Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Dizüstü Bilgisayar Pil Değişimi, Pil Ömrü Uzatma ve Kalibrasyon

Notebook dizüstü bilgisayar pili değişimi, pil ömrü uzatma ve kalibrasyon hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
pil-omru-uzatma
Dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi ve cep telefonu gibi pek çok cihazda kullanılan lityum ion piller , genel olarak beraberinde geldikleri cihaza göre daha kısa garanti süresine sahiptir (örneğin 6 ay). Bu bakımdan, piller, cihazlardan farklı olarak belirli bir kullanım ömrü olan tüketim malzemesi grubuna girerler. Peki dizüstü bilgisayar pili nasıl en verimli ve uzun ömürlü olarak kullanılabilir, pil kalibrasyonu nasıl yapılır?

Pil ömrünün en uzun olması için şarj etme ve boşaltma döngüsünün düzgün şekilde yapılması gerekmektedir. Yani pil şarj ediliyorsa yüzde 100 doluluğa ulaşana kadar şarjda kalmalı, pil kullanımda ise pil az uyarısı alana kadar tüketilmelidir. Pil tam dolmadan şarjdan alınırsa veya tam boşalmadan şarja takılırsa, pil ömrünün kısalması beklenmelidir. Sürekli şarjda duran bilgisayarlarda “pilinizi değiştirmeniz yararlı olabilir” uyarısı gecikmeyecektir. Söz konusu sorunlar için pil kalibrasyonu bir çözüm önerisi olarak düşünülebilir.

Pil kalibrasyonu: Pil içerisinde bulunan mikroişlemci sayesinde bilgisayar veya cep telefonu ekranından pil düzeyi öğrenilmektedir. Pil düzeyinin tam doğru olarak tespit edilmesi için pilin 2-3 ayda bir kalibre edilmesinde yarar vardır. (Yoksa dolu görünen pil boş olabilir veya tam tersi.) Bu işlem için pilin tam olarak doldurulması ve boşaltılması işlemi gerekir. Pilin tam olarak boşaltılması amacıyla bilgisayar şarjı bitip kapanana dek kullanılmalıdır.

Ancak bildiğiniz gibi windows kritik pil düzeyi uyarısı ile pilin tam olarak bitmesine müsaade etmemektedir. Bu nedenle söz konusu uyarıları “güç seçenekleri” menüsünden kaldırmalısınız. Ancak söz konusu kapanış, kaydedilmemiş dosyaların kaybolmasına veya sistemde hatalara yol açabilir. Bunun yerine pil düzeyinin azaldığı bir noktada “yeniden başlat” yapıp f2, del veya benzer bir tuş ile girilen BIOS ayar sayfası açılarak, bilgisayarda windows açılmadan pilin tamamıyla bitmesi beklenebilir.

Pil ömrünüzün uzun olmasını istiyorsanız, tam doldurma-boşaltma ve kalibrasyon işlemlerinden başka, pilin uzun süreli kullanılmayıp atıl kalmamasına da dikkat etmelisiniz. Aylarca açılmayan bir laptopta bekleyen pil kendi kendine boşalmanın ötesinde şarj olma yeteneğini kaybederek kapasitesi azalmaktadır. Bir nevi işleyen demir paslanmaz hikayesi anlayacağınız. Pili bilgisayar üzerinde tutmak yerine, ayırıp kuru, serin, düşük nemli ve temiz bir yerde bekletmeniz ve ayda bir kalibre etmenizde yarar vardır.

Peki yeni pil nereden alınır? Pil üzerindeki modeli öğrendikten sonra, gittigidiyor veya ebay’den uygun fiyatlar ile yeni pil alabilirsiniz. Dilerseniz daha uzun süreli kullanıma imkan tanıyan hücre sayısı fazla, yüksek kapasiteli (extended) pillerden de sipariş verebilirsiniz.

10.8V veya 11.1 volt piller arasında bir fark var mı, birbiri yerine kullanılır mı? Lithium ion piller tam dolu iken 12,6 v üretebilirken, pilin boşaldıktan bu voltaj 9 volta doğru düşer. Bu bakımdan 10,8 veya 11,1v piller arası bir fark bulunmamaktadır.İlgili aramalar:
baterya omrun uzaltma telefonda (1), doldur boşaltma nasıl olur vodafone (1), laptop en fazla ne kadar sarjda kalmalı (1), laptop harddisk pil değişimi (1), laptop pil değişimi (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Dizüstü Bilgisayar Pil Değişimi, Pil Ömrü Uzatma ve Kalibrasyon"
Kategori: Bilgisayar

Firsat-Cenneti.com » Bilgisayar » Dizüstü Bilgisayar Pil Değişimi, Pil Ömrü Uzatma ve Kalibrasyon

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?