Özel Arama

Fırsatlar

Masaüstü mü dizüstü mü
Sizleri rehber yazılarımızla aydınlatma gayretimiz devam ediyor. Bugün masaüstü veya dizüstü bilgisayar arasında kalanlar için bir makale yazmayı uygun bulduk. İki sistem arasındaki temel farklardan bahsetmek istiyoruz.
Masaüstü mü notebook mu sorusunun cevabı çok basit diyenleri duyar gibiyim. “Taşınır bir şey istiyorsan laptop, istemiyorsan masaüstü bu kadar basit.” Kısmen doğru bu yorum ancak tam değil. Aradaki farkları da bilmek lazım, çünkü ikisi de aynı işi yapıyor diyemiyoruz.
Masaüstü bilgisayarlar yüksek performans için tasarlanmışlardır. Dizüstü bilgisayarlardan bu performansı beklemek yanlış olur. Belki yeni core 2 duo’lu dizüstü bilgisayarlar hayli iyi performans gösterse de, masaüstü bilgisayarların yeni işlemcileri aradaki farkı daima muhafaza ediyorlar. Peki neden bu denli bir fark oluyor. Çok basit, elektronik bir aygıtı daha küçültmek isterseniz, bazı şeylerden fedakarlık etmek gerekiyor. Jip araba ile binek bir olur mu? İkisi de sizi istediğiniz yere götürür elbette, ama yolculuklar arasında bazı farkları hissetmemek elde değil.
Masaüstü bilgisayarlar kullandıkları hdd, ram ve enerji bakımından farklıdırlar. (İsteyen bilgisayar-satın alma rehberi-teknik terimler başlıklı yazımıza müracaat edebilir.) Laptoplar 2.5’luk harddisk kullanırken, laptoplar 3.5′ harddisk kullanır. Arada 5400’e 7200 rpm gibi bir fark mevcuttur. Daha ucuz olan 3.5′ hddler daha yüksek kapasite de sağlayabilir.
Masaüstü anakartında ram’ler için hayli yer mevcuttur bu nedenle 8, 16 gb gibi ramleri destekleyebilirler. Ancak notebooklar ın genelinde 2 adet ram slotu bulunur, bir slot da tek başına 2, 4 gb destekleyebildiğinden, ramlerin kapasitesi daha düşük olmak zorundadır. Arada hız farkı bulunduğunu da unutmamak gerekli elbette.
Laptopların ana kartına ayrıca kart takma imkanı yoktur. Yani ses kartı, video kartı eklenemediğinden mevcut konfigirasyonda çok bir değişiklik yapılamaz. Ancak masaüstü bilgisayarlarda ana karta bağlı olarak epeyce değişiklik yapmak mümkündür. Bu değişikliklerle bilgisayarınızın ömrünü uzatmak mümkündür. Laptoplarda belirli kısıtlar çerçevesinde RAM ve HDD değişikliği yapmanın mümkün olduğunu ifade edelim (Bu konudaki Eski laptoplari iyileştirme – upgrade yazımıza bakılabilir)
Aradaki performans farkından başka laptopların neden bu denli tercih edildiğinin de bazı sebepleri var elbette. Taşınabilirlik büyük avantaj. Birçok kullanıcı çoğu zaman yüksek performansa ihtiyaç duymaz bu nedenle evde bile kullanılsa laptop daha çok tercih edilir. Hele ki netbook gibi ultra taşınabilir bilgisayarlar şu an çok gözdeler.
Masaüstü bilgisayar konfigirasyonda değişiklik yapmak az biraz teknik bilgi gerektirir. Çoğumuz bu konular ile fazla ilgili olmadığımızdan dizüstü bizim için yeterlidir.
Laptoplar aynı performansı veren masaüstü bilgisayarlara göre daha pahalıdır. Ancak binlerce dolarlardan 500-600 dolar seviyelerine düşen fiyatları tercih sebebi olmalarını tetikliyor. Üstelik netbooklar çok daha ucuz.
Şimdilerdeki 3g furyasında laptoplar çok daha avantajlı elbette. Her yerde internete girmek isteyen birisinin masaüstü ile ne işi olabilir.
Masaüstünün dar mekanlar için kısıt oluşturduğunu da ilave edelim. Hele ki eski tip CRT monitör, bilgisayar masası ve bir sürü kablo ile pek de hoş görüntü olulturmadığı aşikar.
Sonuçta laptoplar görüntü itibarı ile hoş, biraz daha pahalı ancak performans ile ilgili kaygınız yoksa, sizin için iyi bir tercihtir, masaüstü yerine seçilebilir.İlgili aramalar:
en çok dizüstümü satıyor masa üstümü (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Masaüstü mü dizüstü mü"
Kategori: Alışveriş Rehberi

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi » Masaüstü mü dizüstü mü

1 Yorum: "Masaüstü mü dizüstü mü"


  1. özden özaydın dedi ki:

    isteseler fiyatı 2.500 tl de asagı olmayan i5 işlemcili monster alienware gibi oyun loptopları olsun aynı i5 işlemcili masaüstü kadar iyi performans vermiyor ))))))))


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?