Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Lehim kaynağı nasıl yapılır, Havya kullanımı

Lehimleme işlemi nasıl yapılır diyenler için havya kullanımı konusunda temel bilgiler burada yer almaktadır.
kaynak nasil yapilir
Lehim kaynağı nedir, ne işe yarar? Lehim, metallerin bir arada tutturulmasını sağlayan tellere verilen isimdir. Bakır, demir gibi tüm metaller hatta pirinç gibi karışık metaller bir araya getirilip lehim kaynağı yapılabilirler. Basit bir elektronik devresi oluşturmak, kopan telleri eski yerine monte etmek veya benzer amaçlar ile kurşun-kalay karışımlı lehim telleri ile kaynak yapmak gerekebilir. 500 derece üstü yüksek sıcaklıkta yapılan lehimlemeye sert lehimleme, evde kolaylıkla yapıbileceğimiz ve ekseriyetle 200 derece civarında uygulanan lehimlemeye ise yumuşak lehimleme denir.

Kalem şeklinde ve düşük güçlü havyalar nazik elektronik devrelerde kullanılır ve genelde ısının ayarlanabildiği yardımcı bir istasyon barındırmaz. Transformatörlü tabanca havyalar ise 60w üstü güç harcayarak kalın ve büyük boyutlu malzemeler ile çalışılmasına olanak sağlar. Ucu çok ısındığından ısıya dayanıksız entegre, küçük diyot ve elektronik devreler için kullanımı pek önerilmez.

Lehimleme nasıl yapılır? Hayva nasıl kullanılır? Hayva kullanma kalimatını incelediğimizde öncelikle kaynak yapılacak yüzeyde kesinlikle yağ ya da kir izi olmamalıdır. Kir varsa ılık su ile veya gerekirse deterjan hariç çözücü bir madde yardımı ile temizlenmelidir. Oksit-pas kalıntıları zımpara kağıdı ya da pas çözücü ile temizlenebilir.

Bunu müteakip hayva ucu ısıtılarak öncelikle lehim yapılacak yüzey havya ile ısıtılmalıdır. Bu esnada yüzeye hayva ucu ile lehim pastası sürülmelidir. Lehim pastası metal yüzeylerde oluşan ve ısınma ile hızlanan paslanmayı temizleyerek düzgün bir yapışmayı sağlamak için gereklidir.

Lehim teli lehim yapılacak yüzeye ve parçalar üzerinde havya ile eritilerek lehimlenmesi sağlanmalıdır. Bu esnada lehim tabancası geri çekilir ve lehim yapılan parça lehim sertleşinceye kadar kımıldatılmaz. Hayva lehim yerinde ne uzun süre ne de çok kısa tutulmalıdır. Düzgün şekilde yapılan lehim, bağlantı noktasında ufak bir tepecik oluşmasını sağlar. Az miktarda lehim, bağlantının sağlam olmamasına, fazlası ile kısa devreye yol açabilir.

Lehim yaparken nelere dikkat etmeli? Lehim tabancası ucu çok sıcaktır ve yanıklara neden olabilir. Lehim tabancısını kullanırken etrafta yanıcı eşya bulunmamasına ve lehim ucunun herhangi yabancı bir cisimle temas etmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca lehim tabancası gibi hızlı ısınan cihazınızın yüksek sıcaklıktan zarar görmemesi için uzun süre çalıştırılmamalı, lehim sıcaklığına ulaştıktan sonra belirli bir süre soğumaya bırakılmalıdır. Yeni havyaları kullanımdan önce bir miktar beklenmesi rezistansın temizlenmesi bakımından yararlıdır.

Lehimleme esnasına dikkat edilecek diğer hususlar arasında ısıya hassas parçaların lehimlenmesinde bağlantı noktalarının kargaburun yardımı ile tutularak ısının dağılması sayılabilir.

Baskı devre üzerine kolaylıkla lehim yapmak istiyorsanız, çabuk ısınan bir lehim tabancası edinmeniz ve kalay oranı yüksek tel kullanmanızda yarar vardır. El beceriniz gelişmesi için çokça pratik yapmanız da icap edebilir.

Lehim malzemeleri: Yapı marketlerinden temin edebileceğiniz aşağıdaki malzemeler lehimleme esnasında gerekmektedir. Bunlar lehim teli ve lehim pastası, havya ucu temizleme teli, (aparatlı) kalem havya altlığı, havya uçları, vs. olarak sıralanabilir.İlgili aramalar:
lehim kaynağı (3), lehim kaynağı nedir (2), havya kullanımı (2), lehim tabancası kullanimi (2), lehim tabancası ne işe yarar (2), lehim tabancasiyla yapilabilecek isler (1), lehim kaynağı nasıl yapılır (1), tabanca havya (1), lehim makinası ile lehim nasıl yapılır (1), lehim makinası kullanımı (1), lehim makinasi yapmak icin malzemeler (1), lehim makinesi ile neler kaynak edilir (1), lehim makinesi kullanımı (1), lehim nasıl yapilir? kisaca (1), lehımde kullanılan tel (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Lehim kaynağı nasıl yapılır, Havya kullanımı"
Kategori: Elektronik

Firsat-Cenneti.com » Elektronik » Lehim kaynağı nasıl yapılır, Havya kullanımı

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?