Fırsatlar

Elektrik faturası kayıp kaçak bedeli nedir, itiraz dilekçesi

Elektrik faturalarında yer alan kayıp kaçak (kk) bedeli hakkında bilgilerin yer aldığı bu yazımızda itiraz dilekçesi örneği de yer almakta.
elektrik faturasi kk bedeli
Elektrik faturalarının kış aylarında artan ısınma ihtiyaçları ve uzun saatler yanan lambalar neticesinde bir miktar yüksek gelmesi pekala beklediğimiz bir şeydi. Ama elektrik faturam çok yüksek geldi diyorsanız faturanızdaki kalemleri inceleyerek nedenini çabucak farkedeceksiniz. KK yani kayıp kaçak bedeli.

KK bedeli nedir? Kayıp kaçak bedeli şebeke altyapısındaki eksikliklerden kaynaklanan enerji kayıpları ile kaçak elektrik kullanan şahıs ve firmaların ayıbının dürüst tüketiciye yansıtılması olarak tanımlanabilir. Özellikle ülkemizin bazı bölgelerinde kaçak elektrik kullanımı önlenememekte veya yasal mevzuatın yetersizliği nedeniyle buna göz yumulmakta.

Bildiğiniz gibi elektrik iletim (TEİAŞ) ve dağıtım (TEDAŞ) işlerinin ayrılması ve bölgesel özelleştirmeler neticesinde artık faturalar özel şirketler tarafından üretilmekte. Mesela İstanbul’da Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ., Ankara’da Başkent Enerjisa ve İzmir’de Gediz Elektrik gibi. Ancak faturaların üretilmesi konusundaki kurallar EPDK(Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından düzenlenmekte. Örneğin yeni bir düzenleme ile elektrik faturalarındaki kalemlerin azaltılarak ne için ne kadar ücret ödendiğinin gizlenmesi söz konusu. Sonuçta devlet politikası, kayıp ve kaçak bedelinin tüketici tarafından ödenmesi olarak belirlenmiş gibi gözüküyor.

KK bedeli ne kadar? Elektrik faturalarındaki kayıp kaçak bedeli bölgeler arasında değişiklik arz etmekle beraber yaklaşık yüzde 9-15 düzeyinde tekabül etmekte. 100 TL’lik tipik bir elektrik faturası bedelinin 54 TL’si elektrik tüketimi, 15 TL’si iletim ve dağıtım bedeli ve kalan 22 TL enerji fonu, okuma bedeli, hizmet bedeli, (kaldırılması yılan hikayesine dönen) TRT payı, elektrik tüketim vergisi ve KDV gibi kalemlerden oluşmakta. Elektrik faturaları bu şekilde 11 ayrı kalemden hesaplanması beraberinde karmaşıklıkları da beraberinde getirmekte. Tıpkı cep telefonu faturalarındaki gibi verginin vergisi bile var faturalarımızda.

Her ne kadar elektrik tüketimi hesaplayarak, A enerji sınıfı tasarruflu beyaz eşyalar veya enerji tasarruf cihazı gibi ürünler kullanarak enerjiye ödediğimiz ücreti düşürmeye çalışsak da vergiler ile şişirilmiş benzin-mazot fiyatları gibi bütün topluma uygulanan dolaylı vergilerden kaçmak pek mümkün değil. Tıpkı cep telefonlarından ödenen telsiz kullanma ücreti veya kredi kartlarındaki kart aidat ücretleri gibi.

Peki elektrik faturasındaki kk bedeline itiraz etmek mümkün mü? Basın yayın kuruluşlarında kayıp&kaçak bedeline itiraz konusu gündeme taşındı. Bu konuda tüketici hakem heyetlerine başvurarak itiraz edilebilmekte. Burada yer alan örnek dilekçe ile kaymakamlıklara başvurabilirsiniz.

Sizler de yaşadığınız tecrübeleri yorum şeklinde aktararak başkalarına yardımcı olabilirsiniz.


Yayın tarihi:
Konu: "Elektrik faturası kayıp kaçak bedeli nedir, itiraz dilekçesi"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Elektrik faturası kayıp kaçak bedeli nedir, itiraz dilekçesi

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?