Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Helal gıda nedir? Helal Markalar – Damgalı Ürünler

Helal gıda nedir diyenler için hangi markalar helal gıda olduğundan yani helal damgalı ürünlerden bahsetmekteyiz.
helal sertifikasi
Helal gıda nedir? Helal genel anlam itibariyle islami prensiplere uygun, tüketilmesinde, kullanılmasında bir mahzur bulunmayan anlamındadır. Bu makalede helal damgalı gıda ürünleri konusunda sizlere bilgiler sunmaya gayret edeceğiz. Öncelikle helal gıdaların neler olduğu ile başlayalım:

İslam alimlerinin tespitlerine göre, islami kaideler (Kuran ve Hadisler) aşağıdaki yiyecek-içecek sınıflarının helal olmadığı yönündedir. Bunlar ölü eti veya leş, domuz eti ve domuzdan elde edilen katkı maddeleri, akan veya pıhtılaşmış kan, putlara kurban edilmiş şeyler, alkol-içki-uyuşturucu tarzı sarhoşlukluk verici maddeler ve uzun keskin dişli etcil hayvanlar ve pençesi keskin avcı kuşlar. Bunun haricinde, Allah adına kesilmeyen hayvanların etleri Kuran-ı Kerim’deki aşağıdaki ayet gereği haramdır.

En’am suresi 118. Ayet: “Artık ayetlerine inanan kimseler iseniz, üzerine Allah’ın adı anılarak kesilmiş hayvanlardan yiyin”.

Makine kesim tavuk, domuz kemiğinden imal edilen jelatin vb. E kodlu katkı maddeleri tartışmalı olduğundan müslümanların dikkat etmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Helal gıda sertifikası ise, yetkili bir merciye başvurularak yapılan incelemeler neticesinde temin edilen, ürünlerin hazırlama, işleme ve muamele, paketleme-etiketleme, taşıma, depolama-sergileme-servis, kullanılan alet ve cihazlar, hijyen ve sağlıklı olma bakımından belli koşulları yerine getirmesini gerektiren bir belgedir. Ülkemizde helal gıda sertifikaları konusu GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifilalama Araştırmaları Derneği) ve Diyanet İşleri Başkanlığımız ile yakın işbirliği içerisinde TSE bünyesinde yürütülmektedir. Uluslararası platformda helal damgası veren kuruluşlar da mevcuttur. Bu anlamda zabihah kesim (Dhabihah) standartları helal damgası için aranan şartlardır.

Peki hangi şirketler helal gıda sertifikasına sahiptir? Bu konuda en güncel bilgiler ve tam liste için “www.helalgidasertifikasi.info” sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Helal gıda sertifikalı tavuk markaları: Beyaz-et tavuk sektöründe Erpiliç, Aytaç, Nar Piliç, Köy-tür, Tad, Tat öne çıkan markalar arasında.

Helal gıda sertifikalı sucuk markaları: Nafia (Afia) Gıda, Gelka Et, Şifa Et, Gürbüzerler, Ak-çiftlik

Helal gıda sertifikası alan et ürünleri, helal damgalı yoğurt, peynir, vs. gıdalar için “www.helalgidasertifikasi.info” sitesine bakabilirsiniz.

Helal damgası islami ülkelere has bir durum olmayıp, gıda konusunda daha sıkı kuralları olan Yahudilerde daha yaygındır. 1900’lerin başından başlayan Kosher damgalı ürünler, ABD gibi ülkelerde U ve K damgalı süt ürünleri vs. gibi pek çok üründe kolaylıkla bulunmaktadır.İlgili aramalar:
helal gıda nedir (13), HELAL YOĞURT MARKALARI (4), helal damgası nedir (3), helal markalar neler (3), bimdeki yiyecekler helal mi (3), helal gıda markaları (2), helal damgası olan markalar (2), helal damgalı urunler (2), helal gıda sertifikalı tavuk markaları (2), helalpeynir markalArı (2), hangi marka yiyecekler helal marka (2), hangi helal gıdaları yemeliyiz (2), helanli alı nan ürünler (1), özsüt helal gıdamı (1), ürünlerdeki damgalar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Helal gıda nedir? Helal Markalar – Damgalı Ürünler"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Helal gıda nedir? Helal Markalar – Damgalı Ürünler

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?