Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Fatura Ödeme Merkezleri hakkında bilgiler, güvenlimi

Fatura Ödeme Merkezleri hakkında bilgileri derlediğimiz bu yazıda ayrıca Fatura Ödeme Merkezleri güvenli mi sorusunu da irdeliyoruz. Dilerseniz Fatura Ödeme Merkezi açmak için gerekenler başlıklı diğer yazımızı da inceleyebilirsiniz. İşte Fatura Ödeme Merkezleri hakkında bilgiler:
fatura odeme merkezleri
Hepimizin bildiği gibi faturalar hep başımızı ağrıtan bir dert olmuştur. Artık otomatik ödeme talimatı verdim kurtuldum bile deseniz, otomatik ödenmesi gereken faturanın nedense ödenemediği bile vakidir. Eskiden biri alışageldiğimiz fatura ödeme kuyruklarında kaybettiğimiz zaman, çektiğimiz sıkıntılar, pratik düşünmeyi seven Türk milleti tarafından güzel bir iş fırsatına dönüştürülmüştür. Evet kolaylığın adı: Fatura ödeme merkezi!

Siz, fatura ödemek için kuyruktan kurtuluyorsunuz, fatura ödeme merkezi de komisyon kazanıyor. Alan memnun satan memnun, peki fatura ödeme merkezleri güvenli mi, hani fatura ödeme merkezleri kapatılıyordu?

Fatura Ödeme Merkezleri Kanunu, Hukuki altyapı: Fatura Ödeme merkezleri 2004 yılı civarında ilk çıktıklarında ortada yasal bir boşluk mevcut idi. Suistimale açık ve tüketici hakları konusunda istismar edilmeye müsait bu yapı zamanla yasal bir zemine ulaştı ve kurumsal şirketlerin devreye girmesi ile bankacılık sistemine benzer bir altyapıya doğru ilerledi. En son Bankalar Birliği fatura ödeme merkezlerine ilişkin yeni bir mesleki tanzim kararı alarak kanuni bir çerçeve oluşturdu. Bu düzenleme bankalar tarafından müşterilere sağlanan eft ve fatura ödeme gibi kolaylıkların ücret karşılığında üçüncü şahıslara kullandırılması noktasında bankaların rahatsızlıkları meselesi üzerine odaklanmaktadır. Söz konusu fatura ödeme merkezleri düzenlemesi belli bir işlemden fazla fatura ödeme yapan hesapları incelemeleyerek hesapları kapatıp bloke edebilmekte ve bu tarz yerleri bankalar ile anlaşmaya zorlamaktadır.

Sonuçta sektörün yasal durumu gene de kesin ve net olarak açıkça tanımlanmış değildir. Ancak yapılan işlemlerin yasal olduğu (borçlar kanununda vekalet olmaksızın başkasının hesabına tasarrufta bulunma gibi) söylenebilir zira maliyeye aracılık hizmetleri şeklinde kayıtlı bu işyerlerinde alınan komisyonlar hizmet bedeli olarak tanımlanmış ve vergilendirilmektedir.

Fatura Ödeme Merkezleri güvenlimi? Sonuçta güvenilir gördüğünüz kurumsallaşmış ve banka ve kurumlarla anlaşmalı bir fatura ödeme merkezinden işlem yaptırmakta bir mahsur bulunmadığı düşünülebilir. Ancak suistimale açık dönemlerde faturalar için toplanan paraların bekletilerek son ödeme tarihinde ödemenin gerçekleştirilmesi gibi uygulamaların olduğu da tahmin ediliyor.

Fatura Ödeme Merkezleri hangi faturaları kabul ediyor? Elektrik faturası, su ve doğalgaz faturası, cep telefonu faturası, Digiturk, kablo tv vs. faturaları, sosyal güvenlik prim ödemeleri, motorlu taşıtlar vergisi vb. vergi ödemeleri, trafik cezası, TL kontür yüklemeleri, para transferi (eft), kredi kartı ödemeleri vs.

Fatura Ödeme Merkezleri nasıl para kazanıyor? Temel olarak yatırılan her bir fatura için cüzi bir ücret ödenmesi gerekmekte. Ayrıca diğer faaliyetlerden (voip telefon görüşmeleri, ADSL başvuruları, bilet satışı, sigortacılık, vergi tahsilatı, vs.) de gelir elde edilebilir. Fatura Ödeme Merkezleri faturaları kredi kartı ile de tahsil edebilirler ancak söz konusu uygulama kar marjını düşürmekte.İlgili aramalar:
fatura ödeme merkezi hakkında yorumlar (1), fatura ödeme merkezleri hakkında bilgi (1), fatura ödemeleri hakkında (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Fatura Ödeme Merkezleri hakkında bilgiler, güvenlimi"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Fatura Ödeme Merkezleri hakkında bilgiler, güvenlimi

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?