Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , .

Süper Dadı Hakkında Bilgi, Süper Dadı Teknikleri, Yorumlar…

TRT Ekranlarında yayınlanan Süper Dadı Programı hakkında bilgileri derlediğimiz bu yazımızda, Süper Dadı tekniklerine ve yorumlara yer vermekteyiz.
trt super dadi programi
2004 yılında bu yana İngiltere’de yayınlanan “Super Nanny” programının Türkiye’ye uyarlanmış lisanslı versiyonu olan Süper Dadı, pek çok ailede yaşanan çocuk yetiştirme problemi üzerine yoğunlaşmaktadır. ABD’den Fransa’ya, İspanya’dan Çin’e kadar pek çok ülkede süper dadı yabancı versiyonları yayınlanmaktadır. İlk sezonunda aile içi iletişim uzmanı Yeşim Varol Şen tarafından sunulan programın ikinci sezonunda Süper Dadı olarak Pedagog Gözde Erdoğan yer almaktadır.

Peki Süper Dadı’da ne tip problemler ele alınmaktadır? Pek çok çocukta gördüğümüz yemek yeme problemleri, uyku problemleri (geç yatma, kendi yatağında tek başına uyumama, vs.), yaramazlık, söz dinlememe, ileri yaşta biberon kullanma, okula gitme isteksizliği, kardeşler arası çatışma ve kavgalar, kaos, şiddet, dayak, inatlaşma, küfür ve kötü söz gibi olumsuz durumlar süper dadı tarafından bilimsel disiplin ve teknikler kullanılarak uzman desteği ile çözümlenmeye çalışılmaktadır.

Süper Dadıya ihtiyacı olduğu kanaatindeki aileler öncelikle internet üzerinden başvurularını gerçekleştirmektedirler. Sonrasında seçilen bir ailede günlük hayatın nasıl yürütüldüğü ve evdeki sorunların neler olduğu kamera ile tespit edilmektedir. Bunu müteakip eve gelen Süper Dadı gün boyu gözlemde bulunmaktadır. Ertesi gün Süper Dadı tarafından tespit edilen pozitif yönler ve sorunlar, ebeveyn ile yapılan planlama toplantısında paylaşılmakta ve nihayet eğitim başlamaktadır. Öncelikle düzeni sağlamak adına günlük rutin ve ev kuralları belirlenmekte ve sorunların çözümü için çalışmalar yapılmaktadır. Eğitim süreci sonunda aile bir süre yalnız bırakılarak teknikleri doğru uygulayıp uygulamadığı incelenmekte ve sonrasında bunlar aile ile paylaşılmaktadır. İsterseniz şimdi kısaca Süper Dadı tekniklerini inceleyelim:

Öncelikle evde huzuru sağlamanın temelinde belirli kuralların-sınırların bulunması ve kuralların anne ve babanın her ikisi tarafından sabırla, kararlı (pazarlıksız) ve tutarlı bir disiplin (dayak değil) çerçevesinde uygulanması yer almaktadır.

Süper dadı, aile tarafından en kabul edilemez, rahatsız edici davranışlardan ev kurallarını çıkartmaktadır. (Örneğin vurmak yok, küfür etmek yok, vs. gibi). Söz konusu yasaklar basit, anlaşılır ve az sayıda olmalıdır. Çocukların bu kurallara uymaması halinde devreye düşünme köşesi, paspası, sandalyesi veya odası cezası girmektedir. Tekniğin doğru şekilde uygulanması çocukların disipline edilmesi bakımından son derece önemlidir. Her hangi bir ev kuralını ihlal eden çocuğumuz öncelikle uyarılır. Uyarı sonrasında aynı kuralı kasten tekrar çiğneyen çocuk düşünme sandalyesine götürülür ve cezası nedeniyle yaşı kadar dakika orada oturması istenir. Sandalyeden kalkılması durumunda süre yeniden başlatılır. Süre dolduğunda çocuğa ne sebeple bu cezayı aldığı onunla aynı seviyeye gelinip göz kontağı kurularak anlatılır ve özür dilemesi gerektiği otoriter bir ses tonu ile istenir. (rica edilmez, yalvarılmaz). Özür dileme sonrasında çocuğumuza sarılarak sevgimizi göstermekte yarar vardır.

1-2 yaşın üzerinde olduğu halde biberon kullanan çocuklar için Süper Dadı pozitif takas desteğini uygulamaktadır. Bu amaçla mevcut biberon bir pakete konarak gönderilmekte ve o an yerine yeni bir pipetli bardak verilerek biberondan doğan boşluk doldurulmaktadır. Aynı zamanda çocuğa hediye verilerek motivasyon sağlanmaktadır.

Çocuklar tarafından yapılmasını (örneğin diş fırçalama) veya yapılmamasını (yemekte sorun çıkarma gibi) istediğimiz kimi davranışlar yıldız veya benzer bir tabloda ödül sistemi ile motive edilmelidir. Olumlu seyir sonrasında hediye (oyuncak vs.) veya aktivite (park, sinema gibi) ödülü verilmektedir.

Süper Dadı uyku eğitiminde öncelikle uyku öncesi çocukların sakinleşmesini ve sevgi gösterisini önermektedir. Bu amaçla hikaye okunur ve sonrasında çocuğun yanı başında başımızı önümüze eğip sessizce beklenir. Aynı vakitte, aynı yerde ve özel odada uyutmak bir gereklilik olarak belirtilmektedir. Yataktan kalkıp anne-babanın yanına gelen çocuklar için konuşmadan yatırma tekniği uygulanmaktadır.

Alışverişte problem yaşayan anne ve babaların çocuklarına alışverişe çıkmadan önce neye ihtiyaç olduğunu ve onlardan neler beklendiğini söylemesi önerilmektedir. Bu şekilde bilgi vermek psikolojik ön hazırlığın yapılmasını temin etmektedir. Çocukların alışverişe dahil edilerek seçme şansı verilmesi onların kendilerini önemli hissetmelerini sağlamaktadır.

Süper Dadı programına katılan ebeveynler program yapımcılarına teşekkür etmekte ve hatta “Bizim çocuğumuzda bir sorun yokmuş, biz onlara nasıl davranılması gerektiğini bilmiyormuşuz.” gibi ifadeler kullanmaktadırlar.

Süper dadı günler süren hadiseleri dakikalar içinde özetlerken elbette bütün yaşananları veremiyor ve bazı kısımları atlıyor belki de. Siz ne dersiniz? Sizler de yorumlarınız ile katkıda bulunabilirsiniz.İlgili aramalar:
super dadi kural tablosu (47), süper dadı kuralları (5), süper dadı ev kuralları tablosu (5), süper dadı ev kuralları (3), süper dadı teknikleri (3), süper dadı taktikleri (3), super dadi egitim tablosu (2), super dadinin kurallari (2), süper dadı trt den neden kalkti (2), süper dadı hakkinda bilgi (2), süper dadının kullandığı tablolar (2), süper dadı da ki kuralların yazı (2), süper dadı kurallar tablosu (2), dadıda kullanılan pipetli bardak (2), ev kuralları tablosu (2)

Yayın tarihi:
Konu: "Süper Dadı Hakkında Bilgi, Süper Dadı Teknikleri, Yorumlar…"
Kategori: Anne-Çocuk

Firsat-Cenneti.com » Anne-Çocuk » Süper Dadı Hakkında Bilgi, Süper Dadı Teknikleri, Yorumlar…

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?