Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , .

Projektör cihazı nedir, projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli

Dilerseniz okulda, sınıfta kullanın, dilerseniz evde, işyerinde, sunumlarda. Projeksiyon cihazları taşınma kolaylıkları, büyük görüntü sağlama olanakları ile dev ekran LCD TV’lere göre avantajlar sunmakta. Peki projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli, projeksiyon cihazı ne önerilebilir, kullanım yerleri, tavsiyeler nelerdir? Projeksiyon cihazı fiyatlarını sitemizde bulabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.
Öyle mi dersiniz? Ama öyle değil aslında. Sinemaları bir düşünün. Beyaz perdede filmi nasıl izliyoruz dersiniz. Daha kaliteli projektör makineleri ile yani projeksiyon cihazları ile. Ama sunumlarda görmeye alışık olduğumuz bu alet evde işimize yarar mı dersiniz?

Elbette hem de çok. TV izlemeye ne dersiniz? Ebatı ne kadar büyük olursa olsun, hiç bir LCD TV projektör ile boy ölçüşemez. Düşünmesine tüm duvarınızı kaplayan bir görüntü. Veya playstation, wii ile oyunları dev ekranda oynamak? Fotoğraflarınızı veya videolarınızı tüm aile ile paylaşmak inanılmaz zevkli olabilir. Ev sineması keyfi zaten bilindik bir şey ama çevreniz müsait ise açık havada sinema keyfi harika olmaz mı?

Projektör cihazı almadan önce tipik bir projektörün teknik özellikleri nelerdir, bunları ve aşağıdaki noktaları incelemekte yarar var:

1. Görüntü çözünürlüğü: Projektörler sabit çözünürlükte bir görüntüyü duvara yansıtabilirler. Bu boyut örneğin VGA (640 x 480), SVGA (800 x 600) veya 1024 x 768 gibi piksel ebatları ile ifade edilir. Yüksek çözünürlük herhangi bir resmin daha çok nokta ile gösterilmesi olduğundan, daha net, keskin tabir edeceğimiz görüntü elde edilir. Yüksek çözünürlük maliyete de doğrusal olarak yansımakta ancak.

2. Işık şiddeti: ANSI lümen standartında ifade edilen bu değer, projeksiyon cihazının ne kadar parlak bir ışık oluşturabildiğini gösterir. Karanlık ortamlar için 1000 lümen oldukça yeterli iken, gündüz vaktinde perdeler çekili olmayan durumda 2000 lümen bile pek yeterli gelmeyebilir. Bu nedenle projeksiyon cihazı kullanabilmek için ortam ışığının kontrol edilebilir olması şarttır.

3. Lamba ömrü: Bu cihazlarda kullanılan Özel lambaların belli bir ömrü vardır. 3000-5000 saat gibi tahmin edilen bu ömür için genelde 6 ay garanti verilir. Almayı düşündüğünüz cihazın lambaların kaça satıldığını da incelemenizde yarar vardır zira lambalar cihaz kadar pahalı olabiliyor.

4. Fan sesi: Parlak ışık aynı zamanda ısı demek. Bu nedenle fan sürekli olarak çalışmakta. Ortamdaki sese göre fanın gürültüsü rahatsız edebiliyor bu nedenle desibel (db) cinsinden ifade edilen bu değerin 30’un mümkün mertebe altında olmasına gayret edin.

5. Input – giriş çeşitliliği ve uyumu: Projeksiyon cihazları görüntüleri genelde kendileri üretmezler bunları bilgisayar ve benzeri gibi bir vericiden alırlar. Bazı bilgisayarlarda piyasaya yeni sürülmüş olan HDMI standartı output (çıkış) bulunmakta sadece. Eski bir projektörde ise VGA girişi görebilirsiniz. Bu noktada uyumsuzluğu bazı dönüştürücüler ile aşabilirsiniz belki ama çok çeşitli ve adetli girişlerin mevcudiyeti sizin için avantajdır.

6. Ebat ve hafiflik: Taşınır bir projektörün hafif olması gerekir elbette. 3 kg dan az olması önerilebir. Bir de ebatının makul olması size yerleştirme ve taşıma işlemlerinde fayda sağlar.

7. Sabitleme: Kimi projektörler tavana monte edilerek kumanda ile kontrol edilebilir. Sabit kullanım ile projeksiyonu nereye koyacağınız konusundan ve görüntüyü ayarlama derdinden kurtulmuş olursunuz.

8. Kısa mesafeden büyük görüntü elde etme: Küçük mekanlar için bu imkanı veren geniş açılı projektörler fevkalade faydalıdır. Ayrıca optik zum ayarlı bir projektör istendiğinde görüntüyü büyütme imkanı sağlar. Bu noktaları da incelemeniz menfaatinize.

9. Perde ve mesafe: İyi bir görüntü için perde edinmekte yarar vardır, zira beyaz harici renkteki bir duvardaki görüntü hoşunuza gitmeyebilir. Ayrıca kısa mesafeden izlenen büyük görüntüde pikseller gözle görülür hale gelir. Bu olumsuzluğu yaşamamak için uygun mesafenin bulunması gerekiyor.

Peki bu cihazların dezavantajlı yönleri nelerdir. Yani mesela LCD TV’ler neden daha çok tercih ediliyor pekala? Şimdi bunu irdeleyelim.

Projeksiyon cihazlarının belli ömürdeki lambaları pahalıdır. İkinci sebep ortam ışığını kontrol etmek her zaman mümkün olamamakta bu da silik bir görüntüye yol açar. Üçüncüsü fanların gürültü düzeyi. Bir diğer sebep cihaz sabitlenmediği takdirde uygun bir yer bulma sorunu ve ayarlamalar. Ve son olarak cihazların genelde veri üreten bir cihaza bağımlılıkları.

Peki ultra taşınabilir projektörler ve cep telefonları projektörleri. Bunların LED tarzı ışıkları düşük şiddette ışık üretirler. Mutlak karanlıkta görüntüyü izlemek gerekiyor malesef.

Ancak bu olumsuz noktalara sorun bulup kendinize uygun bir ortam oluşturabildiyseniz, projektör ile size iyi eğlenceler…İlgili aramalar:
lümene projeksiyon nedir ev sineması için (1), projeksiyon cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler (1), projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat edilmelidir (1), projeksiyon cihazları hakkında bilgi (1), projöktör ile gündüz izleme sorunu (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Projektör cihazı nedir, projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli"
Kategori: Alışveriş Rehberi, Elektronik

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi, Elektronik » Projektör cihazı nedir, projeksiyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?