Özel Arama

Fırsatlar

Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu, Ev sigortası teminatları

Ev sigortası hakkında bilgilerin yer aldığı bu yazımızda konut sigortası yaptırmak zorunlumu sorunuza da cevap vermekteyiz. Ev sigortası teminatları ve kapsamı konusunu da işlemekteyiz.
konut sigortasi hesaplama
Konut sigortası nedir, ne işe yarar? Konut sigortası en çok değer verdiğimiz varlıklarımızdan olan evlerimizi ve içindekilerin değerini korumaya yönelik bir afet sigortası çeşididir. Yangın, su baskını, hırsızlık, çatı akması vb. her evin başına gelebilecek sorunlara karşı sizi güvence altına alan ev sigortası istenen miktara kadar evdeki eşyaları da koruma altına alır. Ev sigortası teminatları arasında cam kırılması, komşulara verilen zararlar, ferdi kaza ve yardım hizmetleri vs. de bulunmaktadır.

Peki konut sigortasından kimler yararlanabilir? Ev sigortasından yararlanmak için ev sahibi olmanız şart değildir. Kiracılar da eşya ve diğer teminatlar ile bu sigortadan faydalanabilirler.

Peki konut sigortası zorunlu mudur? Konut sigortası DASK deprem sigortası gibi zorunlu değildir, isteğe bağlıdır.

Ev sigortası hesaplama nasıl yapılır? Ev sigortanızın ne kadar tuttuğunu, sigorta acentenize tc kimlik no, posta adresi, konut metrekaresi ve katı, dask bedeli, dairenizdeki veya apartmanınızdaki güvenlik durumu (çelik kapı, alarm, ), eşyalar için istenen teminat tutarı vs. gibi bilgileri bildirerek hesaplatabilirsiniz. Mevcut piyasa koşullarında 150-250 TL civarında konut sigortası fiyatlarını görebilirsiniz. Ödeyeceğiniz tutar yıllar boyu devam eden hasarsızlık indirimi ile düşebileceği gibi istenen ek teminatlar ile daha da artabilir.

Örnek ev sigortası poliçesine nereden bakabiliriz? Sigorta şirketlerinin dahil olduğu “Türkiye sigorta ve Reasürans Birliği”nin www.tsrsb.org.tr internet sitesinde “Mevzuat”-“Sigortacılık Mevzuatı”-“Genel şartlar” altında “yangın sigortası genel şartları” bütün konut sigortalarında geçerli hükümleri bulundurmaktadır. Ancak istenen ek teminatlara göre poliçenizde farklı detaylar görebilirsiniz.

Konut sigortasından yararlanma şartları arasında başlıcaları hasar söz konusu olduğu tarihten 5 gün içinde bildirimde bulunmak, gerekli kurtarma ve korunma önlemlerini almak ve hasarlı mekanda değişiklik yapmamak sayılabilir. Sigorta şirketi ile irtibata geçerek bildirilen talimatlara uyulması gerekmektedir.

Konut sigortası kapsamına girmeyen durumlar da söz konusu olabilir. Bunlar savaş, kamu otoritesi müdahalesi ile oluşan durumlar ve yangın olmaksızın sigortalı varlıkların kendilerinden kaynaklı durumlar vs. sayılabilir. Hırsızlık durumunda mücevher ve nakit para gibi varlıklar ev sigortası kapsamına girmeyebilir.İlgili aramalar:
ev sigortasından yararlanma şartları (1), ev sigortasını evin bulunduğu farklı ilden yaptırmak (1), konut sigortalarında sigorta yaptırmak şart mı (1), konut sigortası zorunlumu (1), teminat sigortası yorum (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu, Ev sigortası teminatları"
Kategori: Finans

Firsat-Cenneti.com » Finans » Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu, Ev sigortası teminatları

1 Yorum: "Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu, Ev sigortası teminatları"


  1. yeter!!zorunlular çöpe gitsin dedi ki:

    tüm zorunlulara karşıyım…zaten 800 çeşit vergi alan devlet iyice bunalttı insanları..


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?