Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , .

Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler, Tapu harcı ne kadar

Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedilen bu yazıda tapu işmelerinde gerekli belgelere ve tapu harcı gibi konulara değiniliyor.
tapu islemleri
Ev veya arsa alım satım işlemi esnasında gerçekleştirilen tapu işlemlerinde gereken belgeler şunlardır:

Satıcı tarafından hazırlanması gereken belgeler vesikalık foto, nüfus cüzdanı (veya geçerli pasaport), vergi ve TC kimlik no, satılan eve ait geçerli deprem sigortası (fotokopi) olarak sıralanmakta. Alıcı tarafından hazırlanması gereken belgeler tamamen aynı olmakla beraber sadece DASK deprem sigortası belgesine ihtiyaç bulunmamaktadır.

Tapu nereden alınır, devredilir? İlçe kaymakanlığı bünyesinde yer alan Tapu müdürlüklerinde tapu devretme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler kısaca şunlar: Tapu Kadastro Sicil Müdürlüklerine şahıs olarak veya yasal yetkili vekil yolu ile başvurulmalıdır. Belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması ve önceden randevu alınması işlemlerin çok daha süratli sonuçlanmasını sağlayacaktır. Tapu işleminde taraflardan biri okuma yazma veya işitme engelli ise yanınızda iki tanık bulundurmanız gerekir. Tapu işlemleri resmi dil Türkçe ile gerçekleştirildiğinden, Türkçe bilmeyen bir tarafın tanık yanında ayrıca yeminli tercüman da bulundurması gerekmektedir.

Vekaletname kullanılıyorsa, bunların tel zımba ile sabitlenmemiş ve fotokopi olmayan fotoğraflı olması gerekmektedir. Tapu işlemlerinde evrakları okumadan imzalamayınız ve tereddüde düştüğünüz konularda memurlardan yardım isteyiniz. Konut alırken, tapunuzun kat mülkiyeti şeklinde düzenlendiğinden emin olunuz. Kat irtifakı durumunda kat mülkiyetine geçmeniz gerekecektir.

Tapu işlemlerinde şirket olarak bulunmanız icap ediyorsa, merkezinin bulunduğu yerdeki ticaret sicil memurluğundan, (asıl veya noter tasdikli) yıl içinde alınmış yetki belgesi, imza sirküleri ile başvurmanız gerekir.

Peki tapu harcı ne kadar? Mevzuatta tapu alım satım harcı ev satış bedeli (rayiç bedel) üzerinden alıcı ve satıcı için ayrı ayrı binde 16,5 olarak belirtilmektedir. Tapu harcı hesaplaması pratikte değişebilmektedir. Yani aradaki anlaşmaya bağlı olarak satıcı veya alıcıdan biri tüm harcı ödeyebilmektedir. Bu da yüzde 3,3 tutarında tapu harcı ödemesi anlamına gelmektedir. Tapu parasının, yapılan başvurusu esnasında size verilen belge ile beraber Ziraat Bankasına yatırılması gerekmektedir. Evin piyasadaki değeri ile rayiç bedel arasında fark bulunabilir.

Tapu işleminde para transferi nasıl gerçekleştirilir? Mevzuatta söz konusu işlemin en son imzalar atılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan para transferi için bir yöntem, banka hesabınızdan alıcı adına evin değeri kadar çek kestirilip, karşılığının bloke ettirilmesidir. Diğer bir yöntem ise tapu işlemi esnasında internet bankacılığı kullanarak EFT yapmak. Tabii ki parayı nakit olarak taşımak da diğer bir alternatif.

Ev alırken yapılan diğer masraflar %1-2-3 civarındaki emlakçı komisyonu, belediyeye emlak vergisi, elektrik-su aboneliği açma veya güvence bedeli olarak sayılabilir. Daha detaylı bilgiler ve merak ettiğiniz diğer soruların yanıtları için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün “tkgm.gov.tr” adresini ziyaret edebilirsiniz. Tapu online randevu işlemlerini de aynı adresten gerçekleştirebilirsiniz.İlgili aramalar:
tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler (2), ev tapusu nereden alınır (1), tapu nereden alınır (1), tapu parası ne kadar (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler, Tapu harcı ne kadar"
Kategori: Finans

Firsat-Cenneti.com » Finans » Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler, Tapu harcı ne kadar

1 Yorum: "Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler, Tapu harcı ne kadar"


  1. ahmet yıldız dedi ki:

    slm 51000 tl ev altım tapu harcı ne kadar acaba


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?