Özel Arama

Fırsatlar

Çapalama Makinesi Ne işe Yarar, Çapa Makinası Nasıl Kullanılır?

Çapalama Makinası ne işe yarar, çapa makinesi nasıl kullanılır diyenler için hazırladığımız bu yazıda çapalama makinesi modelleri ve kullanımda dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedilmektedir.
capalama-makinesi
Çapalama Makinesi Ne İşe Yarar? Bildiğiniz gibi yağmur sonrasında bahçelerde ve tarımsal arazilerde yabancı parazit otları sıklıkla görmekteyiz. Yabani otları bahçeden temizlemek ve toprağı ekim dikim için hazır hale getirmek için çapalama yapmak gerekmektedir. Toprakta yetişen yabani otlar, topraktaki besini tüketerek, meyve ağaçları ve tarımsal bitkilerin en iyi şekilde gelişimine mani olurlar. Çapalamak yerde oluşan kılcal buharlaşma kanallarının kırılarak toprağın nemli kalmasına da yardımcı olur. Çapalama makinesi çapa, bel, kürek gibi aletler ile oldukça yorucu ve zaman alıcı çapalama işini kolaylıkla yapmanıza olanak sağlar. Peki çapa makinesi nasıl kullanılır?

Çapalama Makinası Kullanımı: Çapa yapılacak yerde bulunan oldukça uzun otları çim biçme makinesi veya tırpanla biçmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Yaş toprağı çapalamaya çalışmak oldukça meşakkatlidir, bu nedenle toprağın hafif nemli olduğu yağmurdan birkaç gün sonrası tercih edilmelidir. Toprağın çok sert olduğu yerleri çapalamak da zorlanırsanız, o bölgeyi ıslatıp birkaç gün sonra çapalamayı deneyebilirsiniz.

Bahçede karık yapımında veya karık aralarını temizlemekte çapa makinesini kullanabilirsiniz. Ancak köklere zarar gelmemesi için çalışma aralığı dar seçilmelidir.

Çapalama makinesinin yağ seviyesinin kontrol edilmesi ihmal edilmemelidir. Motor yağı karardığında (2 sene veya 15 saatlik çalışmada bir) değiştirmekte yarar vardır. Çapalama makinesinde özellikle eğimli yerlerde düşük vites ile çalışmak daha iyidir ayrıca kontrolü kaybetme durumunda aleti düzeltmek yerine motoru durdurmak daha pratik bir çözümdür. Çapa makinelerinin gürültü bakımından çim biçme makinelerinden aşağıda kalmadığını da belirtelim.

Çapalama makinesi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli husus bahçenizin büyüklüğü ve ne sıklıkta çapa yapmanız gerektiğidir. Hafif ve ucuz bir çapalama makinesi sert ve taşlı bir toprağı işlemekte zorlanmanıza yol açacaktır. Ancak küçük makinelerin manevra kabiliyeti daha yüksektir, fazla yer kaplamazlar ve kolay taşınırlar. Arka kısımda yer alan bıçakları ileri doğru dönen modelleri sürmesi, tersi yönde dönenlere göre daha kolaydır.

Çapalama makinesi modellerini incelediğimizde ileri geri vitesli, yükseklik ayarlı ve dönebilir gidona (tutma sapına) sahip, emniyet kollu ve ayarlanabilir çapa genişliğine sahip değişik modeller görmekteyiz. Ayrıca hava soğutmalı, direk enjeksiyonlu dizel motorlu, büyük tekerlek ile daha kolay hareket edebilen, çapa derinliği fazla, şanzıman ve mekanik aksam malzemesi daha kaliteli ve dayanıklı pahalı modeller de bulunmaktadır. İpi çekmek gibi farklı çalıştırma (start mekanizmalı) modeller, Honda motorlu markalar da mevcuttur.

Daha sessiz ve duman (koku) çıkarmayan elektrikli çapa makineleri ise yeterince yaygın değildir. Piyasada pulluk takılabilen, kar küremekte bile işinize yarayabilecek (traktör muadili gibi) çok fonksiyonlu çapa makineleri de vardır.İlgili aramalar:
capa makinesi alirken dikkat edilmesi gerekenler (10), çapa makinası nasıl kullanılır (7), Çapa makinası nasıl çalıştırılır (4), çapa makinası ne işe yarar (4), çapa makinası kullanımı (3), çapa makinesi ne işe yarar (3), çapa makinasi sert yeri surer mi (3), çapa makinesi kullanma (3), çapa makinası alırken nelere dikkat edilmeli (3), çapa makinesi nasıl kullanılır (2), capa makinesi kullanma esaslari (2), çapa makinası nasıl çalışır (2), çapalama makinası ne işe yarar (2), çapa makinasıyla neler yapılır (2), elektrikli el çapa makinasına pulluk nasıl takılır youtube (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Çapalama Makinesi Ne işe Yarar, Çapa Makinası Nasıl Kullanılır?"
Kategori: Bahçe

Firsat-Cenneti.com » Bahçe » Çapalama Makinesi Ne işe Yarar, Çapa Makinası Nasıl Kullanılır?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?