Özel Arama

Fırsatlar

Dünya ve Türkiye Üniversite Başarı Sıralamaları (Ranking) ve En İyi Üniversiteler

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi başvuruları esnasında dikkat ettiğimiz üniversite sıralamaları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
universite-siralamasi
Yüksek öğrenim amacıyla 4 yıllık lisans eğitimi, yurt içi-yurt dışı master veya doktora için kabul almak amacıyla epey gayret gösterilmektedir. Bu durumda, en iyi üniversiteyi tercih etmek için üniversite başarı sıralamasına dikkat etmek gerekiyor. Peki Türkiye, Amerika, Almanya, İngiltere gibi ülkelerin üniversite rankingleri nereden öğrenilir? En iyi üniversiteler hangileri?

Üniversite sıralamaları pek çok farklı kurum tarafından, farklı kriterlere değişik ağırlıklar verilerek hesaplanmakta ve yayımlanmaktadır. Bunlar içerisinde en çok bilineni şüphesiz Times Higher Education (THE – timeshighereducation.co.uk) haftalık dergisince yayınlanan sıralamadır. Dünya üniversite sıralaması olarak bilinen listede dünya üniversiteleri çeşitli performans göstergeleri ile eğitim, araştırma (hacim, gelir, ün ve kaynak gösterilme sayısı), bilgi transferi (sanayi geliri) ve uluslararası görünüm bakımından kıyaslanmaktadır. Sıralamalar coğrafi bölgeler yanında sanat, sağlık, mühendislik, fiziki veya sosyal bilimler gibi çeşitli alanlar için ayrıca listelenmektedir. Üniversitelerin birbiriyle doğrudan kıyaslanabildiği sitede, dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasında Türkiye’den Boğaziçi, İstanbul Teknik, ODTÜ, Bilkent, Koç, Hacettepe gibi üniversiteler yer almaktadır. Geniş katılımlı bir anket neticesinde elde edilen “Dünya Üniversiteleri İtibar sıralaması” çalışmasında ise Harvard, MIT, Princeton, Stanford, Oxford, Yale, Cambridge gibi üniversiteler bulunmaktadır.

Üniversite sıralamalarında bölüm bazında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı diğer bir sıralama ise USNews üniversite rankingleridir (usnews.com/rankings). Topuniversities.com’un da benzer bir çalışması mevcuttur. Ülkemizde Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesinde “Akademik Performansa göre Üniversite Sıralaması” çalışması (urapcenter.org) ile 2000’den fazla üniversite hakkında bilgileri görmek mümkündür.

“Dünya üniversitelerinin akademik sıralaması” çalışmasını 2003’ten bu yana yürüten Shanghai Ranking kurumu (shanghairanking.com) 2003’ten bu yana matematik, fizik, kimya, bilgisayar ve iktisat konuları ile değişik alanlarda eğitimin ve fakültenin kalitesi, akademik makale üretkenliği gibi objektif kriterler kullanarak rapor hazırlamaktadır.

Söz konusu listelerden başka Webometrics, Newsweek dergisi, QS, Leiden üniversitesi, vb. kuruluşlarında üniversite sıralaması listeleri bulunmaktadır.İlgili aramalar:
türkiyedeki üniversitelerin başarı sıralaması (4), türkiye üniversite sıralaması (3), bolum bazında üniversite sıralamaları (1), üniversiteler sıralaması sanayi geliri (1), türkiyedeki üniverrsiteler hangisi nerede egitim durumları (1), türkiyedeki talebelerin dünyadaki basari siralamasi nedir (1), türkiyede en çok bilinen üniversitesi (1), qs world dünya üniversite sıralamaları performans göstergeleri (1), Dünyanın en başarılı üniversiteler sıralaması türkiye (1), dünyadaki üniversitelerin başarı sıralaması (1), dünya eğitim başarı sıralamaları (1), us news universite siralamasi (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Dünya ve Türkiye Üniversite Başarı Sıralamaları (Ranking) ve En İyi Üniversiteler"
Kategori: Eğitim

Firsat-Cenneti.com » Eğitim » Dünya ve Türkiye Üniversite Başarı Sıralamaları (Ranking) ve En İyi Üniversiteler

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?