Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , .

SSD (Solid State Disk) nedir, farkı, özellikleri

SSD (Solid State Disk) yeni nesil hard diskler olarak gittikçe yaygınlaşmakta. Sizlere SSD disk nedir, farkı, özellikleri ve fiyatları konusunda öz bilgiler sunmak istiyoruz. İşte SSD disk’ler:
ssd disk nedir farki ozellikleri
SSD nedir, SSD ne demek? SSD (solid state disk) türkçesi katı hal sürücüsü olarak çevrilebilecek bir hard disk çeşididir. Standart harddisklere göre daha pahalı olan bu sürücüler, performans ve hız açısından bazı avantajlar taşımaktadır.

SSD farkı, SSD ne işe yarar: Standart hard diskler fiziksel olarak dönen manyetik plakalar ile bunları okuyan sabit bir kafadan oluşur. Örneğin 5400 rpm, yani dakikada 5400 devir yapabilen bir dizüstü bilgisayar sabit diski bu teknolojiye sahiptir. Söz konusu fiziksel hareketten dolayı bu sabit disklerin sarsılması, darbeye maruz kalmaları, düşürülmeleri risk oluşturmaktadır. Yani harddiskinizin alacağı fiziksel bir hasar, içindeki verilerle beraber sizi zarara sokabilir. Ancak SSD disk’te fiziksel olarak hareket eden bir parça bulunmaz. Tıpkı usb flaş bellekler gibi veriler chip’lerde muhafaza edilir ve kullanım ömrü oldukça uzundur. SSD ömrü milyonlarca saat olarak ifade edilir.

Peki SSD kurulumu nasıl yapılır? Öncelikle eski harddiskinizin Acronis True Image gibi bir programla image görüntüsünün kaydedilmesi gerekir. Daha sonra yeni ssd diski yerleştirip, yardımcı program tarafından oluşturulan cd’den yükleme (boot) işlemi yapıp, eski hdd görüntüsünün yenisi üzerine yerleştirilmesi yapılır. Başka hiçbir ayar yapmadan bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

SSD özellikleri, avantajları arasında windows’un hızlı açılması, hızlı veri erişimi, sessizlik, az enerji tüketimi ve ısınma, dayanıklılık ve uzun ömür sayılabilir. Ancak şimdilik SSD diskler daha pahalı ve sunulan kapasiteler düşük sayılır.

SSD disk markaları ve modellerini incelediğimizde Intel x25 ve Kingston SSDnow öne çıkmakta. Sunulan kapasiteler ise 16, 32, 40, 64, 80, 128, 256 gb tarzında ilerlemekte. SSD disk fiyatlarını incelediğimizde 32 gb’lik bir modelin 100 TL’ye yakın bir fiyatı bulunuyor. Yakın gelecekte çok daha ucuz modellerin beklenmeli.

SSD hızı ne kadar farkettirmekte peki? Klasik laptoplar için okuma hızının 5 misli olduğunu söyleyebiliriz. Tipik bir SSD’nın okuma ve yazma hızı 100-300 mb/s dolaylarında. Bu durumda windows açılışının da sisteminize göre değişmekle beraber en azından yarı yarıya azalması beklenebilir.

Uzun vadede klasik harddisklerin yerini tamamen SSD disklerin alacağını tahmin etmek zor olmasa gerek. Elektronik parçalardaki klasik fiyat politikası ile yakın gelecekte çok daha uygun fiyata yüksek kapasiteli SSD satın almak zor olmayacağa benziyor, ta ki daha verimli yeni bir teknoloji çıkana kadar.İlgili aramalar:
ssd harddisk özellikleri (5), ssd özellikleri (3), ssd hardisk tüm özellikleri özellikleri (2), ssd hdd fiyatları (1), ssd harddisklerin özellikleri (1), ssd harddisk özellikleri şartnamesi (1), en YENİ hdd ÖZELLİKLERİ (1), ssd harddisk de aranan özellikler (1), ssd disk özellikler resim (1), ssd disk nedir (1), ss li hard disklerin özelliklleri (1), solid State disk özellikleri nelerdir (1), solid State disk manyetik disklerden faeki (1), ssd özellikleri KISACA (1)

Yayın tarihi:
Konu: "SSD (Solid State Disk) nedir, farkı, özellikleri"
Kategori: Hafıza-HDD, RAM, SD...

Firsat-Cenneti.com » Hafıza-HDD, RAM, SD... » SSD (Solid State Disk) nedir, farkı, özellikleri

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?