Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi

Sizler için Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi konularını burada incelemekteyiz. Ayrıca faizsiz bireysel emeklilik sistemi ve Bireysel Emeklilik Maaş Hesaplama araştırdığımız diğer konular. İşte Bireysel Emeklilik sistemi hakkında bilgiler:
bireysel emeklilik nedir
Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? Artan sosyal güvenlik açıkları nedeniyle ön plana çıkan Bireysel Emeklilik Sisteminin temeli kanuni düzenlemeler sonrasında 2001 yılında atılmıştır. Mevzuat gereği oluşturulan idari ve hukuki çerçeve sonrasında 2003 yılında aktif olarak bireysel emeklilik şirketleri faaliyete geçmiştir. Kısaca BES olarak da anılan Bireysel Emeklilik sistemi şahısların uzun vadeli tasarruf yapmaya yönlendiren bir sistemdir. Devletin teşvik amacıyla vergi avantajı sunduğu Bireysel Emeklilik Sisteminde toplanan fonlar profesyonel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilmekte ve ilgili kurumlar tarafından denetlenmekte. Bireysel emeklilik sistemine girenlerin emekli olmaya hak kazanmaları için sistemde en az 10 yıl kalmaları ve 56 yaşını doldurmuş olmaları gerekmekte. Bireysel emeklilik tasarruflarını dileyenler emeklilik maaşı olarak, dileyenler ise toplu para olarak geri alabilmekteler.

Ülkemizdeki Bireysel Sistemi kamu sosyal güvenlik sistemine alternatif olarak tasarlanmamış olup mevcut sistemin tamamlayıcısı mahiyetindedir. Bu nedenle Bireysel Emeklilik, kamu sosyal güvenlik sistemine olan üyeliğe mani değildir. Dileyenler hem kamuya prim ödemeye devam edip, özel emeklilik şirketlerine katılabilirler. Bu yapısı nedeniyle olarak görüşümüz firsat-cenneti.com Bireysel Emeklilik Sistemi ek olarak ikinci bir emeklilik geliri olarak algılanmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi yararları arasında ülkemize uzun vadeli fon kaynağı yaratması, tasarruf oranını artırması, özel kesim için kaynak oluşturup borç bulabilme imkanı tanıması, finansal piyasaların sağlamlaşması sayılabilir.

Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi: BES vergi indirimi sayesinde katkı paylarını daha düşük olarak ödemeniz mümkün. Devletin BES’ni desteklemesi esasına dayanan bireysel emeklilik vergi indirimini hesaplamak için hangi gelir vergisi diliminde bulunduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Örneğin Aylık 100 TL katkı payı ödeyen bir kişi, bulunduğu vergi dilimi kadar lira indirimden yararlanmakta. Yani %15 vergi diliminde bulunan bir kişi 15 TL indirimden yararlanarak 85 TL ödeyebiliyor. (%20, %27, %35 vergi dilimleri için benzer şekilde). Katkı payınız 100 TL’nin kaç katı ise indiriminiz de o nispette artmakta. (Örneğin 500 TL katkı payı için %35 vergi dilimi indirimi 35*5= 175 TL olmakta)

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yaptığınız aylık ödemeleri ücretli çalışan iseniz; ödediğiniz ayda aldığınız brüt maaşın, serbest meslek sahibi iseniz; yıllık gelirinizin %10’unu ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak üzere gelir vergisi matrahınızdan indirebilirsiniz. Söz konusu Bireysel Emeklilik Vergi indirimi eşiniz adına katkı payı ödeseniz de geçerlidir. Ayrıca emekliliği hak ettiğinizde, birikimlerinizin %25’i vergiden muaf tutulup kalanına %5 oranında (%3,75) vergi kesintisi uygulanıyor. Söz konusu vergi avantajından yararlanmak için muhasebecinize veya şirketin ilgili birimine ödeme belgelerinizi (dekont, kredi kartı ekstresi, vs.) iletmeniz yeterli.

Bireysel Emeklilik Maaş Hesaplama için ilgili şirketlere müracaat edebilirsiniz. Ancak Bireysel emeklilik maaşları üye olunan süre, asgari katkı payı ödemesi, giriş aidatı, katkı payı yönetim gideri kesintisi, ek katkı payı yönetim gideri kesintisi gibi tutarlara göre hesaplanmakta. Sistemde ödenen katkı paylarının miktarı ve ödeme sıklığı kişilere göre ayarlanabilmekte, istenen durumlarda emeklilik planlarında değişiklik yapılabilmekte, ödemelere ara verme imkanı da bulunmakta. Bireysel Emekliliğe giriş için tek şart 18 yaşını doldurmuş olmak.

Faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi: Ülkemizdeki faizsiz bankacılığın temsilcileri olan katılım bankaları nihayet faizsiz bireysel emeklilik sistemini sunmuş durumda. Toplanan fonların faizsiz enstrümanlarda değerlendirilmesinden oluşan sistemi örneğin Türkiye Finansın Garanti Emeklilik ve Hayat A.Ş. Acentesi bünyesinde yürütmekte. Birikimlerin genelde gelire endeksli senet ve fonlarda değerlendirildiği (örneğin TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM’in bütçeye aktarılan hasılatları gibi) sistemde dövize endeksi sukuklar, islami endeks bünyesinde sayılabilecek hisse senetleri, altın gibi kıymetli madenler ve emtialar, gayri menkul kira gelirleri vs. bulunabiliyor. Kuveyt Türk faizsiz BES’ni Vakıf Emeklilik ortaklığı ile, AlBaraka Türk Anadolu Hayat Emeklilik ile beraber, Bank Asya ise kendi şirketi ile sunmakta (sunacak).

BES sözleşmeleri ile ilgili detaylı bilgileri ilgili emeklilik şirketlerinden, sistemle ilgili açıklamaları ve mevcut bireysel emeklilik katılımcı sayısını Emeklilik Gözetim Merkezi (egm.org.tr) ve bireyselemeklilik.gov.tr adreslerinden takip edebilirsiniz.İlgili aramalar:
bireysel emeklilik vergi indirimi (4), bireysel emeklilik kanunundaki vergi indirimi (2), bireysel emeklilikte vergi indirimi (2), ali sezer vergi indirimden emeklilik maaşı hesaplama (1), maaşta bes vergi indirimi (1), maaşın kaç katı olamaz bes (1), kira vergisi bireysel emeklilik (1), breysel emeklilikte ödenen para vergi indirimi olurmu (1), BİREYSEL EMEKLİLİKTE VERGİ İNDİRİMİ NE İŞE YARAR (1), bireysel emeklilik vergi oranı kaç (1), bireysel emeklilik vergi indirimi ücretli için (1), BİREYSEL EMEKLİLİK VERGİ DİLİMİ HESAPLAMASI (1), bireysel emeklilik maaş hesaplama (1), bireysel emeklilik konusu (1), bireysel emeklilerde maaşta indirim (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Bireysel Emeklilik Sistemi nedir, Bireysel Emeklilik Vergi İndirimi

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?