Özel Arama

Fırsatlar

Fotoğraf kağıdı çeşitleri, inkjet ve lazer fotoğraf kağıtları

Mürekkep püskürtmeli (Inkjet) veya lazer yazıcınız için fotoğraf kağıdı arıyorsanız, sizleri bu konuda bilgilendirmek üzere hazırladığımız bu yazıdan istifade edeceğinizi umuyoruz.
fotograf kagidi modelleri
Her ne kadar cep telefonu, LCD TV veya tablet bilgisayardan fotoğraflarınızı göstermek çok kolaysa da, fotoğrafları elinizde tutmanın yeri bir başkadır. Renkli bir inkjet veya lazer yazıcınız varsa, evde fotoğraf kağıdına resim çıktısı alarak anılarınızı kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Peki fotoğraf kağıdının farkı nedir?

Fotoğraf kağıtlarının en temel farkı normal kağıtlardan daha kalın ve dayanıklı olmalarıdır. Bunun yanında fotoğraf kağıtları matlık veya parlaklık özelliği taşıyan farklı bir yüzeye sahiptirler. Günlük kullandığımız fotokopi ve yazıcı kağıtlarının metrekare olarak ağırlığı 80 gram iken bundan daha kalın ve ağır (90, 100, 120, 160, 200 veya 250 gram/m2) kağıtları (renkli) fotokopi, lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılarda sunum, davetiye, kartvizit, vesikalık veya fotoğraf basımı amacıyla kullanabilirsiniz. Özellikle 200 gram ve üstü ağırlıkta (mat veya parlak yüzey) kağıtlara fotoğraf basılabilir. Mat kağıtlar yansıma yapmama, kontrast yüksekliği ve parmak izi bakımından daha avantajlıdır, ancak canlı ve parlak renkler için parlak yüzeyli fotoğraf kağıtlarını tercih etmelisiniz.

Fotoğraf kağıdı çeşitleri lazer veya inkjet uyumu, gram ağırlığı ve yüzey parlaklığına (mat, parlak veya yarı parlak yüzey) göre değişmektedir. Renkli laser yazıcılar fazla yaygın olmadıklarından fotoğraf kağıtları da daha zor bulunmaktadır. İnkjet fotoğraf kağıdı lazer yazıcılarla uyumlu değildir yani kullanılamaz, zira lazer yazıcıdaki yüksek ısı, bu tip kağıtların yüzeylerinin eriyerek, yazıcının bozulmasına yol açar.

210 mm x 297 mm ebatlarındaki A4 kağıtlar yanında, 10*15 cm, 13*18 cm ebatlarında fotoğraf kağıtları da bulabilirsiniz. Fotokopi kağıdının adedi 1-2 kuruş iken HP, Epson veya Acme marka fotoğraf kağıdı fiyatları A4 sayfa boyutundaki paketlerde adedi 1 TL’ye kadar seçenekler mevcuttur. Baskı maliyetinizi azaltmak için toner veya kartuş doldurmayı bilmekte yarar olabilir. Ayrıca yazıcınız ile kağıt kalınlığı uyumuna ve baskıdan önce yazıcı özelliklerinden kağıdınızın türünü seçmeye dikkat etmelisiniz.

Şunu da belirtelim ki fotoğraf yazıcı kullanarak da görüntü kalitesi çok yüksek baskılar elde edebilirsiniz. Siz de bu konudaki deneyimlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.İlgili aramalar:
120 gr parlak fotoğraf kağıdı rulo (2), fotoğraf kağıdı alırken nelere dikkat (2), brother yazıcı kalın fotoğraf kağıdını almıyor (1), duvar fotoğraf basılan kalin kağıt (1), fotograf basılan kagitlar (1), inkjet fotoğraf kağıdı (1), püskürtmeli yazıcıda 120 gr kağıt (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Fotoğraf kağıdı çeşitleri, inkjet ve lazer fotoğraf kağıtları"
Kategori: Yazıcı

Firsat-Cenneti.com » Yazıcı » Fotoğraf kağıdı çeşitleri, inkjet ve lazer fotoğraf kağıtları

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?