Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , .

Uydu alıcısı ayarlama, Türksat/Hotbird Uydu kanal listeleri ve TP ekleme

Türksat ve Hotbird uydu ekleme, güncel kanal listelerine ulaşabileceğiniz adresler ile genel hatları ile TP ekleme hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
uydu tp ekleme
Televizyon izlemek için Kablo TV, Digiturk, D-Smart ve uydu gibi seçenekler mevcut. Sizlere kolaylıkla uydu kurulumu ile ilgili merak edilenlerden bahsedeğiz.

Uyduda hangi kanallar var? Türksat 2A-3A, Hotbird uydusunda hangi kanalları bulabiliriz? Uydu kanal listeleri sürekli değişmektedir, zira yeni kanallar eklenmekte, kimileri ise frekans değiştirmektedir. Bu nedenle herhangi bir uydudaki en güncel kanal listesini uydu operatöründen edinmekte yarar vardır. Örneğin Türksat 2A ve 3A uydusunda yer alan kanallar www.turksat.com.tr adresinde yer almaktadır. Hotbird uydusuna ait güncel kanal listesine ise www.eutelsat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Uydu nasıl eklenir, Receiver’a (uydu alıcısına) yeni uydu nasıl tanıtılır? Uydu alıcınızı fabrika ayarlarına da getirseniz, pek çok uydu, alıcınızda kayıtlı durumda bulunacaktır (Sirius, Arabsat, İntelsat, Astra, Eurobird, Thor, Nilesat vs. detaylar için bakınız www.satbeams.com). Ancak yanlışlıkla Turksat veya Hot Bird uydunuzu sildi iseniz, yapmanız gereken uydu ekleme işlemidir. Uydu eklemek yerine yazılım güncellemesi ile de sorunu aşabilirsiniz veya bunun yerine uydu ekleme işlemini manuel (elle) gerçekleştirebilirsiniz. Uydu alıcınızın yazılımına ve marka-modeline göre farklılık göstermekle beraber, yapmanız gereken işlem “uydu ekleme” set-up (kurulum) menüsüne ulaşmaktır. Bu menüde uydu ile ilgili bazı parametreleri belirtmeniz gerekir. Bunlar uydu açısı, frekans aralığı, DisEqC (açık veya kapalı) seçeneği ile LNB numarasıdır.

Türksat 2A veya 2c/3a uydu ekleme: Türksat 1c uydusunun yürürlükten kalkmasından sonra Türksat 2A (2001 yılında) ve 3A (2008 yılında) uyduları hizmet vermeye başlamıştır. Yakın gelecekte Türksat 4A ve Türksat 5A uydularını alıcınıza tanıtmanız gerekebilir. Peki Türksat uydusu nasıl eklenir?

Türksat uydusu eklemek için alıcınızın uydu ekleme menüsüne girilerek, uydu açısı değerine (boylam) (42 derece (doğu)) ve LNB frekans L için universal Ku-1 (9750-10600) seçilmelidir. Diğer yapmanız gereken ayarlar DiSEqC1.2 (birden fazla uydu mevcutsa aynı anda farklı uyduları izlemeye yarayan switch) açık seçip DiSEqC değeri olarak Türksat öncelikli uydunuz ise LNB1 seçilmelidir. Uydu ekleme işlemi Türksat kanallarını izlemek için yeterli olmayıp otomatik tarama veya TP ekleme ile kanalların eklenmesi gerekmektedir.

Hotbird uydu ekleme: Uydu sisteminizde Hotbird’e yönelmiş çanağınız mevcut ise Hotbird uydusunu ekleyebilirsiniz, yoksa uydu eklemek uydu kanallarını izlemek için yeterli bir işlem değildir. Hotbird uydusu eklemek için alıcınızın uydu ekleme menüsüne girerek, uydu açısı değerine (13 derece doğu) ve LNB frekans L için universal Ku-1 (9750-10600) seçilmelidir. Diğer yapmanız gereken ayarlar DISEqC açık ve Türksat öncelikli uydunuz ise LNB2 seçilmelidir. Uydu ekleme işlemi sonrasında otomatik tarama veya TP (Transponder) ekleme ile kanalların taranması gerekmektedir.

Uyduda otomatik kanal araması ve TP ekleme nasıl yapılır? Alıcınızda kayıtlı olan uydularda otomatik arama (network tarama) menüsüne girerek yüzlerce şifreli şifresiz TV kanalını ve radyoyu ekleyebilirsiniz. Cihazınızda otomatik arama mevcut değil ise TP ekle menüsünden belirli bir uydu için herhangi bir kanala ait frekans ve SR (symbol rate- sembol oranı) değerleri ile arama yapabilirsiniz. Tek bir TP’de onlarca TV ve radyo kanalı bulunabilir. Tabi onca kanalı ekledikten sonra kanal listesini düzenlemek icap edecektir. Uydu yazılımınız destekliyorsa kanallar için haber, spor, müzik gibi farklı listeler oluşturabilirsiniz. Veya kanal sayısını azaltmak için en kolay yöntem elbetteki izlenebilir olmayanları (uygunsuz olanlar, reklam gösterenler vs.) silmektedir.İlgili aramalar:
hotbird uydu ekleme (1967), hotbird uydu ayarlama (1281), hotbird uydu kurulumu (495), uydu ekleme (255), hotbird uydu ekleme nasıl yapılır (250), hotbird lnb frekansı (240), yeni uydu ekleme (217), hotbird uydu ayarlama 2015 (182), hotbird uydu boylami (181), hotbird uydu ayarları (148), hotbird uydusu ekleme (137), hotbird boylam (127), hotbird ayarlama (104), hotbird lnb ayarları (101), hotbird (99)

Yayın tarihi:
Konu: "Uydu alıcısı ayarlama, Türksat/Hotbird Uydu kanal listeleri ve TP ekleme"
Kategori: LCD TV

Firsat-Cenneti.com » LCD TV » Uydu alıcısı ayarlama, Türksat/Hotbird Uydu kanal listeleri ve TP ekleme

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?