Özel Arama

Fırsatlar

Uluslararası Veri Tabanları, Bilimsel Araştırmada Veri Kaynakları

Bilimsel araştırmada veri kaynakları olarak yararlanılabilecek uluslararası veri tabanları hakkında bilgiler burada yer almaktadır.
uluslararasi-veritabani
Uluslararası finansal istatistikler (International Financial Statistics-IFS) adıyla IMF tarafından aylık güncellenen istatistiki bilgiler içerisinde 200’den fazla ülkeye ait döviz kurları, enflasyon, ödemeler dengesi, faiz oranları, fiyatlar vs. gibi bilgiler yer almaktadır. IMF’nin diğer önemli bir kaynağı ise Government Finance Statistics (GFS) olarak bilinen ve devletlerin finansal istatistiklerini içeren diğer bir uluslararası veri tabanıdır. Zaman serileri biçimindeki GFS’de harcamalar ve finansal olan veya olmayan alacak-borçların birleştirilmiş istatistikleri bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletlerin bir yayını olan Uluslararası İstatiktiki Yıl Kitabı (International Statistical Yearbook) EUROSTAT, OECD, IMF ve UNIDO gibi kaynaklardan elde edilen ulusal ve uluslararası ekonomik veri tabanlarını kapsamaktadır. 1948’den bu yana verileri içeren veritabanında kısa vadeli ekonomik göstergeler, genel ekonomik istatistikler, sanayi, GSMH (milli gelir) istatistikleri, sosyal ve bölgesel istatistikler mevcuttur.

OECD tarafından hazırlanan iLibrary, online bir kütüphane olarak OECD yayınları, kitap ve makaleler ile pek çok konuda istatistik içeren bir ortamdır.

Dünya Kalkınma Göstergeleri olarak bilinen World Development Indicators (WDI) Dünya Bankasının uluslarası veritabanlarından birisidir. 1960’dan bu yana 200’ü aşkın ülkenin nüfus, eğitim, finans, iklim, doğal kaynaklar gibi alanlarda yüzlerce göstergesinin bulunduğu ve yılda 4 kez güncellenen WDI, grafik üretebilmekte ve excel’e data aktarması yapabilmektedir.

1970’den günümüze ülkelerin dış borç stoklarındaki değişim, temel ekonomik bilgiler ve borç oranları, ortalama kısa-uzun dönem vadeler hakkında bilgilere ulaşmaya yarayan Global Development Finance Dünya Bankası’nın 1970’lerden bu yana güncellediği bir veritabanıdır. Gene Dünya Bankası’nca oluşturulan Global Economic Monitor küresel ekonomik durumu takip ederek bilimsel araştırmalar için veri kaynağı olarak değerlendirebileceğiniz bir çalışmadır. Türkiye ile ilgili Türkçe raporların da bulunduğu veritabanında ekonomi haberleri ve günlük yorumlar, gelişmekte olan ülkelerle ilgili aylık analizler, ticaret, emtia piyasası gibi alanlara özel global gelişmeler ve beklentiler yer almaktadır. Dünya Bankasının e-Library online kütüphanesi Dünya Banka yayın, rapor ve belgelerine ulaşabilmenize olanak sağlamaktadır.

Türkiye’ye ait veri ve istatistikler için Türkiye İstatistik Kurumu’na müracaat edebilir veya Kalkınma Bakanlığı’nca hazırlanan Temel Ekonomik Göstergeler, Mali piyasalarda gelişmeler, Kamu Kesimi (Genel Devlet) istatistikleri vs. yayınlarından yararlanabilirsiniz.İlgili aramalar:
araştırma veri tabanları (1), ülkemizdeki uluslararası veri tabanları nelerdir (1), uluslararası veri kaynakları (1), uluslararası veri tabanları (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Uluslararası Veri Tabanları, Bilimsel Araştırmada Veri Kaynakları"
Kategori: Finans

Firsat-Cenneti.com » Finans » Uluslararası Veri Tabanları, Bilimsel Araştırmada Veri Kaynakları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?