Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , , , .

Klima Elektrik Tüketimi- Klima kaç watt harcar?

Klima ne kadar elektrik tüketir diyenler için hazırladığımız bu yazımızda klimanın elektrik faturanıza ne kadar ilave yaptığını ve ne kadar enerji harcadığını incelemekteyiz.
klima elektrik tuketimi
Klima elektrik tüketimini belirleyen başlıca faktörler klimanın teknik özellikleri (enerji sınıfı, BTU kapasitesi ve teknolojisi), kullanım süresi, binanın ısı yalıtım düzeyi, dış ortam ısısı vs. olarak özetlenebilir. Tipik bir kullanıcı olarak evinize taktırdığınız veya montajını düşündüğünüz klimanın, elektrik sarfiyatını kabaca bilmek de en doğal hakkınız. Bu amaçla bazı temel bilgileri ve hesaplamaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Herhangi bir klimanın ne kadar enerji (kaç watt) harcayacağını, anlık tüketim miktarından kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Örneğin Vestel’in A enerji sınıfındaki 9.000 BTU’luk Super Inverter Plus modeli teknik özelliklerinde soğutma esnasında çekilen enerji 650 W/h olarak ifade edilmektedir. Bir saat müddette, söz konusu klima 0,65 kwh enerji harcayacaktır. KWh ücretinin 30-35 kuruş aralığında olduğunu düşünürsek, bir saat klima kullanımının maliyeti 0,22 TL olacaktır. Günde 4 saatten, bir aylık kullanım 26 TL ücrete tekabül etmektedir (0,22 * 4 saat* 30 gün).

Diğer bazı klima modellerine ait elektrik tüketimi ve günde 4 saatten aylık maliyetleri de şunlar:

Baymak 24.000 BTU A Enerji sınıfı Elite 24 CHS Split Klima, saatte 2,15 kwh, ayda 85 TL
Blyss 12.000 BTU A Enerji sınıfı Split Kliam, saatte 1,15 kwh, ayda 45 TL
Beko 9.300 BTU Active Plasma Plus Split 8510 D A Enerji sınıfı Klima, saatte 0,81 kwh, ayda 32 TL
Mitsubishi 42.000 BTU Salon tipi Klima, saatte 4,4 kwh, ayda 175 TL

Kullandığınız klimanın markası (Arçelik, Mitsubishi, Daikin, Demirdöküm, vs.) ne olursa olsun, eviniz için duvar tipi klima alın veya ofisinizde ticari tavan tipi, salon tipi klima bulunsun elektrik sarfiyatı en başta belirtilen faktörlerden doğrudan etkilenecektir. Ayrıca ortamdaki kapı ve pencerelerin açılıp kapanma sıklığı ve ortamdaki ısı kaynakları da birere maliyet unsurudur.

Klima faturanızı düşürmek isterseniz farklı zaman dilimlerine farklı fiyatların uygulandığı akıllı sayaç tarifelerini inceleyebilirsiniz. Dilerseniz doğru klima kullanımı yazımızdan da istifade edebilirsiniz.İlgili aramalar:
klima kaç watt (33), inverter klima elektrik tüketimi hesaplama (18), salon tipi klimalar ne kadar elektrik tüketir (16), salon tipi klima elektrik tuketimi (16), klima elektrik tüketimi hesaplama (15), klima ne kadar elektrik harcar hesaplama (15), klima elektrik tüketimi hesaplama programı (9), 12000lik klima kac watt (9), 48000 btu klima kaç watt (8), klima kaç watt ile çalışır (8), klima ne kadar yakar (8), salon tipi klima ne kadar elektrik harcar (7), baymak klima elektrik tüketimi (7), 12000 btu klima kaç watt (6), baymak klima enerji tüketimi (6)

Yayın tarihi:
Konu: "Klima Elektrik Tüketimi- Klima kaç watt harcar?"
Kategori: Alışveriş Rehberi

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi » Klima Elektrik Tüketimi- Klima kaç watt harcar?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?