Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , , , , , , .

Elektrik tüketimi hesaplama, akıllı sayaç tarifeleri, led lamba

Kış aylarında artan ısınma bedeli, yaz aylarında klima Elektrik tüketimi gibi nedenlerle artış gösteren elektrik faturalarında tasarruf için dikkat edilmesi gerekenler, akıllı sayaç tarifeleri, akıllı sayaç tarife saatleri, akıllı sayaç tarife fiyatları, Elektrik tüketimi (sarfiyatı) hesaplama bu yazımızın konusunu oluşturmakta.
enerji tuketimi hesaplama
Akıllı sayaç tarife saatleri
Akıllı sayaçlar farklı zaman aralıklarına farklı ücretler uygulamakta. Arz talep dengesinden dolayı farklı ücretlendirmelerin saatleri şunlar: Gündüz : 06:00-17:00, Puant : 17:00-22:00, Gece : 22:00-06:00

Akıllı sayaç tarifeleri
Akıllı sayaçlarda puant zaman (en yoğun zaman) en yüksek fiyat ile ücretlendirilmekte. Akıllı sayacınız varsa elektrik faturanızda aşağıdaki akıllı sayaç tarifesine benzer ücretler görmeniz beklenir(kwh yani kws başı ücret): Gündüz tarifesi: 16,54 kuruş, Puant zaman tarifesi: 28,3 kuruş, Gece tarifesi: 8,1 kuruş (puant saatlerin üçte birinden daha düşük). Akıllı sayacınız yoksa standart ücretlendirme kwh başına 17,8 kuruştur. (Elektrik faturası hesaplamada kdv, trt payı, vs. gibi başka kalemler de mevcut).
Sayacınız akıllı olsun olmasın, mekanik veya dijital olsun, ev tipi kullanımlar genelde tek terimli tarifeden ücretlendirilir. Yani tüketilen elektrik enerjisi kilowattsaat (kWh) miktarına bağlı bir elektrik faturası gönderilir. (çift terimli tarifede sözleşme gücü karşılığı kilowatt (kW) miktarı üzerinden alınan kapasite bedeli ile de dahil) Ancak akıllı sayaçlarda tekli tarife yerine yukarıda bahsedilen üçlü tarife geçerlidir.

Peki hangi sayaç, hangi tarife daha tasarruflu?
Bu sorunun cevabı tüketim eğilimlerinize göre değişmekte. Gece Elektrik tüketiminizi artırma şansınız varsa, akıllı sayaç tarifesi daha mantıklı olabilir. Özellikle kış aylarında ısınma amaçlı gece çalıştırılan cihazlar size avantaj sağlayabilir.

Elektrik tüketimi ve elektrik tasarrufu ile ilgili temel noktalar
Enerji bakanlığınca hazırlanan enerji verimliliği broşürüne göre ev içi elektrik tüketim paylarında ilk sırayı %30’la buzdolabı almaktadır. Diğer Elektrik tüketimi öğeleri %28’le aydınlatma, %10 ile elektrikli fırınlar, %10 televizyon, %7 çamaşır makinesi, %6 bulaşık makinesi, %4 ütü, %3 elektrikli süpürge ve %2 saç kurutma makinesi olarak tahmin edilmekte. Bu noktada enerji verimliliği ve enerji sınıfı önem kazanmakta. Yani A+, A, B, C, D, E, F, G, enerji sınıfı elektrik faturanıza direkt etki etmekte. Örneğin enerji verimliliği “A” sınıfı olan bir buzdolabı “D” sınıfı bir buzdolabına göre %45, “G” sınıfı bir buzdolabına göre ise %56 daha az enerji harcıyor. Bu aylık 70 kwh olan buzdolabı tüketiminin 28 kwh’e kadar düşürülebileceğini göstermekte. Benzer şekilde yüksek enerji sınıfı bir çamaşır makinesi enerji sarfiyatını ayda 15 kwh’den 9 kwh’e düşürebilir.

Eletrik tüketiminde dikkat çekilen bir diğer husus stand-by (nöbette) bekleyen cihazların yüzde 5 kadar enerji harcamaya devam etmeleri. Evlerdeki gizli Elektrik tüketimi olarak nitelenen bu durumdan kurtulmak uzun süreli beklemeler için uydu, tv, radyo gibi cihazları güç düğmesinden kapatmak gerekiyor.

Elektrik faturası azaltma adına elektrik sarfiyatı hesaplama, Elektrik tüketimi hesaplama işlemini bilmek gerekmekte.
Elektrik tüketimi nasıl hesaplanır?
Elektrik tuketimi cihazının watt cinsinden gücünü tüketim saatinizle çarparak hesaplanmakta. (Elektrik tuketimi hesaplamak için watt metre gibi bir cihaz kullanabilirsiniz.) Elektrik sarfiyatı örneğin 100w olan (yani 0.1 kw) bir lambayı günde 3 saat boyunca (ayda 90 saat) kullanırsanız 0.1 * 90 = 9kwh elektrik enerjisi tüketmiş olursunuz. Bu da elektrik faturanıza 9 * 28 kuruşluk bir ilave yapar (puant tarifesine göre). Benzer şekilde ortalama tüketimlerini bildiğiniz klima, infrared ısıtıcı, LCD TV vs. elektrikli cihazlarınızın enerji sarfiyatını bu şekilde hesaplayabilirsiniz. Dilerseniz burada yer alan elektrik sarfiyatini hesaplama tablosuna göz gezdirebilirsiniz.

Aydınlatma elektrik sarfiyatı azaltma
Düşük Elektrik tüketimi ile LED lambalar gittikçe yaygınlaşmakta. Tasarruflu lambaların 20w elektrik tükettiği bir ortamda 3-4 w elektrik tüketen LED lambalar elektrik faturasını azaltma konusunda size yardımcı olabilir. LED lambalar uzun ömürleri (50 bin-100 bin saat) yanında bir miktar daha pahalıya satılmakta. Gittigidiyor veya ebay‘de (LED e27) tarzında uygun fiyatlı modeller bulabilirsiniz.İlgili aramalar:
led ışık elektrik tüketimi (3), akıllı elektrik sayaçları tarifeleri (3), led aydınlatma elektrik tüketimi hesabı (2), led sayaç (2), elektrik akıllı tarife com (2), lamba watt elektrik tüketimi (1), LAMBA ELK TÜKETİM HESAPLAMA (1), işyeri elektrik faturasında tüketim nasıl hesaplanır (1), ev elektrik tüketim hesabı (1), ev aletleri elektrik tüketimi hesaplama (1), eneji sayacı fiyatları (1), ellektirik sayac hesaplama (1), elektrik tüketimi akıllı sayaç hesaplaması (1), elektrik sayaçları tarife saatleri (1), elektrik sayacın kurulu gücünü hesaplama (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Elektrik tüketimi hesaplama, akıllı sayaç tarifeleri, led lamba"
Kategori: Alışveriş Rehberi

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi » Elektrik tüketimi hesaplama, akıllı sayaç tarifeleri, led lamba

2 Yorum: "Elektrik tüketimi hesaplama, akıllı sayaç tarifeleri, led lamba"


 1. Pessimist dedi ki:

  selam arkadaslar..cevap verebılen varmı?…
  benım fatura 1 senedir 50 tl den asagı gelmıodu şok oluyordum halbuki evde tekım …
  çalısan bilgisayar oda günde ortalama 6 saat diyelim pc kapaınca fişi cekmıyorum tabi…
  sonra buzdolabı en düşük derecede calısıyor 24 saat
  sonra bide haftada 1 çamaşır makınası
  sizce bu kada r az seyle 50 tl gelirmi?
  suan 1 ay oldu olacak sayac karısık bişey anlamadım ama T ye baktım 67…kwh yazıyor…gecen ay saati deiştirdim saat dijital saatlerden akıllı heral…bagalım buı ay kac tl gelcek ama bi hesaplayan avrsa lutfen hesaplayabılırmi calısan seylere bagarak hesaplayan avrsa..topu topu 3 sey 24 saat dolap 6 saat pc haftada 1 çamasır makinesi…lambaları saymıom pek yakmıom zati bide tasarruf ampulu…şimdiden tesekkürler…

 2. ilhan dedi ki:

  elektrik faturam her ay2 ayda bir gelirdi yaz aylarında 45-70 tl arası gelirdi.4 ay önce276 tl
  geldi. kış ayının girişi idi.2 ayda gelen okuyanlar bizim evde olmamamız sonucu4 ay sonra sayacı okuyabildiler evde bilgisayar dahil elektrikle kullanılan tüm cihazlar kullanılmakta,ayrıca 1 tane ufo kullanıyoruz ama sürekli değil ısınmamız kömürle klima yok.bu 4 ay sürede3261kwhs elektrik kullandığımız ve bedeli olarakta821.87tl olarak fatura geldi bu bana çok geldi. buzdolabı , çamaşır makinası tv bilgisaray,fırın ve aydınlatma olarak ne kadar kwhs kullana bileceğimizi öğrenmek istiyorum. sayaç mekanik,elektronik saatle değiştirsem karım ne olur.beni aydınlatmanızı istiyorum. saygılarımla


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?