Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

GPS Navigasyon nedir, GPS navigasyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli

Sizlere bu yazımızda gps navigasyon sistemleri hakkında herşey yani navigasyon GPS nedir, ne işe yarar, nasıl çalışır, GPS navigasyon alırken nelere dikkat etmeli, navigasyon özellikli cep telefonları, navigasyon çalışma prensibi, navigasyon çeşitleri, güncelleme, harita yükleme, karşılaştırma, navigasyon kullanımı, (navigasyon programı, yazılımı) konularından bahsetmeye çalışacağız. GPS Navigasyon Cihazları Fiyatlar ve Kampanyalar konulu yazımızdan navigasyon fiyatlarını ve navigasyon cihazı özellikleri ve yorumları inceleyebilirsiniz.
Türkiye’de GPS-Navigasyon gerekli mi, GPS ne işe yarar?

Her yeni icat, ilk başlarda ne gereği var tepkisi ile karşılaşabiliyor. GPS cihazları da Türkiye için bu çağlarda henüz. Ancak gene de sorgulamanın bir zararı yok elbette. Navigasyon aletleri ne işe yarar? Gerçekten GPS cihazlarına araçlarda ihtiyaç var mı?
Bu sorunun cevabı “kişiye ve yere göre değişir” şeklinde. Türkiye’nin çok gelişmiş yol ağı olmayan bir muhitinde elbette ki GPS cihazına ihtiyaç yok. Ancak karmaşık yol ağı olan İstanbul gibi bir yerde güzergahlardan fazla bir malumatınız yoksa arabanızda GPS bulunması sizin için biçilmiş bir kaftan. Şimdi GPS teknolojisini ve alternatif cihazları inceleyelim.

GPS cihazları askeri yer belirleme teknolojisinin sivillerin hizmetine sunulması ile başladı. El tipi koordinat verebilen cihazlar şimdi cep telefonlarının içine kadar girmiş durumda. GPS cihazları birden fazla uyduya bağlanarak teknik bazı hesaplamalar neticesinde yer belirleme işinden ibaret. Bu nedenle sadece açık arazilerde işe yarar. Yani apartman dairenizde veya tünellerde çekmemesi gayet normaldir. Yüksek binaların sıklıkla yer aldığı kesimlerde uydu sinyali zayıfladığından, GPS yanıltıcı yönlendirmeler de yapabilmekte. Bu eksikliklerin dışında GPS harika bir cihaz, neden mi?
Öncelikle GPS kullanırken gitmek istediğiniz adresi girersiniz. Cihaz saniyeler içinde sizin tercihlerinize göre en kısa zamanda ulaşmanız beklenen yolu tespit eder ve size talimatlar verir. Sadece gerçek zamanlı talimatlar yok elbette. Navigasyon aleti size

 • şu anki hızınızı,
 • tahmini varış zamanınızı,
 • yolda geçen süreyi,
 • ne kadar mesafeniz kaldığını
 • ne kadar mesafe aldığınızı

gibi en temel bilgileri de sunar.
Bunların yanında en son sıfırlamadan itibaren azami hızınız, ortalama hızınız, trafikte hareketsiz geçen süre gibi daha bir çok istatistiki bilgiye de ulaşabilirsiniz.
Şimdi GPS cihazı bu bilgiler için lazım demeyeceğiz. GPS’in en temel faydası iki nokta arasındaki en kısa mesafeyi hesaplayabilmesi. Tercihinize göre sizi paralı yollardan götürmez veya sadece ana yolları tercih eder.
Sadece bu mu?

GPS cihazınızda ilginizi çekebilecek birçok yerin (POI-points of interest) adresini de bulabilirsiniz. Bunlar benzin istasyonları, alışveriş merkezleri, park bahçeler, hastaneler, eczaneler, lokantalar, spor merkezleri, araba park yerleri vb. yurt çapında onbinlerce yerin bilgisidir. Hatta telefon numaraları bile kayıtlı olabilir. Dilerseniz kendi noktalarınızı kendiniz de oluşturabilir veya birileri ile paylaşabilirsiniz.

GPS cihazı aslında dev bir veri bankası sayılır. İçinde tüm yolların kayıtlı olduğu bir alet. İstanbul’da hangi taksi şoförü tüm sokakları bilebilir, sokaktaki numaranın nerede olduğuna kadar. Kim size en kestirme yolu saniyeler içinde hesaplayabilir. Düşünsenize, diyelim kapalı bir yol ile karşı karşıyasınız. Rotadan herhangi bir sapma yaparsanız, GPS cihazı size hemen alternatif bir yol çıkarır. Herhangi bir dönüşe gelmeden önce süratinize göre sizi uyarır. Hatta dilerseniz hız sınırlarını aştığınızda ikaz duyabilirsiniz. Bir nevi sizin en iyi yol arkadaşınız.


Sadece bunlar mı? Gerçek zamanlı trafik bilgisi, resim gösterme, video oynatma, mp3 çalma, oyunlar vs. bazı GPS cihazlarında bulabildiğiniz özellikler.
Şimdi GPS cihazı olarak ne almak lazım derseniz?
Sizlere en uygun alternatifleri ilgili kategori altında sunmaya gayret ediyoruz. GPS fiyatlarını buradan takip edebilirsiniz. Bundan başka öncelikle ihtiyaçlarınızı tespit etmeniz lazım. Bahsettiğimiz ekstra özellikleri arıyorsanız bunları inceleyebilirsiniz. Ancak en temelde ekran boyutu GPS kullanma zevkini artıran bir unsur olduğundan öne çıkmakta. 4,3″lik bir ekran size fevkalade bir görüş açısı verebilir. Navigasyon aletleri genelde araba ön camına (ortaya veya sola) monte edildiğinden, bu mesafede görebileceğiniz bir cihaz almanızda yarar var.
Ekran boyutu en belirgin özellik olarak ortaya çıksa da, GPS aletlerinde en birinci tercih sebebiniz güvenilirlik olması lazım. Bunu da cihazı kullanmaya başlayınca anlıyorsunuz malesef. O nedenle ürünler ile ilgili yorum ve incelemelere bakmadan satın almamanız menfaatinize. Mesela GPSTurk bu konuda iyi bir kaynak. Veya sorun olduğunu düşündüğünüzde iade edebilme imkanınız olan satıcıları tercih ediniz.
Diğer bir önemli nokta Türkiye haritası detayı ve güncellemesi. Bildiğiniz gibi Türkiye gelişen bir ülke ve sürekli yollar değişmekte. Yeni yollardan başka, dün gidiş-dönüş olan bir yol bugün tek yöne düşebilmekte. O nedenle en güncel haritası olan cihazları veya güncellemesi yüksek maliyetli olmayanlara bakmanızda yarar var.
İlginizi çekebilecek noktaları (POI) zengin olan bir cihaz işinize daha çok yarayabilir. Birden fazla noktayı ziyaret etmeniz gerekecekse, bunlar arasında bir rota hazırlayabilen GPS cihazı fazla yok malesef, bunları da araştırabilirsiniz.

Peki cep telefonlarında GPS olayı nasıl?
Kimi telefonlarda navigasyon alıcısı mevcutken kimisi telefon şebekesi destekli olarak data hattından GPS’i desteklemekte. 3G aboneliğiniz yoksa ilk bahsettiğimiz cihazları düşünmeniz daha yararlı elbette. Telefon şebekesini kullanan cihazlardan bazen yeterince verim alınamıyor malesef. Mesela iphone’da GPS’i Navigon Türkiye programı ile kullanabilirsiniz (90 dolara programı satın aldıktan sonra). Ancak kendi tecrübem programın çok da düzgün çalışmadığı yönünde.
Cep telefonları da GPS konusunda yardımcı olabilir elbette ancak her elektronik aygıtın müstakilen bu iş için tasarlananının daha verimli çalıştığını da belirtelim.

Peki Türkiye’de GPS kullanımının geleceği?
Oldukça yaygınlaşacak, şehirlerimiz büyüdükçe, yollarımız karmaşıklaştıkça. Kapanan açılan işletmeler daha durağan hale geldikçe POI’lar da daha güvenilir olacak.
Bir güvenlik uyarısı: GPS cihazı ayarlamalarını yola çıkmadan önce yapalım.
Herkese keyifli sürüşler.İlgili aramalar:
navigasyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli (12), navigasyon alırken nelere dikkat etmeli (3), navigasyon fiyatları (3), navigasyon sistemleri nasıl çalışır (2), gps navigasyon nedir (2), gps cihazı ne işe yarar (2), gps ne işe yarar (2), navigasyon resetleme neye yarar (2), navigasyon cihazı nasıl kullanılır (2), gps tablette ne işe yarar (1), navigasyon alırken nelere dikkat edilmeli (1), gps saniyesi hesaplama (1), navigasyon cihazı alırken nelere dikk (1), navigasyon cihazı için cep telefonu gereklimi (1), a-gps navigasyon nedir (1)

Yayın tarihi:
Konu: "GPS Navigasyon nedir, GPS navigasyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli"
Kategori: Alışveriş Rehberi, GPS-Navigasyon

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi, GPS-Navigasyon » GPS Navigasyon nedir, GPS navigasyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli

3 Yorum: "GPS Navigasyon nedir, GPS navigasyon cihazı alırken nelere dikkat etmeli"


 1. ibrahim dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.Bilişim Teknolojileri dersindeki ödevimi kolaylıkla yapabildim.Hepinize iyi günler.

 2. YETKİN dedi ki:

  NAVİGASYON ALMAK KULLANMAK İSTİYORUM BU CİHAZI İRAN TÜRKMENİSTAN ÖZBEKİSTAN TACİGİSTAN KIRGIZİSTAN KAZAKİSTANDA DA KULANABİLİRMİYİM BÖYLE YAZILIM HARİTALARI MEVCTMU YARDIMINIZI BEKLERİM DAYGILARIMLA.

 3. muammer dedi ki:

  pahalı ürün


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?