Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Klima alırken nelere dikkat etmeli, klima nasıl kullanılır

Haberlerde kavurucu çöl sıcakları lafını duyunca aklımıza ilk gelen cihazlardan biridir klimalar. Tıpkı buzdolabı gibi, ancak yiyecekleri değil, evimizi soğutmak, serinletmek için. Bir de sadece yazın değil, kışın ısınmak için de klimalardan istifade edebiliriz. Sadece ısıtma ve soğutma işine mi yarar klimalar peki? Dilerseniz ortamdaki nemi de kontrol edebilirler, veya ortama hava verirken toz vb. ufak partikülleri alıkoyabilirler. İçerideki ısıyı dışarı atabilen bu termodinamik harikası cihazları alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi tip modelde klima almak gerekir?
klima
BTU nedir, BTU nasıl hesaplanır? Klimaların en çok duyduğunuz teknik özelliği BTU (British Thermal Unit- İngiliz ısı birimi). BTU bizim anladığımız manada basitçe klimanın soğutma kapasitesini ifade eder. Yani klima ne kadarlık bir alanı istenen dereceye kadar soğutabilmekte. BTU ihtiyacı ile ilgili pek çok faktör bulunmakta. Bulunduğunuz mekanın alanı (veya hacmi), ülkenin hangi coğrafi kesiminde bulunduğunuz (yani ortam sıcaklığı hangi aralıklarda), söz konusu mekanda kaç kişi bulunduğu, ortamda ısı yayan bir cihazın bulunup bulunmadığı (en basitinden aydınlatma bile bir ısı kaynağıdır) ve ortamın ısı izolasyonun ne derece iyi olduğu BTU hesaplamaları için önemlidir. Söz konusu teknik hesaplamaları kendiniz yapmak yerine ilgili bir satıcıya danışmanız daha kolay olacaktır. Yeterli bir soğutma yapamayan klima sizin için tatmin edici olmaktan uzak olabilir.

Ayrıca klima tipine karar vermek gerekiyor. Mesela salon tipi split klimalar, duvar tipi klimalar, pencere veya yer tavan tipi klimalar bulunuyor.

Diğer önemli bir konu elektrik tüketimi. Sonuçta havalar sıcak gittiği müddetçe klima elektrik faturanıza bir bedel eklemeye devam edecektir. A sınıfı veya A+ sınıfı klimalar en tasarruflu olanlar ancak yetkili satıcılara klimanın örneğin günce 5 saat çalışması durumunda ne gibi elektrik tüketim bedeli ile karşılaşacağınızı sormanızda yarar var. Tabii klimanın devamlı belli bir ayarda çalışması ile kapatılıp açılması arasında bir maliyet farkı olabilir. Tıpkı kombinin ilk defa çalışmasında yaşanan aşırı tüketim gibi, klimalar devamlı çalıştırılmadığı takdirde dengesiz bir tüketim gösterebilir.

Klima alırken dikkat etmeniz gereken diğer hususlar uygun montaj yerinin varlığı ve montaj bedeli, hava filtresinin değişim sıklığı ve fiyatı, uzaktan kumanda varlığı, yüksek verim, zaman ayarı, fan sesinin (decibel cinsinden) gece uykuda rahatsız edip etmediği, sağlıklı olması (anti-bakteriyel özellik) vs…

Ayrıca klima çarpmasını engellemek için klima rüzgarı karşısında durulmaması (yani uygun montaj) gerektiğini de hatırlatalım.İlgili aramalar:
projeksiyon cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Klima alırken nelere dikkat etmeli, klima nasıl kullanılır"
Kategori: Alışveriş Rehberi, Klima

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi, Klima » Klima alırken nelere dikkat etmeli, klima nasıl kullanılır

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?