Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , .

LPG dönüşüm fiyatları, LPG dönüşüm sistemleri, markaları, Atiker, BRC

Artan benzin fiyatları ve yakıt ekonomisi arayışları LPG dönüşüm alternatifinin ciddi şekilde düşünülmesine yol açmakta. Her ne kadar LPG fiyatları da benzer şekilde artmakta ise de LPG dönüşümü hala yüzde 30-50 dolaylarında yakıt tasarrufu sağlamakta. Sizlere LPG dönüşüm sistemleri hakkında bilgiler sunmak istiyoruz.
LPG donusum sistemleri, sıralı otogaz markaları
LPG dönüşüm sistemleri yakıt tasarrufu sağlamak isteyenler için ciddi bir tercih. Enjektörlü (püskürtmeli) motora sahip araçlar için dizayn edilen sıralı sistem LPG dönüşüm kayda değer bir performans kaybı yaşatmaksızın lüks araçların dahi otogaz dönüşümüne olanak sağlamakta. LPG dönüşümü konusunda diğer merak edilenler:

LPG dönüşüm markaları, LPG dönüşüm kitleri neler?
Türkiye’de LPG dönüşüm kitleri yerli ve yabancı (yani ithal) şeklinde iki gruba ayrılmakta. İthal mallar da ülkelerine göre ayrı bir sınıflandırmaya tabi aslında. Yani italyan LPG dönüşüm sistemleri BRC, Tomasetta bir taraftan Hollanda’lı OMVL diğer bir tarafta. Konya’da yerleşik Atiker LPG dönüşüm sistemleri ise yıllar içinde artan kalite düzeyi ile dikkat çekmekte. Diğer LPG dönüşüm markaları Lovato, Prins, Ecotech, Mimgas, Kitmtm, Ramses, Romano, Diego, vs. Şunu da belirtelim herhangi bir LPG dönüşüm sistemi regülatör, gaz kesici, enjektör, filtre, şamandıra, sensörler, havalandırma kapağı, dolum noktası, kontrol ünitesi (ECU-LPG beyin), MAP, anahtar ve buzzer, kablo takımı, bağlantı elemanları, hortum takımı, vs. gibi birçok elemandan oluşmakta. 10 yılda bir değiştirilmesi gereken LPG tankı bu kite dahil değildir (yani BRC montajında size Atiker imalatı tank takılabilir).

LPG dönüşüm masrafı ne kadar? LPG dönüşüm fiyatları nedir?
Aracınızı taktırmayı düşündüğünüz LPG dönüşüm kitine göre yapacağınız masraf değişecektir. Örneğin piyasada Atiker Sıralı LPG dönüşüm sistemleri 990 TL’den takılmakta. (World card’a 10 taksit ve taksit erteleme imkanı ile) İtalyan BRC LPG dönüşüm sistemleri ise 1500 TL civarında montajı gerçekleştirilmektedir. LPG dönüşüm fiyatlarını telefon açarak LPG dönüşümü yapan yerlere sorabilirsiniz.
LPG dönüşüm sonrası bazı diğer masraflar da kaçınılmazdır. MMO’dan LPG sızdırmazlık raporu (25 TL) ve ek-1 belgesi (10 TL), egzos emisyon pulu (19 TL), Tuvturk’ten yeni bir araç muayenesi (127 TL), emniyet’ten LPG ruhsata işletme (50-100 TL) vs. gibi işlemler size 250 TL civarına mal olacaktır.

LPG ne kadar zamanda, kaç kilometrede kendini amorti etmekte?
Bu aracınızın yaşına, marka ve modeline ve sürüş tarzınıza göre bile değişmektedir. Ancak kaba bir hesaplamada kilometrede 35 kuruş yakan bir aracın LPG’ye geçmesi sonrası yüzde 40 tasarrufunda 1500 TL’lik dönüşüm masrafını 10 bin kilometre civarında amorti etmesi gerekir. Tipik bir kullanıcı için 1-2 sene olmadan amorti edilmesi beklenebilir.

LPG montajı ne kadar süre almakta?
Yoğun işçilik gerektirdiği için LPG montajı amacıyla aracınızı gün boyu LPG dönüşümü yapan yere bırakmanız gerekmekte. Ayrıca gaz ayarı ve test işlerinin de yapılması müteakip beklenmedik bir problem çıkmaması durumunda aracınızı aynı gün içinde teslim alabilmektesiniz? Aracınızın belli bir kilometre sonrasında (takriben 1000 km) yeniden gaz ayarı yapılması ve periyodik bakımlar (10-15 bin km.de bir) diğer yapmanız gerekenler.

Aracıma hangi LPG dönüşüm kiti uygun?
LPG dönüşüm kiti tavsiyeleri genelde deneme yanılma ve kulaktan dolma bilgiler ışığında oluşuyor. Bu konuda en yararlı kaynak internetteki forumlarda (mesela donanimhaber forumu) yer alan tecrübeleri araştırmak. LPG dönüşüm gerçekleştirecek uzmanların da elbette size tavsiyeleri olacaktır. Aracınızın yaşı, markası ve modeli (ve değeri) LPG kiti belirlemede öncelikli kriterler olarak düşünülmekte. Nihayetinde asgari problemle karşılaşmak amacıyla ön araştırmalar yapmanızda yarar var.

LPG aracıma zarar verir mi?
Uzun vadede LPG’nin kuru bir yakıt olması nedeniyle motor ömründe bir miktar eksilmeye yol açması muhtemeldir. Ancak günümüz şartlarındaki yüksek teknoloji imalatı araçlarda gözle görülür bir hasar oluşması beklenemez zira 90’lı yılların arabaları on yılı aşkı zamandır LPG kullanmakta ve bariz bir hasar görülmemektedir.

Hangi LPG dönüşüm merkezine gitmeli?
LPG dönüşümü el emeği ile yapılan ve işçilik gerektiren bir konu olduğundan, konusunda uzman (mesela makine mühendisi) kişilere aracınızı emanet etmenizde yarar var. Benzer bir çok konuda olduğu gibi eş dost tavsiyesi bunda rol oynamasını beklemek garip olmayacaktır.

LPG dönüşümünde aracım garantiden çıkar mı?
Garantili arabaların motor bölümü LPG dönüşüm sonrası garanti kapsamından çıkar. Bu nedenle fabrika çıkışı LPG’li arabaları düşünebilirsiniz.İlgili aramalar:
lpg dönüşüm fiyatları (5), lpg dönüşüm fiyatları 2016 (3), Diego 3g elektronik beyin (2), kampanyalı sıralı sistem lpg fiyatları (1), karburatorlu lpg li aracda bin ve tankın muayenedan gecmesi icin ayni markami olmasi lazim (1), karburatorlu lpg li araçta bin ve tankın muayeneden gecmesi icin ayni markami olmasi lazim (1), km marka lpg sistem beyni fiyatları (1), konya 90 lik lpg tanki fiyatlari (1), lpg donusumunde iscilik masrafi (1), lpg montajı ne kadar sürer (1), atiker lpg otogaz dönüşüm kiti (1), diego lpg fiyatları (1), brc tup beyni fiyatlari telefonlari (1), atiker lpg sistemleri (1), atikerelektirik elektironikkesici nerede kaclira (1)

Yayın tarihi:
Konu: "LPG dönüşüm fiyatları, LPG dönüşüm sistemleri, markaları, Atiker, BRC"
Kategori: Alışveriş Rehberi

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi » LPG dönüşüm fiyatları, LPG dönüşüm sistemleri, markaları, Atiker, BRC

2 Yorum: "LPG dönüşüm fiyatları, LPG dönüşüm sistemleri, markaları, Atiker, BRC"


  1. erdoğan dedi ki:

    lpg dönüşüm tam malıyet kredi kartına taksit le yaptıracağım araba 1500 motor lada vega 2ay önce fennimuaneden geçtim birde bana yakın olan şubeniz nerde
    adresim çınarönü mah. 4. akarsu sokak no 20 yldırım bursa maliyet listesini gönderirseniz sevinirim hayırlı işler

  2. metin tezcan dedi ki:

    mrb.atiker yada brc marka karbüratörlü beyin fiyatlarını öğrenmek istiyorum.netten satış alış veriş yapıyormusunuz.teşekkürler.fiyatlarını bildirirseniz sevinirim.


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?