Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Elektronik imza nasıl alınır, E-imza nereden alınır, E-imza nedir?

Elektronik imza nasıl alınır diyenlere ve e-imza nereden alınır, e-imza nedir konularında en temel ve öz bilgileri burada derlemeye çalıştık. Ayrıca elektronik imza firmaları, e-imza nerelerde kullanılır vs. konularında burada faydaları bilgileri bulabilirsiniz. İşte elektronik imza konusu:
e-imza nasil alinir
Elektronik İmza Nedir? Öncelikle elektronik imza nedir konusunda size bilgiler sunmak istiyoruz. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu sonrası yasalaşan elektronik imza, elektronik cihaz kullanılarak yapılan kimlik doğrulama işlemi neticesinde atılan imzadır. Islak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuran e-imza, güvenli bir ortamda (yani üçüncü şahısların erişiminin mümkün olmadığı) verilerin bütünlüğü korunarak (yani orjinallik muhafaza edilerek) ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya benzeri araçlarla garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşur. E-imza yapılan işleme has oluşturulan hususi bir şifreleme yöntemine dayanır.

Aslında elektronik imza olarak kişilere özel göz retinası, parmak izi veya ses gibi biyolojik özelliklerin de kullanılması mümkündür. Ancak ülkemizdeki e-imza kullanımı teknolojik altyapının mevcut durumunda kişilerin TC kimlik numaraları ile eşleştirilmiş bir sim kart ve okuyucusu şeklinde yaygındır. Söz konusu sim kart ve okuyucusunun bilgisayarların USB sürücülerine takılması ardından yapılan şifre teyidi sonrasında e-imza atmak mümkündür. E-imza kullanımını bankaların internet sitelerine girişte parola üreten cihazlarına benzetmek yanlış olmayacaktır. Cep telefonuna şifre gönderilmesi de “mobil imza” olarak isimlendirilen diğer bir çeşit elektronik teyit mekanizmasıdır.

Elektronik imza nasıl alınır: Elektronik imza almak isteyenlerin öncelikle bir elektronik sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Kamu kurumu çalışanları kurum içi ve kamu kurumları arasındaki işlemler için kullanacakları e-imzayı sertifikasını Başbakanlık Genelgesine uygun olarak TÜBİTAK UEKAE’den almak durumundadırlar. Söz konusu işlem için kurumsal bir başvuru gerekmektedir. Kamu kurumu çalışanı olmayan özel sektör çalışanları vatandaş olarak kurum dışı işlemlerde elektronik imza kullanmak isterlerse, bu işi yapmaya yetkili özel şirketler olan elektronik sertifika hizmet sağlayıcılardan ücreti mukabilinde sertifika alabilirler.

E-imza nereden alınır? Ülkemizde e-imza kullanımı için yetkilendirilmiş bazı şirketler bulunmaktadır. Bilgi ve İletişim teknolojileri kurumunda yetkilendirilmiş aşağıdaki firmalardan e-imza temin etmek mümkündür. E-imza nereden alınır diyenlerin aşağıdaki şirketlerden birine başvurması gerekir:

Elektronik imza firmaları: Elektronik Bilgi Güvenliği A.Ş. (E-Güven), TUBİTAK-UEKAE (Kamu Sertifikasyon Merkezi), TürkTrust Bilgi, İletişim ve Bilişim Güvenliği Hizmetleri A.Ş. veya EBG Bilişim Teknolojileri ve Hizmetleri A.Ş.(E-Tugra). 2005-2006 yılından beri faaliyette olan bu 4 şirketten e-imza almak mümkündür.

E-imza nerelerde kullanılır? Mevcut elektronik imza kullanım alanları sınırlı olabilir. Ancak uzun vadede her türlü başvuruda (LGS, KPSS, pasaport vb), kurumlararası iletişim, sosyal güvenlik uygulamaları, sağlık uygulamaları, vergi ödemeleri, elektronik oy verme işlemleri, internet bankacılığı, sigortacılık işlemleri, kağıtsız ofisler, e-Sözleşmeler, e-Sipariş vb. alanlarda uygulama alanının yaygınlaşması beklenmektedir.İlgili aramalar:
e imza firmaları (1), e imza nasıl alınır (1), E-İmza nedir nasıl alınır nerlerde kullanılır (1), elektronik imza ÇEŞİTLERİ NELERDİR (1), elektronik imza nereden alınır (1), kamu çalışanları e-imzayı nereden alır (1), mobil imza veya elektronik imza nereden temin edilir (1), valilikler elektronik imzayı nereden temin edecekler (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Elektronik imza nasıl alınır, E-imza nereden alınır, E-imza nedir?"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Elektronik imza nasıl alınır, E-imza nereden alınır, E-imza nedir?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?