Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , .

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Sizlere bilgisayar kampanyalarını duyurmanın yanı sıra bu yazımızda bilgisayar alırken nelere dikkat etmeli konusunu da incelemeyi yerinde bulduk. Burada laptop, dizüstü, netbook veya masaüstü alırken nelere dikkat etmeli konusunu inceleyerek sizlere bilgisayar konusunda temel terimleri aktarmaya gayret edeceğiz. Dilerseniz bilgisayar işlemcisi karşılaştırma, netbook nedir gibi ilgili yazılarımızı da bakabilirsiniz.
Bilgisayar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmuş durumda. İster haberleşme amaçlı, ister eğlence amaçlı, ister iş amaçlı. Mevcut bir bilgisayarınız olsa bile değişen ihtiyaçlar ve teknoloji ile yeni bir bilgisayar alma durumunuz olabilir. Sizlerin akılcı bir tercih yapabilmeniz için bazı konuları açıklamakta yarar görüyoruz.

Bilgisayar alırken önce nelere dikkat etmek gerekir? Çoğumuz bilgisayar alırken dış görünüşüne bakıyoruz malesef. İçini açıp da ne yapacağız demeyin. Tamam görünüş önemli elbette ama herşey değil. İşinizi görmeyen veya fazlası ile gereksiz para ödediğiniz bir bilgisayar elbetteki akılcı bir tercih değil. Madde madde ilerleyelim isterseniz.
1. Daha önceki yazılarımızda da söylediğimiz gibi öncelikle ihtiyacımızı ve bütçemizi belirlemek temel prensibimiz olmalı. Bilgisayarı ne için kullanacağız? Hangi programları yoğunlukla kullanacağız bunu tespit etmemiz gerekli.
2. Bilgisayarı ne yapacağımız konusu bize ne almamız gerektiğinin cevabını verecek. Bilgisayarı taşımamız icap edecekse elbetteki bir dizüstü bakmamızda yarar var. Yok evde durması sizin için daha tercih sebebi ise masaüstü bakmakta yarar var.
3. Dizüstü ve masaüstü arasında kalmış isek “masaüstü mü dizüstü mü” makalemize bakmanızı öneriyoruz.
Bu aşamadan sonra sizlere bilgisayara ait bazı terimlerden bahsetmek istiyoruz.

İşlemci – CPU: Bilgisayarın işlem yapan birimidir, hızlı veya yavaş bilgisayar arasındaki en temel farkı yaratır. Fiyatı işlemci hızı ile doğru orantılıdır, yani ne kadar hızlı işlemci o kadar çok masraf demek. Yanlız bu bahsettiğimiz doğru orantı geometrik bir yapı arzeder. Yani yuzde on daha hızlı işlemci için yüzde ondan daha fazla para ödemeniz gerekir. Bu üst düzeylerde kat ve kat artar. Piyasadaki mevcut işlemcilerin hemen hepsi çoğumuzun kullandığı word-excel gibi basit programları çok rahat çalıştırır ancak bilgisayarın açılış hızının fevkalade olmasını isterseniz, biraz daha masraf etmeniz gerekecek. “AMD mi İntel mi” derseniz bu konudaki yazımızı incelemenizi öneririz.

HDD – Harddisk- Hafıza: Bilgisayarın temel depolama birimidir. Ne kadar büyük hafıza o kadar geniş depolama alanı demek. Bilgisayarların hafızasını doldurmanız için bol miktarda film müzik gibi yer tutan dosyalardan edinmeniz gerekir. Yoksa word excel dosyaları ile bilgisayar hafızası dolmaz. Bol miktarda kamera kaydı bulunduruyorsanız da hafızası 160 GB’den büyük bir hdd almanızı öneririz. Peki bilgisayarların hdd’si değişebilir mi. Belli sınırlar çerçevesinde evet. Şunu da belirtmekte yarar var. Dizüstü bilgisayarlar 2.5′ tabir edilen hdd’leri kullanırken, masaüstü bilgisayarlar 3.5′ çapındaki hddleri kullanır. Dizüstü bilgisayarlar için 4200 veya 5400 rpm (dakikadaki devir sayısı) seçenekleri mevcutken, masaüstü bilgisayar genelde 7200 rpm (yani daha hızlı) hard diskler kullanır. Tahmin ettiğiniz gibi büyük hafıza, yüksek hız, fiyatla doğru orantılı.

RAM- Bellek: Bilgisayarlar işlem yaparken sıkça ihtiyaç duydukları veriyi okunma ve erişim hızı çok daha yüksek olan RAM birimlerinde saklar. Ayrıca bunu bir çalışma masası gibi düşünebilirsiniz. Harddiski ise bir kütüphaneye. Kütüphaneden birşey bulmanız vakit alabilir ama masanızdaki dosyaları kısa zamanda bulabilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar için .. tiplerinde ram’lar mevcutken masaüstü bilgisayarlar daha büyük RAM kullanırlar. Hız, kapasite ve fiyat gene orantılı elbette. Şunu da belirtelim bilgisayarın hızını temelde CPU belirlerken, RAM ve HDD hızı da hissedilir derecede fark yaratabilir.

Ekran: Bilgisayarın temel çıktı birimi ekrandır. Büyük ve net aynı zamanda göz yormayan bir ekran her zaman tercih sebebidir ancak ağırlığın ekran ile arttığı düşünülürse taşınırlık için daha ufak ebatlar tercih edilebilir. Birimi 2.54 cm’ye denk gelen ve çaprazlama olarak inch cinsinden ölçülen ekran boyutları hayli farklılık gösterir. Iphone için 3.5 inch büyük bir ekran kabul edilirken, bilgisayar için 7 inch küçüktür. Piyasadaki notebookların ekseriyetler 15.4 ebatında olduğunu da duymuşsunuzdur herhalde. Ekran boyutu yegane ölçüt değil malesef. Önemli olan ekranda ne kadarlık bir alanı görebildiğiniz yani çözünürlük. Çözünürlük yatay ve dikey piksel (ufak nokta) sayısı olarak ifade edilir. Tipik bir netbook’da 1024*768 piksel bulunuyor. Aynı boyuttaki iki ekranda farklı çözünürlük değeri ile karşılaşmak mümkündür. Yüksek çözünürlük daha çok şeyi görmeye yarar ancak ufak bir ekrandaki yüksek çözünürlüğün ufak yazı boyutu demek olduğunu da unutmayalım.

Sizlerle yeni rehber yazılarımızda buluşmak üzere..İlgili aramalar:
bilgisayar almak istersek nelere dikkat etmeliyiz (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli"
Kategori: Alışveriş Rehberi, Laptop/Masaüstü/Dizüstü/Netbook

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi, Laptop/Masaüstü/Dizüstü/Netbook » Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?