Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Kuranı Kerim Ebatları, Kuran çeşitleri, Kolay okunan Kuran

Kuranı Kerim ebatlarından ve Kuran çeşitlerinden bahsettiğimiz bu yazımızda sizlere kolay okunan Kuran olarak ne almanız gerektiği konusunda tavsiyeler sunmaktayız.
kurani kerim ebatlari
Kuran-ı Kerim ebatlarını incelediğimiz zaman cep boy, çanta, hafız, orta, rahle ve cami boy gibi ebatlar görmekteyiz. Söz konusu çeşitlerin santimetre cinsinden ölçülerini yazacak olursak:

Cep Boy: 11 X 15 cm, Çanta Boy: 12 X 17 cm, Hafız Boy: 14*20 cm, Orta Boy: 16 X 24 cm, Rahle Boy: 19 X 28 cm ve Cami Boy: 23 X 34 cm. Bu durumda en büyük boy Kuran’ın cami boy olduğunu görmekteyiz.

Söz konusu ebatlardan başka Kuran çeşitlerine bakacak olursak, klasik Kuran’lardan başka “Beşli Cüzler” yani her biri 120 sayfa olan 6’şar cüzlü Kuranlar, “Hatmi Şerif Cüzleri” yani her biri 20 sayfa olan ayrı ayrı 30 cüzlü Kuranlar görmekteyiz.

Mealli Kuran arayanlar ise sade mealli Kuran’lardan başka kelime mealli Kuran‘ları da beğenebilirler. Kelime mealli Kuran’larda her biri kelimenin altında anlamı yer almaktadır.

Kuran fiyatları, cilt türüne, renkli veya siyah beyaz olmasına, kutulu veya çantalı muhafazasına ve ebata göre değişmekte.

Hattatların el emeği göz nuru uzun seneler içinde yazdıkları el yazması Kuranı Kerimler aynı zamanda birer sanat eseri olma hususiyetine sahiptir. Fakat bazı mushaf-ı şerifleri okumak, yeni başlayanlar için pek de kolay olmuyor. Kolay okunan Kuran arayanlar için öncelikle Hayrat neşriyatın sunduğu tevafuklu Kuranı Kerim olarak bilinen Hüsrev hattını öneriyoruz. Kuran mucizesini gözle görülür şekilde sunan tevafuklu Kuran’ın en temel özelliği, Allah, Rab, vs. gibi lafızların alt alta gelmesi. Tevafuklu Kuran’da bundan başka çok ilginç özellikler de mevcut.

Okunması kolay Kuranı Kerim arayanlar bilgisayarlı (bilgisayar hattı) Kuranları inceleyebilirler (Örneğin Sefa yayıncılık). Hayrat neşriyatın kız çocukları için hazırladığı pembe Kuranı kerim veya erkek çocukları için mavi Kuran-ı Kerim de çocukları Kuran okumaya teşvik anlamında güzel bir çalışma.

Kuranı Kerim almadan önce Diyanet İşleri Başkanlığı onaylı olmasına dikkat ediniz. Kuran öğrenmek istiyorsanız, özellikle yaz aylarında düzenlen Kuran kurslarına katılabilirsiniz. Ayrıca camilerde namaz öncesi veya sonrasında tertip edilen Kuran dersleri de size uyabilir. Kuran öğrenmek için elifba cüz’ü edinmeniz yeterlidir.İlgili aramalar:
kolay okunan kuranı kerim (12), Kuran ebatları (5), en kolay okunan kuranı kerim (3), kolay okunabilen kuranı kerim (3), kuranı kerim boyutları (3), kolay kuranı kerim (2), kuranı kerım ebatları (2), kuranı kerim ebadları kaç santimetredir (2), kolay okunan kuran (2), kolay okunur kuran ı kerim ceşitleri (2), kuran okuma çeşitleri ve özellikleri (2), kuran ebatları kaçtır (2), en kolay okunan kuran isitesi (2), cüzlü kuran okuma (2), pembe kuran (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Kuranı Kerim Ebatları, Kuran çeşitleri, Kolay okunan Kuran"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Kuranı Kerim Ebatları, Kuran çeşitleri, Kolay okunan Kuran

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?