcı toneri 80 TL’den başlayan fiyatlarla satılmakta ki bu yazıcının kendisi kadar masraflı neredeyse. 80-90 TL sayfa hariç 3 kuruşa yakın bir masraf demek. 3 kuruş çok yüksek bir rakam değil muhakkak ancak daha ucuza ulaşma imkanı varsa, neden bunu tercih etmeyelim?

Inkjet yazıcıların kartujlarının doldurulduğu gibi lazer yazıcı toneri de doldurulabiliyor. Peki lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur, toner dolum fiyatları ne düzeyde?

Yazıcı toneri doldurma çok basit bir olay değil aslında. Teknik detaylarla uğraşmayı sevmeyenler için basitçe bir toner dolum merkezine uğrayarak 20 TL civarında lazer yazıcı tonerlerini doldurmalarını önerebiliriz. Ancak kendi işini kendi yapmayı sevenler için kaba hatları ile lazer yazıcı tonerinin nasıl doldurulduğunu anlatalım.

En kolay şekilde lazer yazıcı toneri doldurmak için öncelikle toner satın almanız gerekir. Toner, içinde toz şeklinde (bir nevi kömür tozu denebilir) yazıcı mürekkebi barındıran plastik şişelerde satılmakta. Kırmızı, mavi ve sarı vs. diğer renkler içinde aynı şekilde renkli lazer yazıcı tonerleri bulunuyor. Görebildiğimiz kadarı ile en ucuz lazer yazıcı toneri gittigidiyor.com’da satılmakta. 30-40 TL civarında bir fiyata size 5-10 dolum yetecek düzeyde yazıcı toneri satın almanız mümkün. İşçilik masrafınızı saymazsak bu sayfa başı yaklaşık 0,30 kuruş gibi bir baskı fiyatı demektir. Normal maliyetin 10’da biri nerede ise. Peki lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur?

Aslında gittigidiyor’dan toner satın alırken satıcılar size yazıcı modelinize göre nasıl toner değiştireceğinizi anlatan bilgileri de göndermekteler. Bu nedenle şu aşamada bu bilgiler size lazım değil. Ancak ana hatları ile bahsedersek eğer lazer yazıcınız temiz durumda ise tonerin yan tarafında bulunan plastik bir kapağı çıkarıp resimde gözüktüğü gibi toz şeklindeki toneri aktarmanız yeterli. Dolum işlemi esnasında yazıcı tonerine tozlar girerken havanın çıkması gerektiğini hatırlatalım. Bu arada tozların bir miktar havaya karışması normal. O nedenle temizlik derdi olmayan bir mekanı tercih etmeniz ve plastik eldivenler ile ellerinizi kirden korumanız önerilir.

Eğer yazıcınız toner az kaldı şeklinde uyarı vermişse, toner kartuşunun etrafında siyah tozları görmeniz olasıdır. Bu durumda toneri temizlemeden dolum yapmak kirli-çizikli çıktılar almanıza yol açabilir. Bu nedenle toneri doldurmadan önce içini açıp drum denen açık yeşil veya mavi kısmın temizlenmesi gerekir. Hafif nemli bez veya mikro fiber bez gibi bir malzeme ile yapılacak temizlik için öncelikle tonerin içini açmanız gerekir. Aşama aşama tonerin sökülüp takılması talimatlarını size toner aldığınız yer tarafından gönderilmesini temin etmelisiniz. Toneri söküp takmak ilk kez uğraştığınızda bir miktar zahmetlidir. Ancak edineceğiniz tecrübe ve alacağınız zevk sonrasında bir sonraki seferde tonerin vidalarını sökmek, içerideki çarkları sırasıyla söküp takmak çok da zor gelmeyecektir. Sizlere kabaca tavsiyemiz tonerin parçalarını nazikçe çizmeden sökmeniz ve zorlamadan takmanızdır.

HP, Brother, Samsung, Lexmark, Canon, Xerox, Epson, OKI gibi lazer yazıcı üreticileri tonerlerinin satılmasını garanti altına almak için bazı yazılımsal ve donanımsal önlemler ile doldurulan tonerlerin çalışmasını engellemektedirler. Söz konusu engellemeyi aşmak için yazıcının yazılımını güncellememeniz gerekir. Bundan başka, yazıcının toner kullanım bilgisinin sıfırlanması (resetleme) işlemi sonrasında, doldurulan toneri kullanabilirsiniz. Resetleme için bazı yazılımsal işlemler veya reset işi yapan bir chip size satıcı tarafından iletilmelidir. Bu konuyu da unutmamanız menfaatinize.

Umarız sizlere lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur ve toner dolum fiyatları konusunda işinize yarayacak bilgiler vermişizdir. Daha detay bilgi için gg satıcıları ile irtibata geçebilirsiniz.İlgili aramalar:
TONER DOLDURMA (3), toner doldurma fiyatları (3), lazer yazıcı nasıl (2), lazer yzıcım yazmıyor Tonerin bitip bitmediğini nasıl anlarım (2), toner nasıl doldurulur (2), toner nasıl kulanılır (1), toner doldurma resimli (1), toner doldurma ne kadar sürer (1), toner doldurma fiyatı (1), toner nasıl kullanılır (1), töneri biten yazıcı ne kadara doldurulur (1), yazıcıda toner bitmesi nasıl anlanır (1), yazıcı toneri nasıl doldurulur (1), yazıcı toneri nasıl (1), yazıcı toneri doldurma fiyatı (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur, Toner dolum fiyatları"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Lazer yazıcı toneri nasıl doldurulur, Toner dolum fiyatları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?