Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Borsada nasıl kazanılır, Borsada hangi hisse alınır

Borsada nasıl kazanılır diye soranlar için hazırladığımız bu yazıda borsada hangi hisse alınır konusunu incelemekteyiz. Borsada hangi kağıdı almalıyım diyenlere anlık hisse senedi fiyatlarını nereden takip edebileceklerini ve borsa işlem saatlerini iletiyoruz. İşte borsada nasıl kazanılır, borsada hangi hisse alınır konusu:
borsada nasil kazanilir
Borsada nasıl kazanılır: Borsa her ne kadar günübirlik haberlere bile aşırı tepki veren bir sistem olsa da, aslında uzun vadeli bir yatırım aracıdır. Bu nedenle borsada kısa vadeli olarak para kazanmak aynı zamanda kısa vadede para kaybetmek riskini almakla eşdeğerdir. Borsa yatırım araçları arasında (hazine bonosu, devlet tahvili, kar payı, bireysel emeklilik, altın, döviz (euro, dollar), vs.) incelendiğinde yüksek risk grubuna dahil edilen bir yatırım aracıdır. Borsa’da alacağınız risk, seçtiğiniz hisse senedi veya senetleri ile de doğrudan alakalıdır. Nihayetinde bir kaç milyar dolar değerindeki bir şirket ile bir kaç milyon dolar değerindeki bir şirketin piyasadaki çalkantılardan (büyük şirketi büyük bir gemiye, küçük şirketi küçük bir gemiye benzetirsek) etkilenme durumları aynı değildir. Riskli zamanlarda büyük şirketlerin güvenli bir liman olarak görüleceği unutulmamalıdır.
Borsada kazanmanın kurallarından ilki hızlı tepki vermemektir. Uzun vadede hisse senetleri aynı fiyat seviyesinden defalarca geçmektedirler. İkinci püf nokta hisse senedi fiyatının piyasada yeterince fiyatlanmadığına inandığınız noktada satın almak ve aşırı değerlendiğini düşündüğünüz noktada satmaktır. Son olarak da üzerinde spekülasyonlar yapılan kağıtlara merak saldığınızda çok dikkatli olmaktır. Zira bu tarz hisse senetlerindeki düşüşlerde aynı fiyat seviyesine dönüşler yıllar alabilir. Risk ve getiri borsada hep yan yanadır. Tercihinize buna göre şekillendirmekte fayda vardır.

Borsada kazanmak için diğer önemli bir ayrıntı tüm yatırım enstrümanlarında geçerli olan portföyün çeşitlendirilmesidir. Yani sadece bir hisse senedine yoğunlaşmak yerine değişik sektörlerdeki değişik profiller arz eden şirketlerin hisselerini almak riski dağıtmak anlamında yararlıdır. Tabii tüm paranızı borsaya yatırmak da anlamlı bir hareket değildir elbette. Dolar, euro, altın, emlak, arsa, katılım payı ortaklığı vs. gibi değişik yatırımlara da pay ayırmanız da yarar vardır.

Borsada hangi hisse alınır, Borsada hangi kağıdı almalıyım? Elbetteki bu sorunun basit bir cevabı yok. Kabaca pirim yapacağını umduğunuz şirketler tercih edilmeli diyebiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken hususlara söz konusu şirketin büyüme planları, borç durumu, karlılığı, sektörel dinamikler, geçmiş yıllar boyunca gösterilen performans vs. gibi pek çok örnek verilebilir. Kulaktan kulağa yayılan tüyolar anormal fiyat hareketlerinden bazılarını izah etmekte kullanılsa da, doğrusu herhangi bir kağıdın fiyatının belirli bir yönde seyredeğini kimse garanti edemez. Tavsiye niteliğinde bazı borsa şirketlerinin al-sat gibi yorumları, gazete haberleri, içgüdü gibi bazı unsurlar size yol gösterebilir. Hisse senetleri elbette tamamen rassal hareketler de yapmamaktalar. Bunu anlamak için uzun vadeli grafikleri incelemeniz yeterlidir. Bizim tavsiyemiz borsayı uzun vadeli bir yatırım aracı olarak düşünerek yatırım kararlarını vermek olacaktır.

Borsa işlem saatleri: İMKB işlem saatleri 1. Seans 09:30-12:30, 2. Seans 14:00-17:30 saatleri arasıdır. İlk yirmi dakika emir toplama seansıdır.

Anlık hisse senedi fiyatları: Özellikle hareketli hisseler ile uğraşırken anlık hisse senedi fiyatları önem kazanır. Zira saniyeler içinde bile bazı hisse senetlerinin fiyatlarında ciddi dalgalanmalar gözlemlenebilir. Anlık hisse senedi fiyatlarını takip etmenin en kolay yolu borsa aracı kurumunuzun sizi sunduğu imkanları kullanmaktır. Online borsa diye de nitelendirilen bazı programlar size anlık hisse senedi fiyatlarını sunarak en doğru zamanlamayı yapmanıza olanak sağlar. Bazı internet siteleri de benzer hizmetler sunmakta. Örneğin en temel veri ve grafik kaynağı sitesi olarak foreks.com dikkat çekmekte.İlgili aramalar:
borsada hangi hisseyi almalıyım (8), borsada hangi kağıtlar alınmalı (5), BORSADA HANGİ HİSSE ALINIR (4), borsada hangi kağıtlar alınır (4), borsa hangi kagıt alınır (3), borsa hangi hisse alınır (3), borsada hangi kağıt (2), borsada kagit nasıl alınır (2), hangi hisse alınmalı (2), borsada hangi kağıdı kağıdı kim topluyor (2), borsada hangi kağıdı almalı (2), hangi kagit alinmali (2), borsada nasıl kazanırım (2), borsada hangi kağıt alınır (2), Uzun vade borsa yatırımı (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Borsada nasıl kazanılır, Borsada hangi hisse alınır"
Kategori: Finans

Firsat-Cenneti.com » Finans » Borsada nasıl kazanılır, Borsada hangi hisse alınır

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?