Özel Arama

Fırsatlar

Akademik Makale Nereden Bulunur, Bilimsel Akademik Araştırma Kaynakları

Akademik dergilerde yayımlanan makaleler nereden bulunur ve bilimsel akademik araştırma kaynakları hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
akademik-makale-dergi

Akademik araştırma neticesinde yayınlanan makaleler (Science (social sciences) Citation Index- SCI-Expanded, SSCI ve AHCI tarzı) hakemli uluslar arası dergilerde yayımlanmaktadır. Peki akademik dergi veritabanları hangileri, bilimsel araştırmalar için söz konusu makaleleri nasıl bulabiliriz?

Pek çok akademik dergi yayınına kurumsal abonelik vasıtasıyla (örneğin üniversite kütüphanesini ziyaret ederek) erişilmektedir. Online akademik makalelere erişim de benzer şekilde veritabanı aboneliği ile mümkündür aksi takdirde çoğu zaman makalelerin sadece özeti (abstract) görüntülenmektedir.

JSTOR (jstor.org) sosyal bilimler, iktisat, işletme, matematik gibi alanlarda yayın yapan 2000’den fazla akademik dergi yanında kitap ve diğer kaynakları barındıran bir dijital kütüphanedir. Google Akademik (scholar.google.com.tr) ile yapılan işbirliğiyle içeriğin aranabildiği sitede ücretsiz üyelik ile bir takım makaleler bedelsiz indirilmekte, kimi ise para ile satılmaktadır.

Sciencedirect akademik dergi yayıncısı Elsevier tarafından yönetilen ve bünyesinde 2.200 akademik dergi ve binlerce e-kitap yer alan bir platformdur. Dünya bilimsel araştırma literatürünün dörtte birine ev sahipliği yapan sitede mühendislik, tıp, fizik, kimya, ekonometri, finans, bilgisayar, psikoloji gibi onlarca alandan on milyonlarca makale, yüksek lisans (master), doktora, lisans öğrencisi ve öğretim üyeleri için sunulmaktadır.

Taylor & Francis Group bünyesindeki Informa world (tandfonline.com) eğitim, hukuk, tarih, kamu yönetimi, turizm, iletişim teknolojileri gibi onlarca ana bilim dalındaki bilimsel makalelerde araştırma alt yapısı sunan bir diğer yayın kuruluşudur. Astronomiden enerjiye, gıda ve beslenmeden istatistiği pek çok farklı alanda yayınlara ev sahipliği yapan Springerlink (springer.com) logosunda at sembolü bulunan ve dev bir bilimsel, teknik e-book arşivi olan bir Alman şirketidir.

Muhasebe, tarım, sanat, mimarlık alanları dahil geniş bir yayın ağına sahip küresel bir yayınevi olarak Wiley (John Wiley & Sons) akademik araştırmada yararlanabileceğiniz kaynaklar sunmaktadır. Proquest, 3 milyonu aşkın tez ve bilimsel inceleme kaynağı ile dünyanın en kapsamlı veri tabanlarından birine sahiptir. Proquest araştırma şirketleri, kamu kuruluşları ve üniversiteler için çeşitli süreli yayınların, ülke ve sektör odaklı raporların ve verilerin bulunduğu ABI/Inform veritabanlarına ve işletme ve ekonomi alanında kitaplara ulaşabileceğiniz Ebrary e-kitap kolleksiyonuna da sahiptir.

Geniş bir kütüphane arşivi sunan EBSCO Discovery Services, “Türkiye’nin İlk Online Kütüphanesi” sloganıyla duyduğumuz ve Türkçe içerikli elektronik kitap veritabanı olan Hiperkitap, tek bir noktadan onlarca farklı yayınevine ait makelelerde arama yapma olanağı sunan Ebsco’nun Electronic Journals Services (EJS) platformu, İktisadi ve İdari Bilimler alanında eşsiz bir veritabanı olarak Econlit, onlarca ülkeden binlerce günlük gazeteyi bir arada sunan Library Press Display kolleksiyonu, ingilizce haricinde farklı dillerin e-kitaplarının bulunabileceği World E-book Library, hukuk alanında araştırma yapanlara yönelik Westlaw, mühendislik konusuna ağırlık veren ieee.org, Thomson Reuters tarafından bilimsel atıf indekslemesi servisi Web of Science, ULAKBİM Ulusal Veri Tabanları, İslami Araştırmalara Odaklı Islamicus, bilimsel araştırma yaparken yararlanabileceğiniz pek çok kaynaktan öne çıkanlar.İlgili aramalar:
akademik makaleler (15), google akademik bilimsel makaleler (11), bilimsel makale siteleri (7), akademik makale (6), makale nereden bulunur (6), akademik makale örnekleri (5), makale nerden bulunur (5), bilimsel makaleler sitesi (5), akademik makale için siteler (4), akademik kaynaklar (3), makale araştırma (3), makaleleri nereden bulabilirim (2), akademik makale nereden bulunur (2), makale araştırma programı online (2), akademik makale nasıl bulunur (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Akademik Makale Nereden Bulunur, Bilimsel Akademik Araştırma Kaynakları"
Kategori: Eğitim

Firsat-Cenneti.com » Eğitim » Akademik Makale Nereden Bulunur, Bilimsel Akademik Araştırma Kaynakları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?