Özel Arama

Fırsatlar

Akım Korumalı Priz Özellikleri, Akım Koruyucu Priz Ne İşe Yarar

Akım korumalı priz alırken dikkat edilmesi gerekenleri incelediğimiz bu makalede, akım korumalı priz çeşitleri ve modelleri de araştırdığımız konular arasında yer almaktadır.
akim-korumali-priz

Binlerce TL vererek satın aldığımız akıllı LCD, LED veya plazma tv’ler yanında kıymetli elektronik aletleri elektrik şebeke gerilimi dalgalanmaları, ani voltaj değişiklikleri ve elektrik kesintileri neticesinde yaşanabilecek olumsuzluklardan korumak amaçlı kullandığımız voltaj dengeleyicili akım korumalı prizler oldukça değişken fiyatlara sahip model ve çeşitleri ile kafanızı karıştırabilir. Peki akım korumalı priz alırken nelere dikkat etmeli, ne gibi özellikler aramalı?

Akım Koruyucu Priz Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır? Farklı çalışma mekanizmasına sahip akım korumalı prizler mevcuttur. Kimileri paralel değişken gerilimli elektronik devre marifetiyle şebeke gerilimi fazlaca yükseldiğinde topraklama bağlantısını kullanarak voltajı olması gereken düzeye indirmekte, kimisi ise asal gaz, sigorta veya seri devrede enerji depolama prensibini kullanmaktadır. Elektrik hattına yakın yerlere yıldırım düşmesi, binada veya dairede asansör, kaynak makinası vs. gibi yüksek gerilime ihtiyacı olan bir takım cihazların çalışması, yanlış kablo bağlantıları ve elektrik kesintileri voltaj yükselmelerine yol açabilir. Aslında evin girişine monte edilen sistemler ile evinizi komple koruma altına alabileceğiniz gibi akım korumalı kesintisiz güç kaynağı UPS modelleri ile sadece bilgisayarınızı da koruyabilirsiniz.

Akım koruyucu priz alırken öncelikle ne kadar koruma istediğimize göre maliyetin değişeceğini hatırlatalım. Tepki zamanı bir nanosaniye altında, joule değeri 200-400 veya daha yüksek, maksimum şok gerilimi ve ani akım değerleri ihtiyacınızı karşılayacak ve çalışıp çalışmadığını anlayabileceğiniz gösterge ışığı bulunan modelleri tercih etmenizde yarar vardır. Kimi akım korumalı priz modellerinde telefon, network veya coax hattı giriş-çıkışı sayesinde hat koruması sağlanmakta usb bağlantıları ile cep telefonu vb. cihazları şarj etme kolaylığı sunulmaktadır. Bazı çeşitler ana sokete bağlı elektronik cihazın kapanmasına bağlı olarak diğer soketlerdeki elektriği keserek elektrik tasarrufu sağlamaktadır. Philips gibi kimi üreticiler ürünleri yanında bağlı bulunan ekipmanlar için belirli bir değerde garanti de sunmaktadırlar.

Akım korumalı prizin özelliklerine dikkat ederek aşırı yük bindirilmemesine dikkat edilmelidir. Örneğin 10A yani 2200W güce sahip bir prize, 2300w çekebilen bir ütü bağlandığı takdirde, sigorta devreye girip, elektriği kesecektir. Bu nedenle bağlanan cihazların güçlerinin toplamının grup prizin kaldırabileceğinden fazla olmamasına dikkat edilmelidir.İlgili aramalar:
akım korumalı priz ne işe yarar (121), akım korumalı priz nasıl çalışır (37), akım koruyucu priz ne işe yarar (15), philips akım korumalı priz ne işe yarar (15), akım korumalı priz nedir (14), akım korumalı priz çalışma prensibi (8), akım koruma prizi ne işe yarar (8), akım korumalı priz özellikleri (6), akım korumalı priz alırken nelere dikkat edilir (6), akıllı priz nedir (5), akıllı priz ne işe yarar (5), akım korumalı prizler faydalı mi (5), akım korumalı priz işe yarıyor mu (5), akım korumalı grup priz ne işe yarar (4), akım korumalı prizler ne işe yarar (4)

Yayın tarihi:
Konu: "Akım Korumalı Priz Özellikleri, Akım Koruyucu Priz Ne İşe Yarar"
Kategori: Elektronik

Firsat-Cenneti.com » Elektronik » Akım Korumalı Priz Özellikleri, Akım Koruyucu Priz Ne İşe Yarar

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?