Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , .

LCD TV, LED TV, Plazma TV karşılaştırma, arasındaki farklar, hangisi daha iyi

Sizlere firsat-cenneti.com olarak bu yazımızda LCD TV, LED TV ve Plazma TV arasındaki farkları irdeleyerek karşılaştırma yapacağız. Böylece lcd tv mi led tv mi, lcd tv mi plazma tv mi, plazma tv vs lcd tv gibi temel sorularınızı yanıtlamış olacağız. Her ne kadar televizyon teknolojileri sürekli gelişim göstererek dezavantajlı yönlerini düzeltme konusunda ilerleme kaydediyor olsalar da çok teknik detaylara girmeden sizlere mevcut TV teknolojilerinin karşılaştırılması ve aradaki farkları sunuyoruz. Dilerseniz LCD TV kampanyaları, LED TV kampanyaları ve Plazma TV kampanyaları ve fiyatları konusundaki yazılarımıza da bakabilirsiniz. LCD TV alırken nelere dikkat etmeli başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.
lcd tv led tv plazma tv arasindaki farklar karsilastirma vs.
LCD TV mi LED TV mi Öncelikle LED TV’lerin aslında LCD TV’nin aydınlatma şekli farklı olan bir alt kümesi olduğunu belirtelim. Bu nedenle LED TV mi LCD TV mi sorusunun yanıtı tabii ki LED TV’dir. Zira LED TV’lerde LCD TV’lerden farklı olarak arka aydınlatmada LED teknolojisi bulunurken her iki televizyon da “liquid crystal diode” yani sıvı kristal teknolojisini kullanmaktadır. Tipik florasan aydınlatma yerine LED aydınlatma kullanılması daha parlak ve aydınlık görüntülerin elde edilmesini sağlamaktadır. Bir de enerji sarfiyatı açısından avantaj oluşur. LED TV’lerin de kenarlarına yerleştirilen LED lambalar sayesinde çok daha ince tasarımlı LED TV’lerin üretilme imkanı oluşmuş durumda.

Peki dinamik kontrast oranı nedir? LCD TV veya monitör alırken sıkça duyduğumuz bir terim kontrast oranıdır. Kontrast oranı en beyaz beyaz ile en siyah siyah arasındaki farktır. Bu fark ne kadar büyük olursa, görüntü kalitesi o derece yüksek olacaktır.

LCD TV Plazma tv arasındaki fark yani lcd tv mi plazma mı LCD TV, LED TV ve Plazma TV’yi karşılaştırdığımızda kendi avantajları ve dezavantajları olan iki teknolojiyi karşılaştırmış olmaktayız. Söz konusu teknolojilerin görüntü kalitesi, hızlı değişen kareleri gösterebilme kabiliyeti, sabit resimleri (resimler veya bilgisayar ekran görüntüsü) gösterme gücü, elektrik tüketimi, çalışabildiği ortamlar, yansıma vs. gibi konularda farklılık arz ettiğini belirterek detaylara geçelim:

Görüntü kalitesi açısından Plasma TV, LCD TV’lerdeki gelişmeye rağmen ortalamada hala daha iyi durumdadır. Örneğin kontrast oranları karşılaştırıldığında Plazma TV’lerin üstünlüğü tartışılmaz. Renklerin doğruluğu konusunda LCD TV az farkla da daha avantajlı durumda iken, görüntü açısı bakımından Plazma TV’ler liderliği bırakmış değiller. Ekranın yansıması konusunda plazma tv’ler daha çok parlama yapmaktalar. Ancak yapı itibarıyla plazma tv’ler resim derinliği bakımından da daha iyi görüntüler sunmaktadır. Sonuçta Plazma TV’ler çok aydınlık ortamlar haricinde hep daha iyi iş görmektedir. LCD TV’lerin aydınlık ortamlardaki başarısı nedeniyle havaalanı, terminal vs. pek çok yerde LCD TV görmeniz gayet manidardır.

Hızlı değişen kareleri yani hızlı sahneleri gösterebilme LCD TV, plazma tv arasındaki farklardan. Plazma TV’ler bu konuda daha başarılı.

Sabit resimleri gösterme bakımından LCD TV’lerin üstünlüğü tartışılmazdır. Bu nedenle televizyonuzda bolca resim gösterecek, veya TV’nizi monitör olarak kullanacaksanız (veya TV’den internete girecekseniz) LCD TV almanızda yarar var. Ancak hareketli filmler (kovalama sahneleri mesela) için plazma tv’ler daha üstün. Ancak 100Hz, 200Hz, 400Hz LCD TV’ler aradaki farkın kapanması bakımından hayli iddialıdır.

Elektrik sarfiyatı bakımından Plazma TV’ler daha fazla elektrik tüketmektedirler. LED TV’lerin piyasaya sürülmesi ile aradaki fark çok daha fazla açılmıştır. Sonuçta Plazma TV’lerin daha çok ısındığını fark edersiniz.

LCD TV, Plazma TV ömrü: Üreticiler tarafından ilan edilen değerler LCD TV ömrünün 100.000 saat civarında olduğunu göstermektedir. Hatta arkada bulunan LED lambaların değiştirilmesi ile bu ömrün uzaması dahi mümkün. Ancak TV teknolojilerindeki hızlı değişimden dolayı böyle bir şeyin anlamlı olduğu düşünülmüyor. Plazma TV üreticileri de benzer süre ömür biçmekteler. Bu nedenle üreticilerin beyanlarına bakılabilir yoksa arada pek bir fark olduğu söylenemez.

Plazma TV avantajları arasında ekran boyutu önemli bir yer tutmakta zira son yıllardaki gelişmelere rağmen büyük ebatlı paneller olarak (50″ üstü mesela) plazma tv’ler üretilebilmekte. Ancak ufak ebatlar için (100 ekran altı mesela) plazma tv bulmak pek mümkün değil.

Hangisi daha ucuz, plazma tv mi lcd tv mi diyecek olursanız dev ekranlı TV’ler karşılaştırıldığında plazma tv’lerin daha düşük maliyetli olduğu söylenebilir. Ancak standart 106 ekran TV’ler için LCD TV’lerin epey ucuzladığını görmekteyiz. LED TV’ler hala biraz maliyetli.

Plazma TV dezavantajları arasında elektrik sarfiyatından başka ağırlık da bir diğer konu. Duvara monte konusunda LCD TV’ler daha başarılı. Civa bazlı aydınlatma kullanmadıkları için LED TV’ler çevreye daha duyarlı denebilir.

Televizyonunuzda oyun oynayacaksanız, TV’nizde oyun modu bulunmasına özen gösteriniz, zira görüntülerde gecikmeler olabilir. Ölü piksel (ekranda siyah veya beyaz nokta) bakımından LCD TV’lerin rahatsızlık verebiliceğini de belirtelim.

Sonuçta her tv teknolojisi kendi avantajlarını ve dezavantajlarını taşımakta. Siz de ev sinema sistemleri ile keyifli günler geçirmek için kendinize daha çok uyacak modeli tercih edebilirsiniz. Ayrıca 3d LCD TV nedir konulu yazımızla bir diğer yeni teknolojiyi inceleyebilirsiniz.İlgili aramalar:
tv karşılaştırma (3), bilgisayarla televizyon arasinda karsilastirma (1), televizyon ile bilgisayar arasinda karsilastirma (1), sinerji cam özelliği (1), sinerji cam ne demek (1), led tv lerin dezavantajları (1), led tv dezavantajli mi (1), led lazer tv nin görüntü kalitesi enerji sarfiyatı bakımından karşılaştırılması (1), LCD VE LED KARSILASTIRMA (1), LCD TV FIRSAT (1), Hotbirde geçiş (1), tv karşılaştırma sitesi (1)

Yayın tarihi:
Konu: "LCD TV, LED TV, Plazma TV karşılaştırma, arasındaki farklar, hangisi daha iyi"
Kategori: LCD TV

Firsat-Cenneti.com » LCD TV » LCD TV, LED TV, Plazma TV karşılaştırma, arasındaki farklar, hangisi daha iyi

3 Yorum: "LCD TV, LED TV, Plazma TV karşılaştırma, arasındaki farklar, hangisi daha iyi"


 1. ozcan dedi ki:

  Aqua adli arkadas hemen baliklama dalmis ve arkadasin emek vererek yazdigi yazinin icine edip miletin kafasini karistirmis.. Ah be arkadas bu ne cahil bir tepkidir sendeki?? Laf yapistirmak kolay ama bilgi ögrenmek zor dimi?? Elektronik YÜKSEK mühendisimisin nesin?? Sunu artik kafana sok. Piyasada su an satilan ince TV lerin Plasma harici olanlarin hepsi LCD TV dir.. LED olayi yaniltmasin seni… Mantik söyledir: görüntü Likid Cristallerce hazirlanir ve ekranda belirir. Ama isik olmayinca görüntü gözükmez. iste ekranda duran o görüntüyü aydinlatarak gösterebilecek bir isik a ihtiyac vardir. Önceleri isik olarak CCFL ile aydinlatilarak yapiliyordu, simdi ise LED (daha az enerji harcar) aydinlatma ile yapiliyor. Yani kisacasi televizyon LCD dir ama arka aydinlatmasi CCFL dir yada LED dir… Su anki teknoloji daha az masrafa daha fazla parlakligi LED aydinlatmada buldugu icin ürettikleri televizyonlarda LED aydinlatmaya gitmislerdir… Tabiki isin kurnazligi olsa gerek ki ürettikleri tv lerin sanki yeni bir TV türü oldugunu düsündürmek icin LED LCD TV yerine kisaltmaya giderekten sadece LED TV demektedirler… Kisacasi LED TV nin anlami sadece ve sadece Arka aydinlatmasi LED olan LCD TV demektir… Bu yüzden biri LCD TV yada LED TV dediginde kafaniz karismasin…

 2. aqua dedi ki:

  yazı başlardan sonra ofsayt insanların okuduğu zamana yazık..neden mi?
  başta diyorki lcd mi led mi diyor. tabiki led diyorsun e daha niye lcd ile plazmayı karşılaştırıyorsun kardeşim…plazma ile led karşılaştırsana görüntü kalitesi üzerine..

 3. George dedi ki:

  Çok faydalandım, kaleminize sağlık. Yanlız biraz daha detaylı bir analize de hayır demezdim doğrusu.


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?