Özel Arama

Fırsatlar

Etiketler: , , , , .

Bebek veya çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli

Bildiğiniz veya duyduğunuz gibi artık oto koltukları belirli bir kilo ve boy altı tüm çocuklar için zorunlu. Bu uygulama her ne kadar Türkiye için yeni olsa da, dünyanın birçok gelişmiş devleti onlarca yıldır bunu uygulanıyor. Sizlere bu rehber yazımızda oto koltuğu hakkında en temel bilgileri vermek istiyoruz. Oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli, bebekler için oto koltuğu nasıl olmalı ve en ucuz alternatifler neler vs. başlıca konu başlıklarımız. Dilerseniz oto koltuğu kampanyalarını ve oto koltuğu yükseltici ile ilgili diğer yazılarımıza da bakabilirsiniz.
Öncelikle işin kanuni boyutundan başlayalım. Trafik polisleri araçlarında çocuk bağlama sistemi zorunlu olduğu halde bulundurmayan sürücülere 55 TL para cezası kesebilecek. Uygulamanın yerleşmesi ve kabul görmesi bir müddet zaman alabilir ancak size mukayese kabilinden basit bir yurtdışı örneği vermek istiyoruz. ABD’de hastanede yeni doğan bir bebek, hastane dışına ana kucağı tabir ettiğimiz oto koltuğu olmadan dışarı çıkartılamamakta. Kucakta taşımak mümkün değil, zira olası bir kazada, çocuğunuzun güvenliğini bizzat onu taşıyan tehdit etmekte. Bunun haricinde, çocuk koltuğu olmadan çocuk taşıyanlar para cezası ile kurtulamıyor. Bölgedeki mahkemeye çıkıp ifade vermek zorunda zira devlet bu suçu işleyenlerin çocuklarının güvenliğini önemsemediğini düşünerek anne-babalık vazifesini yapabileceğinden şüphe etmekte. Durum bu kadar ciddi. Gel gelelim bizim memleketimize. Trafik kaza dosyamız zaten hayli kabarık. Çocuklarımızın güvenliği için yapacağımız ufak bir harcama, Allah korusun bizi gelecekteki olası büyük felaketlerden koruyacaktır. Bu nedenle oto koltuğu edinmeyi kanuni zorunluluk dışında görmek çok daha mantıklı aslında.

En ucuz oto koltuğu

Yanlız maddi kısıtlar çerçevesinde en ucuz oto koltuğunu almak da bizim için ayrı bir gereklilik. Bu niyetle sizlere en uygun oto koltuğu fırsat ve kampanyalarını anne-çocuk kategorimizde iletmeye devam edeceğiz. En iyi indirimleri buradan takip edebilirsiniz.

Gelelim çocuk koltuğu olarak ne almamız gerektiğine.
Öncelikle kanuni zaruret 36 kg altı ve 135 cm. altındaki çocuklar için. Temel sorun araçlarda emniyet kemerlerinin çocuklara göre tasarlanmamış olması. Bu nedenle çocuklarımızın kilo ve boyuna uygun oto koltuğu edinmemiz gerekiyor.

0-9 ay ve 10 kg’a kadar


Bu oto koltuğu arka yönlü olarak yüzleri geriye bakacak şekilde yeni doğan bebeklerden itibaren 9 aya kadar kullanılır. Grup 0 olarak da adlandırılır. Özellikle henüz oturma çağına gelmemiş bebekler için uygun olması yanında taşınma işini zorlaştığı döneme kadar kullanılabilir. Bu sistemlerin bir kısmı araçta daha önceden sabitlenmiş bir tabana oturtabilirler.

Tabanlı oto koltuğu

12-15 ay arası, 13 kg’ya kadar

Bu oto koltuklarının bir kısmı dönüştürülebilir cinstentir yani hem arka yön hem de öne dönük olarak kullanılabilir ancak arka yöne dönük kullanılması daha yararlıdır. Grup 0+ olarak bu ürünleri aratabilirsiniz.

9 ay- 4 yaş arası, 9-18 kg’ya kadar

Çocukların boyları uzadıkça koltuğun yönünün öne doğru çevrilmesi zaruretini doğmakta. Ancak kanuni 1 yaş sınırı düşünülmeden, mümkün mertebe koltukların arkaya doğru bakması güvenlik açısından daha iyidir. Bu ürünleri grup 1 olarak aratabilirsiniz.

4-6 yaş arası, 15 – 25 kg’ya kadar


Grup 2 olarak adlandırılan bu ürünler, çocukların başlarını korunacağı şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca çocuklar başlarını da yaslayabilirler ki uyku hali içinde oldukça kullanışlıdır. Duruma göre yükseltici de kullanılabilir ancak bu durumda boyunluk gerekebilir. Her iki durumda da araçtaki emniyet kemerinden istifade edilir.

6 – 11 yaş arası, 22 – 36 kg’ya kadar

Grup 3 olarak adlandırılan bu ürünler yükseltici olarak da bulunabilir. Yükseltici minderlerin kendi emniyet kemeri bulunmamakta, araçtaki mevcut emniyet kemerleri kullanılmaktadır. Araç emniyet kemeri çocukların boyunlarından değil omuzdan geçebilmelidir.

Oto koltuğu nasıl monte edilir-Araç içi sabitleme
Oto koltuklarından yükseltici hariç modeller araç içine sabitlenmelidir. Bu isofix tarzında araçtaki mevcut bağlantılarla sağlanabileceği gibi, araçtaki mevcut emniyet kemerleri ile de olabilir. Çocuk koltuklarında emniyet kemeri oto koltuğunun arkasından dolandırılmakta ve belirli bir gerginlik sağlanarak koltuk sabitlenmektedir. Ana kucağı modellerinde ön kısımda bağlantı yerleri de olabilir (bakınız aşağıdaki resim). Bazı basit yardımcı ekipmanlar ile emniyet kemerinin gevşemesi de engellenebilir. Bunu satın alırken sormanızda yarar var.

Diğer hususlar

 • Oto koltuğu kumaşının yıkanabilir ve terletmeyen cinsten olmasında yarar var.
 • Bazı oto koltukları birden fazla gruba hitap edebilecek esnek yapıdadırlar. Maliyetleri düşürmek için bunları da düşünebilirsiniz.
 • Ürünü alırken avrupa kalite ve standart belgesini sorunuz. Ayrıca 5 noktalı aktif gergili sistemin bulunması, güvenlik açısından tercih edilmelidir.
 • Çocuk koltuğunun aracın arka kısmında ortaya monte edilmesi güvenlik açısından daha faydalıdır.
 • Çocuklarınız ilk başta oto koltuğunda oturmamaya direnç gösterebilirler. Ancak zaman içerisinde sizin kararlılığınız neticesinde buna alışacaklardır.
 • Annelerin mecbur kalmadıkça aracın arka kısmına oturmaması, hem kendi psikolojileri için, hem de çocukların kendilerine güveni açısından daha yerinde olacaktır.

Oto Koltuğu Zorunluluğu Hakkında Bilgilendirme

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde Oto Güvenlik Koltuğu Kullanımı ile İlgili Bilgiler:

 • M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocukların taşınması sırasında çocukların ağırlığına uygun bu Yönetmeliğin ekinde yer alan (1) sayılı cetvelde yer alan çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur.
 • M1 Sınıfı: Sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik motorlu araçlar.
 • N1 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton’u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.
 • N2 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 ton’u aşan, 12 ton’u aşmayan, motorlu yük taşıma araçları.
 • N3 Sınıfı: Azami kütlesi 12 ton’u aşan, motorlu yük taşıma araçları.
 • M1G Sınıfı: Arazi tipi kullanıma uygun M1 sınıfı bir araç
 • N1G Sınıfı: Arazi tipi kullanıma uygun N1 sınıfı bir araç
 • Buna göre taksi, dolmuş, kamyon ve kamyonetlerde çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması zorunludur. 10-12 yaş altındaki tüm çocuklar oto güvenlik koltuğu olmadan seyahat edemezler.
 • Ancak, 135 cm’den uzun çocuklar çocuk bağlama sistemleri yerine ön koltukta oturmamak şartıyla diğer koltuklardaki emniyet kemerlerini kullanabilirler.
 • Çocuk bağlama sistemleri olmayan M1, M1G, N1, N1G, N2 ve N3 sınıfı araçlarda üç yaşın altındaki çocuklar taşınamazlar.
 • Çocukların taksilerde seyahatleri sırasında, çocuk bağlama sistemleri kullanmaları, yok ise arka koltukta oturmaları zorunludur.
 • Çocuklar, araçta hava yastığı devre dışı bırakılmadan, ön hava yastığı ile korunan bir yolcu koltuğunda yüzü geriye dönük çocuk bağlama sistemi kullanılarak taşınamazlar.
 • M2 ve M3 sınıfı araçlarda seyahat eden üç ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunludur.
 • M2 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton’u aşmayan, motorlu araçlar.
 • M3 Sınıfı: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 ton’u aşan, motorlu araçlar.
 • Buna göre minibüs, midibüs, otobüs ve bu sınıflardan birine giren okul servislerinde emniyet kemeri kullanılabilir, oto güvenlik koltuğu kullanımı şart değil.
 • Çocuk bağlama sistemleri kullanma zorunluluğu, bu ve ilgili yönetmelikler gereği emniyet kemeri veya isofix sistemi bulundurma zorunluluğu olmayan araçlarda aranmaz. Bu araçlarda çocukların arka koltuklarda taşınması zorunludur.
 • Emniyet kemerinin zorunlu olmadığı araçlar M2 ve M3 sınıfı araçlar. Yani sehir içi yolcu taşıyan otobüsler, minibüsler vs. Bu tip araçlarda oto güvenlik koltuğu kullanımı şart değil.


İlgili aramalar:
çocuk oto koltuğu kampanya (2), çocuk yukseltici alırken neye dikkat (2), aracın ön kısmında çocuk taşımanın cezası (1), bebek araba koltuklarınin altindaki taban ne ise yarar (1), cocuk oto koltugu (1), çocuk oto yaş sınırı (1), emniyet kemerli oto koltuğu (1), oto koltuğu kampanya (1), yükseltici araba koltuğu (1)

Yayın tarihi:
Konu: "Bebek veya çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli"
Kategori: Alışveriş Rehberi, Anne-Çocuk

Firsat-Cenneti.com » Alışveriş Rehberi, Anne-Çocuk » Bebek veya çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli

1 Yorum: "Bebek veya çocuk oto koltuğu alırken nelere dikkat etmeli"


 1. melike dedi ki:

  ben 11 yaşındayım ancak 29 kg 130 cm yim bende mi kullanmalıyım


Siz de Yorum Yapmak İster misiniz?