Özel Arama

Fırsatlar

Gürültü Nasıl Ölçülür, Örnek Desibel (db) Değerleri

Gürültü nasıl ölçülür diyenler için hazırladığımız bu yazımızda, örnek decibel (db) değerlerini paylaşmaktayız.
gurultu-duzeyi
Günümüzde pek çok gürültü kaynağı ile muhatap oluyoruz. Buzdolabı, çamaşır makinesi, davlumbaz, elektrikli süpürge, koşu bandı gibi ev aletleri yanında trafikteki motorlu araçlar, fabrikalardaki makineler ve müzik sesi gürültü kirliliğine yol açabiliyor. Peki gürültü nasıl ölçülür, gürültü düzeyini hesaplamanın kolay bir yolu var mı ve desibel olarak elde edilen değer ne anlam ifade etmektedir?

Öncelikle gürültü ölçmek için herhangi bir akıllı telefonunuz olması yeterli. Android veya iphone cep telefonunuza google play veya apple store’dan noise meter tarzı gürültü ölçen uygulamalar bulmanız çok kolay. Kimi programlar anlık gürültü değerini ölçmekle beraber kimisi maximum, minimum, ortalama gibi değerleri hesaplamakta. Söz konusu uygulamalar arasında bir takım ölçüm farkları bulunabiliyor, bu nedenle hangisinin daha doğru ölçtüğünü anlamak için sessiz ortamda test etmenizde yarar vardır.

Peki elde ettiğiniz desibel ne anlama geliyor, dilerseniz kısaca bundan bahsedelim. Decibel ses şiddetini ölçmek için logaritmik bir yöntem ile elde edilen bir ses yoğunluğu değeridir. 85 db.’den 120 db’ye gittikçe daha az süreyle gürültüye maruz kalmak gerekmektedir. 120 db. üzeri için kişisel koruyucu kullanmak şarttır.

Örnek decibel değerleri:
10 desibel: Güçlükle duyulur, örneğin nefes alma
20 db: Çok çok sessiz. Fısıldama, düşen yaprak hışırtısı gibi.
30 db: Sessiz kırsal bir yerdeki ses düzeyidir. 70 db’in 16’da birine denk gelir.
40 desibel: Şehirde duyulabilecek en düşük ses düzeyidir. Kütüphanedeki veya sessiz bir iş yerindeki ortam, bilgisayar fan sesi örnek olarak verilebilir. 70 db’in 8’de birine denk gelir.
50 db: Evde normal konuşma veya normal ofis ortamı bu düzeydedir. 70 db’in 4’te birine denk gelir.
60 db: İşyeri, restoran gibi yerlerdeki konuşma düzeyidir ve 70 db’in yarısına denk gelir.
70 decibel: Çoğu kimse radyo-tv’yi bu ses düzeyinde dinler. Üst düzeyleri bir kısım insanlara fazla yüksek ses olarak algılanır.
80 db: Ortalama fabrika sesidir ve 70 db’ye göre 2 kat daha gürültülüdür. Gürültü düzeyi 85 db olan yerlerde güvenli çalışma süresi 8 saat ile sınırlandırılmalıdır. Daha fazla maruziyet işitme duyusuna zararlıdır.
90 db: Saç kurutma makinesi, 1.85 km öteden havalanma anındaki uçak gürültüsü, 7.5 metre uzaktan motorsiklet sesi bu düzeydedir. 70 db’ye göre 4 kat daha gürültülüdür. Uzun süre maruz kalmak işitme kaybına neden olabilir.
100 db: Çok gürültülü, konser gibi.
120 db: Ağrı eşiğindeki gürültü düzeyidir. Önlem almadan duyulmamalıdır. Av tüfeği, pnömatik kırıcı-delici gibi.
140 db: Örnek jet motoru kalkış gürültüsü.
180 db: Roket fırlatma sesi.İlgili aramalar:
gürültü nasıl ölçülür (22), gürültü ne ile ölçülür (10), desibel ses örnekleri (9), desibel nasil olculur (5), desibel örnekleri (4), desibel ne ile olculur (4), gurultu neyle olculur (4), gürültü kirliliği nasıl ölçülür (3), gürültüye örnek (2), buzdolabi ses desibel olcumu (2), gürültü kirliliği ne ile olculur (2), gürültü desibel nasıl ölçüceğiz (2), ses desibel degerleri (2), ses düzeyi örnek hesaplama (2), gürültü desibel aralık örnek (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Gürültü Nasıl Ölçülür, Örnek Desibel (db) Değerleri"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Gürültü Nasıl Ölçülür, Örnek Desibel (db) Değerleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?