Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , .

Fotoğraf çekme teknikleri ve resim çekmenin püf noktaları
Evet, harika bir dijital fotoğraf makinesi edindiniz. Artık siz de mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. O da ne, çektiğiniz bazı fotoğraflar birşeye benzemiyor mu? Yoksa, makineniz o kadar da iyi değil mi? Ama bazen mükemmel resimler de çekmiştiniz makinenizle. İsterseniz hep beraber güzel fotoğraf çekme yöntemleri üzerinde biraz düşünelim. Nasıl iyi fotoğraf çekiliri irdeleyelim.

Güzel resimden ne anladığımız aslında göreceli bir kavram. Sizin için çok anlamlı bir resim başkası için bir şey ifade etmeyebilir. Ancak bazı basit kuralları uygulayarak resimlerinizde gözle görülür iyileşmeler yakalamanız mümkün. Şimdi sizlere bir çok profesyonel fotoğrafçının uyguladığı bazı temel prensiplerden bahsetmek istiyoruz:

Birinci prensip: Işık.

Nesneleri görünür yapan ışıktır elbette. Işığın kaynağına ve şiddetine göre cisimlerin görünüşleri ve renkleri farklılık arz eder. En kaliteli kompozisyonu yakalayabilmek için ışığı en iyi şekilde kullanmanız gerekir. Çok karanlıkta çekim yapmak oldukça güçtür, uzun süreli pozlama ve hareketsiz nesnelere ihtiyacınız vardır. Çok aydınlık bir ortamın (mesela güneşli bir ortamın) da çok kolay olmadığını ifade etmek lazım, çünkü parlama neticesinde gözünüzün gördüğü veya göstermek istediğiniz şekilde bir fotoğraf çekmeniz güçleşir. Ancak prensip olarak, ortamın gözümüz için yeterli olandan daha aydınlık olması gerektiğini belirtmek gerekiyor. Zira, fotoğraf makineleri çalışma prensibi, ufak bir sensöre, saniyenin binde birleri kadar kısa zaman aralığında gelen ışıklar ile bir görüntü oluşturmaktan ibaret. Görüntü sensörü büyük bir makine (örneğin sLR makineler) bu konuda daha şanslı olsa da, nihayetinde bütün fotoğraf makineleri, yeterince ışık almadığı durumda, karanlık pozlar geçer.

Sonuçta fotoğrafçılıkta genel öneri, ışığın gözümüze göre normal olandan daha aydınlık olması. Bunun için ortam aydınlatılmaya çalışılır. Azami ışık için mümkün olan ölçüde fotoğraf konusu ışık kaynağı karşısına alınır (yani fotoğrafı çeken ışık kaynağına sırtını döner) gerekirse makinenin ışık hassasiyet ayarları değiştirilir (exposure setting). Yeterli ışık için gerekirse ISO ayarları ve pozlama süresi ile oynanabilir. Hepsi bu.

İkinci prensip: Odaklama:

Net fotoğraf denildiğinde, genelde kasdedilen, iyi odaklanmış fotoğraftır. İyi odaklama (focus), nesnenin fotoğraf makinesi tarafından doğru yerde algılandığının işaretidir, yoksa odaklama yapılamaz ve nesneler bulanık gözükür. Odaklama dijital fotoğraf makinesinin denklanşörüne yarım basıldığı vakit gerçekleşir. Birçok makine odaklama esnasında uyarı verir ve doğru veya yanlış pozlama durumunu bildirir.
Peki doğru odaklama için neler yapmak lazım. Öncelikle makinelerin odaklama kabiliyeti çoğunlukla ışığa bağlıdır. Karanlıkta odaklama çok güçtür. İkincisi makinenin odaklama yapması için yeterince süre tanımak gerekir. Özellikle yüksek zumlu çekimlerde lens ve makine kalitesine bağlı olarak odaklama birkaç saniye alabilir. Bu süre tamamlanmadan denklanşöre tam basmak, bulanık fotoğrafa davetiyeden başka birşey değildir. Hızlı hareket eden nesnelerin çekiminde önceden odaklama yaparak mesafenin belirlenmesi gerekir. Örneğin yakınımızdan kısa bir süre sonra hızlı bir nesne geçecek , bu nesne gelmeden önce aynı uzaklıkta başka bir nesneye odaklama  yaparak mesafenin tayin edilmesini sağlanabilir. Böylece hızlı nesne geçerken, yarı düzeyde tuttuğunuz denklanşöre tam basmanız yeterli olacaktır. Son olarak da doğru ayarlar kullanmak gerektiğini ifade edelim. Makro çekim gereken bir çiçek resminde otomatik ayarlar işe yaramaz mesela. Sonuçta, doğru odaklama fotoğrafın kalitesini belirgin bir şekilde artırır.

Üçüncü prensip: Doğru kompozisyon ve doğru konumlanmak.

Fotoğrafçılıkta kompozisyonun ana esasları:

  • Belirginlik: Göstermek istenen nesnenin açıkça gösterilmesi.

  • Sadelik: Fotoğraf konusunun açıkça gösterilmesi

  • Ritim: Belirli bir düzene göre tekrarlama

  • Kontrast (yani zıtlık- uzun boy-kısa boy, renkler)

  • Perspektif (uzaktaki cisimlerin küçük görünmesinden yararlanmak).

Birkaç metod birarada uyum arzeder şekilde de uygulanabilir.

Peki kompozisyon nedir? Kompozisyon fotoğrafın içeriğidir. Manzara çekimlerinde örneğin, kişilerin arkalarında hoş bir görüntü olması veya çiçek resminde çiçeğin üzerinde arı olması hep bir kompozisyon örneğidir. Doğru kompozisyon tahminlerin aksine o kadar kolay bir şey değildir. Bir kere fotoğrafı çekecebileceğiniz milyonlarca yer seçeneği vardır. İkinci ne çekeceğiniz konusu. Yapacağınız zum ayarı, ışığa göre konumunuz vs. hep kompozisyonunuzu etkiler. Genelde en temel prensip, öznenin fotoğrafın ortasında olması şeklindedir. Ancak sanatsal bir dokunuşla, kenarda duran bir nesne de özne olabilir. Özetle iyi bir vurgu yapıldığı takdirde fotoğraf hoş gözükecektir. Konu ile alakasız nesnelerden kurtulmuş, yalın çekimler daha çok göze hitap eder. Örneğin çok güzel bir manzara fotoğrafında elektrik direk ve tellerini kimse görmek istemez. Bu nesnelerden mümkün olduğu nispette kurtulmalısınız. Bulunduğuz konumu en iyi şekilde ayarlayarak en güzel kompozisyonu yakalayabilirsiniz.

Son konu: Zamanlama.

Fotoğraflar hareketli yaşamın anlarından ibarettir. Saniyeler ve hatta saliseler içinde insanlar ve diğer fotoğraf konusu objeler yer ve şekil değiştirebilir. Bu nedenle fotoğrafta anı yakalamak ve konuyu en güzel biçimde göstermek için zamanlama oldukça önemlidir. Doğru zamanlamayı yapabilmek için ön hazırlık gerekir. Yani fotoğraf makinenizin yanınızda ve hatta hazır olması, lensinin temiz olması, uygun lensin takılı olması, pil ve şarj sorunu olmaması, vs. akla ilk gelenler. Doğru zamanlama için makinenizin hızlı bir objektife sahip olması da bir avantaj muhakkak. Özellikle yüksek zumlarda hızlı çekim, net fotoğraf yakalamak için başlıca bir gereklilik. Hızlı açılan bir dijital fotoğraf makinesi de tabii ki faydalı olabilir. Bir de fotoğraf makinelerinin denklanşöre tek basımda birden fazla fotoğraf çekme özelliği bulunabilir. Bu da istediğiniz anı yakalamanızda size yardımcı olacaktır. Makinenizin çekim hızının en yüksek olduğu ayarları bilmeniz size hoş resimler getirebilir.

Fotoğraf Makinesi Satın Alma Rehberi- Temel Terimler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Herkese iyi fotoğraflar!İlgili aramalar:
resim çekme teknikleri (3), iyi fotoğraf çekmenin püf noktaları (1), resim çekilmenin püf noktaları (1), resim çekme püf noktaları (1), resim çekme teknigi (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Fotoğraf çekme teknikleri ve resim çekmenin püf noktaları"
Kategori: Alışveriş Rehberi, Fotoğraf/Kamera

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi, Fotoğraf/Kamera » Fotoğraf çekme teknikleri ve resim çekmenin püf noktaları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?