Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , , , , , .

Buzdolabı Elektrik Tüketimi- Buzdolabı kaç watt harcar?

Buzdolabı ne kadar elektrik tüketir diyenler için hazırladığımız bu yazımızda buzdolabının elektrik faturanıza ne kadar ilave yaptığını ve ne kadar enerji harcadığını incelemekteyiz.
buzdolabi elektrik tuketimi
Evimizin olmazsa olmazı beyaz eşyalar ve de mutfakların vazgeçilmezi buzdolapları. Peki yiyecekleri uzun süre sağlıklı şekilde muhafazanın veya dondurucu kullanmanın bedeli ne kadar? Sizler için buzdolabı elektrik tüketimi hesaplamadan bahsedeceğiz.

Öncelikle kabaca buzdolabı enerji tüketiminden bahsedelim. Bunun için buzdolabı kaç watt çeker buna bakmamız gerekiyor.

Öncelikle buzdolapları bir döngü içerisinde çalışır. Termostat ayarına göre soğutucu devreye girer veya durur. Soğutucunun çalıştığı evrede tipik bir buzdolabı 100W’ın çok üstünde anlık elektrik harcayabilir. Fakat buzdolabının ne kadar elektrik harcadığı, döngünün sıklığına göre değişecektir.

İdeal şartlarda tipik bir A sınıfı buzdolabı günde 1-1,5 kwS civarı elektrik tüketir. A+ veya A++ buzdolapları için daha düşük değerler görebilirsiniz. (Mesela Bosch’da günlük 0.849 kWh görülmekte.) Bu da mevcut elektrik fiyatları içinde herşey dahil 30-45 kuruş gibi bir elektrik faturası demektir, yani aylık 10-15 TL. Ancak bahsettiğimiz ideal şartlardır ki bunun koşullarını buzdolabı üreticileri pek duyurmamaktadır.

Buzdolabı enerji tüketimi pek çok parametreye bağlı olarak değişir. Buzdolabının teknik özelliklerinden (yani enerji sınıfı, dondurucu-soğutucu iç hacmi, no-frost olup olmaması, modeli, çift-kapı vs.) başka, buzdolabınızın ne kadar dolu olduğu, çalıştığı ortam sıcaklığı, kapının ne sıklıkta ve ne kadar süre boyunca açılıp kapandığı, vs. gibi pek çok değişken, buzdolabı elektrik tüketimini etkiler.

Herhangi yeni bir buzdolabının üstünde ilgili bakanlık tarafından zorunlu kılınan ve buzdolabının üreticisi ve modelini, enerji sınıfını, yıllık kwh/yıl enerji tüketimini, litre cinsinden taze gıda bölmesi hacmini ve dondurulmuş gıda bölmesi hacmini ve decibel cinsinden gürültü düzeyini belirten bir etiket yer almaktadır. Söz konusu etiket yardımı ile en verimli buzdolabını araştırabilir ve mukayeseler yapabilirsiniz.

Mini buzdolapları hacim avantajı nedeniyle daha az elektrik tüketirler (Vestel’de A sınıfı büro tipi için günlük 0,57 kwh). Derin dondurucular ise yüksek anlık tüketime rağmen, fazla sık açılıp kapatılmadıklarında buzdolaplarından daha verimli olabilirler (Arçelik A++ 232 litre derin dondurucu günlük 0,52 kwh)

B sınıfı buzdolapları ki satışları artık yapılmamaktadır, 2 kata kadar daha fazla enerji harcayabilir. Fakat buzdolabınızı depo gibi kullanırsanız, A+ enerji sınıfı buzdolabınız B sınıfını aratmayacak şekilde elektrik harcayacaktır.İlgili aramalar:
buzdolabı kaç watt (192), buzdolabı kaç watt çeker (96), buzdolabı elektrik tüketimi (46), buzdolabı ne kadar elektrik harcar (39), buzdolabı kaç kw (29), buzdolapları kaç watt (23), buzdolabı kaç watt ile çalışır (20), buzdolabı kaç watt elektrik harcar (17), buzdolabı kaç kw elektrik harcar (16), buzdolabı elektrik tüketimi hesaplama (16), buzdolabı enerji tüketimi (15), buzdolabı enerji tüketimi hesaplama (15), a buzdolabı ne kadar enerji harcar (14), buzdolabı ayda ne kadar elektrik harcar (12), no frost buzdolabı elektrik tüketimi (12)

Yayın tarihi:
Konu: "Buzdolabı Elektrik Tüketimi- Buzdolabı kaç watt harcar?"
Kategori: Alışveriş Rehberi

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi » Buzdolabı Elektrik Tüketimi- Buzdolabı kaç watt harcar?

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?