Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

İnternet sitesi Alan adı Nereden alınır, Web Sitesi internete nasıl yüklenir

Internet sitesi kurmak istiyorsanız, internet sitesi isim (alan adı) tescili ve web sitesini internete yükleme konularında temel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
internet isim tescili
İnternet sitesi kurmayı düşünüyorsanız, karar vermeniz gereken konulardan ilki alan adını seçmektir. Alan adı, internet sitelerini birbirinden ayıran ve eşi benzeri bulunmayan bir isim ve uzantıyı ifade eder. Aklınızdaki internet sitesi adının alınıp alınmadığını internet sitesi adı sorgulama işlemi ile öğrendikten sonra, web sitesi adını kendi üzerinize tescil edebilirsiniz. Peki bu sorgulama işlemi nereden yapılır, internet sitesi alan adı nereden alınır?

İnternet adresi alan kaydı yapan şirketler aynı zamanda sorgulama hizmeti de vermektedir. Söz konusu şirketlerin tam listesi icann.org adresinde yer almaktadır. (Icann, eskiden ABD tarafından yapılan internet alan adı sistemini düzenleyen kar amacı gütmeyen özel bir kuruluştur) Söz konusu listeye göz attığımızda godaddy.com, register.com vb. den başka Icann tarafından akredite edilmiş Türk şirketlerini de görmekteyiz. Bunlar arasında isimtescil.net, alantron.com, atakteknoloji.com, reg2c.com, ihs.com.tr, nicproxy.com gibi firmalar bulunmaktadır. Türkiye’ye has bir takım alan adları ise ODTÜ bünyesinde faaliyet gösteren nic.tr tarafından tahsis edilmektedir. com.tr, org.tr, net.tr, av.tr, dr.tr ve benzeri Türkçe internet siteleri bir takım belgeler ile teyit edildikten sonra kayda girmektedir. Şunu da belirtelim, site kaydı en az 1 yıl için yapılır, bu sürenin bitmesi beklenmeden daha uzun süreli uzatmak mümkündür. Yeni kayıt ve yenileme ücretleri yıllık 10 dolar civarında seyretmekle beraber kampanyalara göre farklı fiyatlar da gündeme gelmektedir.

Peki web sitesi internete nasıl yüklenir, internet sitesi nasıl kurulur? İsim tescili adımından sonra internet sitesini oluşturan dosyaların hosting denilen barındırma hizmeti yapan sunuculara (server) yüklenmesi gerekmektedir. Bu da istenilen sunucu hızı, kapasite, trafik yükü gibi değişkenlere göre yıllık 30-40 dolardan aylık yüzlerce dolara kadar değişen fiyatlarla alınan ayrı bir hizmettir. Türkiye lokasyonlu hosting firmalarından başka (hostbul.net bu konuda iyi bir kaynak), hostgator, justhost, dreamhost gibi alternatifler yer alıyor. Bir kısım isim kaydı yapan şirketler aynı zamanda barındırma hizmeti de vermektedir, ancak fiyat olarak size çekici gelmeyebilir.

İsim kaydı, hosting hizmeti satın alma aşamaları yanında sitenin kurulması ve güncellenmesi, görsel olarak çekici hale getirilmesi, bakımının gerçekleştirilmesi gibi konular da gündeme gelecektir. Bu konularda profesyonel bir arayış içerisindeyseniz, anahtar teslim web sitesi kurulumu yapan şirketlere müracaat edip hizmet alabilirsiniz.İlgili aramalar:
bilişim adı nereden (1), eve internet nerden alabilirim (1), internet sayfasının ıpnı nerden (1), internet sitesi alan sorumluluğgu nasıl alınır (1), internet sitesi nasıl alınır (1)

Yayın tarihi:
Konu: "İnternet sitesi Alan adı Nereden alınır, Web Sitesi internete nasıl yüklenir"
Kategori: Bilişim

Firsat-Cenneti.com » Bilişim » İnternet sitesi Alan adı Nereden alınır, Web Sitesi internete nasıl yüklenir

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?