Özel Arama

Fırsatlar

TOEFL mu IELTS mi, YDS, Toefl ve ielts farkı, karşılaştırma

İngilizce seviyenizi tescil etmek bakımından girilen TOEFL, IELTS ve YDS sınavlarından hangisi daha kolay dersiniz? Sizler için Toefl ve ielts arasındaki farkları ve puan karşılaştırmasını incelemekteyiz.
toefl-ve-ielts

Yurtdışında eğitim, burs başvurusu, YÖK denklik, uzmanlık ve doktora gibi alanlarda yeterlilik ve atama gibi durumlarda yabancı dil olarak ingilizce bilgisinin tescili için girilen dil sınavları içerisinde şüphesiz en popüler olanı TOEFL ve IELTS’dir. YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı) ise ÖSYM tarafından yapılan KPDS (Kamu personeli dil sınavı), ÜDS (Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı) ve KPSS-yabancı dil testi yerine yapılan bir sınavdır.

Peki YDS’ye kimler girmelidir? YDS sınavına yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli, doçentlik ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak kimseler ve tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimine katılacaklar girmelidir.

TOEFL nasıl bir sınav? ETS tarafından yapılan TOEFL, başta ABD, İngiltere, Avustralya gibi ingilizce konuşan ülkeler olmak üzere, ingilizce programa sahip yüzlerce yabancı ülkenin üniversitelerinde kabul edilen bir ingilizce seviye tespit sınavıdır. TOEFL paper-based (PBT-klasik kağıt ortamında) veya IBT (internet üzerinden online) olmak üzere iki çeşide sahiptir. Her biri 30 puan üzerinden değerlendirilen toplam 120 puanlık TOEFL IBT’te dört bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler okuma (reading), konuşma (speaking), dinleme (listening) ve yazma (writing)’dır. Bilgisayar üzerinden TOEFL test merkezlerinde önceden yaklaşık 185 dolar ödenip randevu alınarak gerçekleştirilen TOEFL IBT sınavı yerine konuşma bölümü bulunmayan TOEFL PBT’ye de katılabilirsiniz.

IELTS nasıl bir sınav? British council, IDP veya Cambridge tarafından düzenlenen ielts sınavı, dünyada yaygın şekilde tanınan ve toefl ibt gibi dört bölümden oluşan bir seviye tespit sınavıdır.

TOEFL ve IELTS arasındaki fark, hangi sınav daha kolay? Toefl vs. ielts veya yds sınavlarından birisi daha kolay veya zor demek esasında subjektif bir değerlendirmedir. Zira tüm sınavlar farklı sınav tekniği gerektirmektedir. Bunun yanında Toefl ve Ielts farkı olarak bilinenleri aktarmak istiyoruz:

Öncelikle sınavların düzenlenme şekli ve soru tipleri farklıdır. IELTS kağıt ortamında yapılmakta, dinleme kısmı ise teypten gerçekleştirilmektedir. Ielts’de konuşma bölümü gerçek birisi ile soru-cevap şeklinde yürütülmektedir. Genel alışkanlıklara uygun şekilde kağıt ortamındaki IELTS sınavı bu bakımdan daha insancıl bulunabilir.

Toefl’un dinleme bölümü ielts’ye göre daha zor gelebilir, konuşma ve yazma kısımları içerisinde de dinleme kısımları mevcuttur. Toefl’da çokma seçmeli, ielts’de ise boşluk doldurmalı sorular sıklıkla karşınıza çıkar. Toefl sınavında etrafınızdaki kişiler testin farklı aşamalarında bulunabilir. Bu bakımdan çevreden gelen sesler nedeniyle konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz.

Son olarak her iki sınava da hazırlanırken teknikleri öğrenmek başarı şansınızı artıracaktır. TOEFL, IELTS ve YDS puan karşılaştırmasını merak ediyorsanız, “yabancı dil eşdeğerlikleri” adıyla ÖSYM’nin internet sitesinden söz konusu bilgiye ulaşabilirsiniz.İlgili aramalar:
toefl yds farkı (8), yds ve toefl farki (6), yds toefl karşılaştırma (6), toefl yds karşılaştırma (5), ielts toefl karşılaştırması (4), yds mi toefl mı (3), toefl yds karşılaştırması (3), toefl ielts (3), tofel yds karsilastirmasi (3), ielts ve yds farkı (2), yds ielts karşılaştırma (2), yds ielts farkı (2), toefl ve yds nin farkı (2), toefl mı yds mi (2), yds toefl puan karşılaştırma (2)

Yayın tarihi:
Konu: "TOEFL mu IELTS mi, YDS, Toefl ve ielts farkı, karşılaştırma"
Kategori: Eğitim

Firsat-Cenneti.com » Eğitim » TOEFL mu IELTS mi, YDS, Toefl ve ielts farkı, karşılaştırma

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?