Özel Arama

Fırsatlar

Amerika’da Ders Kitabı Mevzuu

Amerika’da üniversite, yüksek lisans (master) veya doktora için ders kitabı alıp/satmak ve bir miktar gelir elde etmek veya ders kitaplarını ucuza getirmek istiyorsanız, işe yarar bilgileri burada bulabilirsiniz.
amerikada ders kitabi




Amerika’da yaklaşık 14 milyon üniversite öğrencisi mevcut. Bu da büyük bir kitap pazarı demek. Bunu en iyi şekilde değerlendiren amazon.com aslında. Amazon.com’u Türkiye’de genelde Amerika’da elektronik eşyaların kaça satıldığını öğrenmek amacı ile kullanırdık. Oysa Amazon büyük bir kitap pazarı imiş aslında.

Her ihtiyaç bir yeniliğe kapı aralıyor işte. Ders kitaplarını satın almamız gerektiğinde, yeni kitapların oldukça pahalı olduğunu anladık. Bir dersin yerine göre 3-4 kitabı oluyordu ve 4 ders alınca, toplam maliyet 700-1000 dolara kadar çıkıyordu. Herhangi bir kitabın bir önceki veya daha eski baskıları ise inanılmaz derece ucuza satılıyormuş. Örneğin en son baskısı 100 dolar olan bir kitabın, birkaç eski baskısı 75 sente bile satılıyor. Taşıma ücreti de ödediğinizi düşünürsek, 4 dolara civarına baya bir kitap bulmanız mümkün. Olmadı daha yeni bir baskı bile 10-15 doları geçmiyor çoğu zaman.

Tamam, ders kitaplarının kullanılmış ve hatta daha eski baskılarını almak akıllıca, peki derslerde bu sıkıntı olmuyor mu? Pek değil. Zira eski ve yeni baskılar arasında çok fazla içerik farkı yok. Belki ödev için soru sayıları tutmuyor eski baskıların. Bu durumda okulda kütüphaneden kitabı alıp, pekala, soru kısımlarını taratmak, fotokopi çektirmek mümkün zaten. Ayrıca kullanılmış temin ettiğiniz çoğu kitabın yeniden farksız olduğunu müşahede ettiğinizde, kitapların çok fazla kullanılmadığı da anlaşılıyor.

Kitabı kullanılmış alalım derken, kitap satmanın da çok kolay olduğunu öğrendim sonraları. Önce ebay’den kitap satmaya çalıştım. Sonra anladım ki half.com diye bir site varmış, ebay’e ait. Size tek lazım şey, kitabın ISBN seri numarası (arka kapakta yazıyor). Bunu girince, zaten kitap çıkıyor meydana. Sonra kitabın durumunu belirtmeniz lazım. Yeni gibi mi, iyi durumda mı, yıpranmış mı vs. Kitabınız çabuk satılmasını isterseniz, en düşük fiyatı vermeniz yeterli. Kitabı satışa koyarken, en son kaç liradan, ortalama kaç liradan kitap satılmış önceden, bunu da görüyorsunuz. Bir not daha, kitapları listelemek için bir ücret ödemiyorsunuz. Kitabınız satılırsa, belli bir komisyon kesiliyor sadece. Daha başka bir tecrübem, amazon.com dan kitap satmanın daha kolay olduğu oldu. Amazon.com un müşterisi çok daha fazla. Ve gelir seviyesi daha yüksek bir kesim. Burada da kitapları satışa koymak çok kolay. Aynı ISBN seri no’su yeterli. Ama buradaki amazon.com un komisyonu daha fazla. Bir faydalı bilgi, kitabın amazon.com satış sırası bilgisi mevcut. 6 milyonuncu sıradaki bir kitabı satmanız hayli zor, belki imkansız. Ama belli bir konuda ilk yüzdeki bir kitap, bir haftaya kalmadan satılıyor belki. Gene en ucuz fiyatı vermek, hızlı satmak demek, ama illaki satılacak bir kitabın fiyatını, daha iyi ayarlamakta yarar var elbette.
Bir diğer teknik bilgi: kitap satılınca size eposta geliyor. Siz de kitabın ağırlığını, katalog bilgisinden görüp, taşıma etiketini (shipping label) internet üstünden parasını ödeyerek bastırıyorsunuz. Postaneye gitmeye gerek bile olmadan, kitap gönderilmeye hazır.

Daha sonra dropshipping terimini öğrendim. Bu, amazon.com ve half.com arasındaki dengesizliği kullanan bazı uyanıkların yaptığı iş. Basitçe, half.com da güvenilir satıcılarda satışta bulunan ürünleri seçip, amazon.com a belli bir kar yüzdesi koyarak kendi ürünleri gibi satışa sürüyorlar. Nihayetinde, amazon.com da satış ihtimali daha yüksek olduğundan, binlerce kitap satmaları mümkün oluyor. Yaptıkları tek şey, bu işlemi otomatik olarak yapacak bir program yazmak. Ondan sonra, her şey tıkır tıkır yürüyor.

Bir senedir kitap satıyorum, belki 150 civarında kitap sattım, kimisi 1 dolar, kimisi 100 dolar kar bırakıyor kitapların. Peki kitapları nereden tedarik ediyoruz? Kitapları “free stuff” atanlardan alıyorsunuz, çoğu zaman bedelsiz. Bazen kütüphaneler toplu kitap atıyorlar. Bazen, çok uygun fiyata satış yapan hayır kurumları oluyor, toplanan bağışları satıyorlar örneğin-bakınız resime. Kimileri bu işi profesyonel olarak yapıyorlar. Hatta bir hangar dolusu kitap satışında, böyle bir grupla karşılaşmıştım. Herhangi bir kitabın satış değeri olup olmadığını, ellerindeki bir PDA cihazı ile taratarak anlıyorlardı. Cihazla kitabı tarayınca, karşılarına kitabın amazon.com daki satış fiyatı ve satış sırası çıkıyor. Onlarda bunu kitabın mevcut fiyatıyla mukayese ederek, alıyor veya almıyor.
Buradaki kitap pazarı çok büyük. Türkiyede yabancı basım kitaplar ise oldukça pahalı ve erişimi zor. Aklımdan buradaki pazarın bir benzerini Türkiye’de kurmak veya başka turlu bir kültür hizmeti projesi geçiyor aslında. Yani burada 4 dolara, her türlü fizik, kimya, biyoloji, sosyoloji vs. ders kitaplarını tedarik etmek mümkün. Bunlar memlekette bir işe yaramaz mı acaba diye düşünüyorum. Bilmem, bakalım gelecek ne gösterecek….



İlgili aramalar:
amerikada ders kitapları (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Amerika’da Ders Kitabı Mevzuu"
Kategori: Genel

Firsat-Cenneti.com » Genel » Amerika’da Ders Kitabı Mevzuu

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?